imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iMac oslavuje dvacáté narozeniny


Před dvaceti lety, konkrétně 15. srpna roku 1998, Apple konečně vydal první iMac – all-in-one řešení od Applu. Krásné průhledné tělo modelu G3 a příjemný vzhled se staly klíčem k přiblížení počítačů lidem.

Když jsem před lety chodil na základní školu, vždy jsem upřeně sledoval modrý monitor v zadní řadě počítačové učebny. Tehdy jsem ani netušil, o co přesně jde, šlo však rozhodně o unikátní model mezi krémově zbarveným zbytkem. Byla to první generace iMacu v barvě Bondi. Otázka, jak se takový počítač dostal k nám do učebny, zůstala nezodpovězena.

V té době byly počítače od Applu v některých částech Evropy dost neobvyklé, přestože v roce 2004 nebyl iMac G3 brán jako něco úplně nového. Většina z nás do světa Applu naskočila až s iPhonem, následně iPadem, až poté jsme od PC přešli k Macu. Ano, klasická stříbrná barva označuje další éru v historii Applu.

Zadní strana našeho počítače vypadá lépe než přední strana ostatních. Vypadá jak z jiné planety. Dobré planety. Planety s lepšími designéry.

Počítače od Applu dlouhou dobu nespadaly do konvenční nabídky, například iMac G3 byl často kvůli barvě porovnáván k želé bonbónu. Na trh se dostalo zařízení, které se zcela odlišovalo od dosavadní nabídky. Dnes by se Jony Ive něčemu podobnému vysmál, nikdo by podobný počítač nekoupil. Tehdy však svou průhledností a barevností přitahoval.

Po návratu Steva Jobse v roce 1997 okamžitě přišla čistka produktů, zůstaly jen čtyři kusy z dřívější chaotické nabídky. Nebyla to výhoda pouze pro finance Applu, bylo to skvělé i po stránce organizování: hvězdami se místo vývojářů stali designéři, dodnes vývoj veškerých produktů začíná právě v jejich oddělení. Není náhodou, byla to práce Jonyho Iva, aby iMac G3 přivedl blíže k lidem.

Jak ale? Modely byly navrženy přátelsky a radostně, rok po vydání prvního modelu se objevily další barvy. Průhledný materiál a úchyt se staly tím, čím Apple dělal své produkty oblíbenější a atraktivnější. Vedle designu byl inovativní i hardware – Apple odebral ADB, SCSI a GeoPort a vše nahradil USB.

Unikátně tvarovaná základní deska iMacu G3. Původní 4GB disk potřeboval na desce hodně místa.

Navíc místo disketové mechaniky přišla CD-ROM a objevily se i nová klávesnice a myš, jež byly k iMacu G3 dostupné – pochopitelně také z průhledného plastu. Myš se brzy ukázala být nepoužitelnou, šlo o velký propadák a podle našeho názoru Apple od té doby výbornou myš nevytvořil. Nikoho to však tehdy nezajímalo, všem učarovala barevná krabička od Applu.

Tohle je iMac. Celá věc je průhledná. Můžete od ní vidět. Je to tak cool.

– řekl Jobs na pódiu během přestavení iMacu G3.

Zároveň se tím ohraničuje moment, kdy se zrodil koncept písmene „i“ před názvem zařízení, pomáhali s tím interní experti. Neexistuje jednoznačné vysvětlení písmenka, podle Jobse obsahovalo pět slov: internet, individual, instruct, inform, inspire. Později se koncept přenesl na veškeré produktové řady společnosti, které cílily na domácí využití, surfování po internetu a výuku (což byl pro Apple zásadní trh).

V uplynulých 20 letech se produkt zásadně změnil, podle našeho názoru Apple dodnes dělá nejkrásnější a nejpečlivěji vyvinuté počítače. Minulý rok Apple napsal novou kapitolu a představil iMac Pro, jenž narušuje původní produktovou řadu. Který iMac byl váš první?

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.