imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

heslo

Hledání neprolomitelného hesla


Existuje neprolomitelné heslo? Je vůbec teoreticky možné? Jak vypadá? Jak je dlouhé? Kolik prapodivných znaků obsahuje? Na pár řádcích se dozvíte vše, co byste měli vědět o silných heslech.

Ne že by někdo nutně potřeboval objasnit, co je to heslo, přeci jen se ale pojďme podívat, jak definuje heslo Wikipedia:

Heslo je obecný prostředek k ověření totožnosti (autentizaci) uživatele, kterým nemusí nutně být pouze člověk. Uživatel je pokládán za oprávněného, pokud prokáže znalost hesla. Bezpečnost autentifikace pomocí hesla závisí na síle hesla a jeho zabezpečení na straně uživatele, během ověřování i na straně systému, který heslo ověřuje. Na straně uživatele je proto potřeba volit vhodné heslo, uchovat jej v tajnosti a zabezpečit proti zjištění cizí osobou či jiným subjektem.

heslo

Možná jste tak nad tím nikdy nepřemýšleli, ale vaše kombinace uživatelského jména a hesla je v podstatě vaše osobní identita na internetu. Přihlašujete se s ní k internetovému bankovnictví, posíláte peníze a řešíte daňové přiznání. Uživatelské jméno přitom ani nebývá moc často tajné, tudíž pro opravdové ověření identity zbývá jen samotné heslo. Přesto je nejoblíbenějším heslem již několik let:

123456

Poslední dobou se sice situace krapet zlepšuje, nicméně všeobecné povědomí o bezpečnosti na internetu je dosti nízké. První občanský průkaz dostanete v 15 letech, jeho ekvivalent ovšem používá statisíce mladistvých v ještě útlejším věku a jsou ochotni ho prozradit takřka komukoliv za tabulku čokolády.

heslo

Vsadíme se, že snad všem z vás se někdy při registraci stalo, že ani na 150. pokus se vám zaregistrovat nepodařilo, jelikož jste museli do hesla zvolit ještě jeden speciální znak. Věřte nám ale, že jde jen o vaši bezpečnost.

Čím složitější a rozmanitější heslo je, tím hůře se prolamuje. Pod tímto odkazem naleznete skvělou stránku, na které si můžete otestovat, kolik času by zabralo prolomit vaše heslo. Pojďme se podívat na příklad, o kolik by se čas prodloužil přidáním speciálního znaku, čísla nebo symbolu. Například je úplně jedno, že heslo „kocicka“ má 7 znaků, algoritmus ho dovede prolomit za 200 milisekund. Pokud ovšem použijete velké písmeno, tedy „Kocicka“, prolomení zabere 26 sekund. Přidání jedné číslovky situaci vylepší ještě víc: „kocicka1“ by zabrala 1 minutu, zatímco kombinace obou již celé 2 hodiny.

heslo

Naproti tomu prolomení hesla o 15 znacích automaticky vygenerovaného Keychainem  by podle stránky zabralo 16 miliard let. Samozřejmě s růstem výpočetní kapacity se bude tato doba výrazně zkracovat, stále ale máme dostatečně času na potřebnou ochranu.

„No jo, ale heslo vygenerované Keychainem se nedá zapamatovat a „kocicka1“ si zapamatuju hned.“ To je sice pravda, ale Keychain kromě generování hesel je také ukládá a automaticky vyplňuje. S administrátorským přístupem můžete své heslo získat v textovém formátu. Aplikace na správu hesel se tedy opravdu vyplatí a snadno díky nim můžete žít zabezpečený online život.

heslo

Pokud takové aplikace nepoužíváte, pamatujte při volbě hesla na následující:

  • minimálně 8, ale spíše 10 znaků,
  • heslo by mělo obsahovat malá písmena, čísla a zvláštní znaky (alespoň 2 od každého),
  • čas od času byste měli heslo změnit (každý půlrok až rok),
  • nemělo by se jednat o srozumitelnou frázi jako jméno, přezdívku, datum narození (ani vašich dětí),
  • neukládejte si je do dokumentu na ploše (používejte raději aplikaci Enpass),
  • nepoužívejte stejné heslo na více službách,
  • nepoužívejte heslo ze znaků, které jsou na klávesnici blízko u sebe,
  • Kdekoliv to půjde, používejte dvoufaktorovou autentizaci
heslo

Pojďme se nyní podívat na ta nejhorší hesla podle portálu SplashData. Níže uvedené příklady za žádných okolností nikde nepoužívejte, jelikož se jedná o nejčastěji prolamovaná hesla posledních let:

123456; Password; 12345678; qwerty; 12345; 123456789; letmein; 1234567; football; iloveyou; admin; welcome; monkey; login; starwars; 123123; dragon; passw0rd; maste; hello; freedom; whatever; qazwsx; trustno1

Poučení zní: dávejte si pozor, používejte bezpečná hesla a dodržujte výše zmíněná pravidla. 100% zabezpečení nebudete nikdy, to si ale probereme ve čtvrtek…

heslo

Je nám jasné, že velká část si je všech zmíněných věcí vědoma, na Zemi se ovšem stále najde značný počet lidí, kteří o tomto problému nemají ani potuchu. Buďte tedy v klidu a šiřte prosím tuto zprávu mezi fanoušky 123456.

Zdroj: Time, howsecureismypassword.net, Wikipedia

Keychain je skvělou nativní aplikací pro správu hesel. Na App Storu jich ovšem naleznete víc než dost. Naší nejoblíbenější je Dashlane.

Stáhnout Dashlane Password Manager z Mac App Storu (Mac – zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci)

Stáhnout Dashlane Password Manager z iOS App Storu (iPhone, iPad, Apple Watch – zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.