imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Instalujte aktualizace macOS rychleji


Otravuje vás sledování displeje Macu, když vám na něm pomalu nabíhá lištička ukazující průběh aktualizace? Ukážeme vám trik, jak si o pár minut čekání zkrátit.

Instalace updatů je opravdu důležitá, zaprvé se díky nim dostáváte k novým funkcím, ale hlavně získáváte bezpečnostní záplaty. V případě Macu mohou mít i menší aktualizace relativně velký objem, instalace tak nebývá tak rychlá, jak bychom si přáli. S trochou kouzel v Terminálu můžeme celý proces optimalizovat, část instalace se totiž odehraje na pozadí a my nebudeme muset trávit tolik času čekáním.

  • Otevřete okno Terminálu
  • Zadejte následující příkaz: softwareupdate -l
  • Stiskněte Enter

Váš počítač nyní zkontroluje dostupné aktualizace, jestliže nic nenajde, vrátí se zpět k prázdnému příkazovému řádku.

Pokud však nějaké updaty najde, objeví se seznam. Každá z aktualizací má dva řádky. Na prvním najdete identifikátor, jenž nese název samotného updatu.

Na druhém řádku jsou detaily aktualizace – číslo verze, velikost v kilobytech, prioritu a případnou potřebu restartu.

Jestliže se tedy rozhodnete kterýkoliv z updatů stáhnout a nainstalovat, zadejte následující příkaz s příslušným identifikátorem na konci:

softwareupdate -i identifier

Dejte si pozor na to, že pokud má identifikátor nějaké mezery, měli byste ho napsat mezi apostrofy. Například takto:

softwareupdate -i ‘macOS High Sierra 10.13.3 Supplemental Update-‘

Pokud chcete balíček pouze stahovat, nikoliv však instalovat, zadejte následující:

softwareupdate -d identifier

Stažené aktualizace pak najdete ve složce ~/Library/Updates. Abyste je následně nainstalovali, stačí použít výše zmíněný příkaz nebo navštívit Mac App Store. Jestliže chcete stáhnout a nainstalovat všechny dostupné aktualizace, napište:

softwareupdate -d -a

Pár doplňujících informací:

  • Množství času, které takto ušetříte, záleží na velikosti updatu a také na vašem zařízení. Pokud však z celého procesu vynecháte zbytečně pomalý Mac App Store, vždycky tím alespoň nějaký čas získáte.
  • Jestliže je po instalaci nutný restart, Terminál vám dá vědět. Stojí za to zařízení restartovat ručně.
  • Podle výše popsaného postupu můžete aktualizovat jen nativní aplikace Applu a samotný systém. S programy třetích stran příkazy fungovat nebudou.
  • Během procesu budete potřebovat administrátorské heslo.
  • U větších updatů nezapomeňte před instalací udělat bezpečnostní zálohu.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.