imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Intel tento měsíc opraví zranitelnosti svých procesorů


Letošní CES (Consumer Electronics Show) sice oficiálně odstartoval až dnes, ale již včera proběhlo několik prezentací. Jednu z nich měl Brian Krzanich, CEO Intelu. Byla pochopitelně na jedno z nejožehavějších témat posledních dní – zranitelnost procesorů skrz Meltdown a Spectre.

Brian Krzanich se vydal na cestu do Canossy, když začal prezentaci slibem, že při za spolupráce s dalšími dokáže Intel do jednoho týdne vyřešit problémy u 90 % všech procesorů vyrobených v posledních pěti letech, zbylých 10 % se proti Meltdownu a Spectre zvládne ochránit do konce ledna.

Nás se problém už tolik netýká, jelikož Apple ve svých updatech Meltdown vyřešil, konkrétně v iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2. Včera vydané updaty na iOS 11.2.2 a macOS High Sierra 10.13.2 pak vyřešily i problémy se Spectrem. Přestože je však bezprostřední nebezpečí zažehnáno, vyřešení všech zranitelností bude větší práce.

Musíme však upozornit i všechny uživatele, kterým na některém ze zařízení fungují Windows, že:

je nutná obezřetnost s opravou od Microsoftu.

Ukázalo se, že bezpečnostní update číslo KB4056892 vedl na několika počítačích s AMD k problémům v podobě bootloopu, který nešlo vyřešit ani přeinstalováním Windows. Po instalaci totiž systém automaticky stáhl i poškozený balíček. Microsoft se k případu zatím nevyjádřil, ti, kterých se problém týká, teď aktivně situaci řeší v rozsáhlém vlákně.

Vraťme se ale ke Krzanichově prezentaci – CEO mluvil o očekávaných změnách výkonu. Zmínil, že rychlost nabíjení skutečně ovlivní, o kolik nižší výkon bude. V některých případech, jako je třeba těžba kryptoměn, pak prý bude snížení výkonu ještě viditelnější. Jinde pak zase třeba vůbec nebudou znát. Dodal také, že se celý technologický trh spojil, aby minimalizoval škody. Doplnil ještě, že neví ani o jednom případu, kdy by byl uživatel kvůli problému přímo postižen.

Brian Krzanich má však kromě Meltdownu a Spectre i další problém. Business Insider tvrdí, že CEO začal chytře odprodávat své akcie. Je podezřelé, že Krzanich začal svůj podíl odprodávat už těsně před tím, než se vše provalilo a tržní cena začala klesat. Jestliže se tyto spekulace ukáží jako pravdivé, šlo by o obchodování zasvěcených osob, což je vážný trestný čin.

Není pro něj vůbec dobrým výchozím bodem, že mu z původních akcií v hodnotě 24 milionů dolarů zůstal jen balík v hodnotě 250 tisíc dolarů. Dále navíc zůstává jako CEO. No, přinejmenším je to podezřelé…

Zdroje: The Verge, Business Insider, Register

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.