imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Inteligentní města jako brány do budoucnosti


V dnešní době je chytré město populárním tématem. Nikoliv bez důvodu, protože města, které jsou na cestě do budoucnosti, nabízejí mnoho zajímavých možností.

Inteligentní město je obecný pojem, který má mnoho různých definic. Jsou to v podstatě města, která se snaží využívat moderní technologie pro lepší kvalitu života svých obyvatel a svoje efektivnější fungování. V těchto komplexech je kladen velký důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí a důležitou roli hrají údaje shromážděné nástroji IoT (Internet věcí).

Existuje několik měst, které bojují o titul toho nejchytřejšího. Jedním z nich je kalifornské Palo Alto, poslední domov Stevea Jobse. Město s přibližně 70 000 obyvateli je průkopníkem v digitalizaci, například celý obsah městské knihovny je dostupný online. Online nabízí přibližně 50 různých služeb a dokonce má univerzální a interaktivní platformu pro nahlašování problémů.

Semafory v Chicagu se přepínají do klidového režimu a snižují svůj jas. V programu Array of Things vytvořili armádu senzorů, které měří vše – od dopravy až po kvalitu ovzduší –, aby shromáždily nejužitečnější data pro provoz města.

Pozadu nezůstává ani New York, zde začali modelovat všechny vzorce změn v trestné činnosti pomocí databází. Skvělou iniciativou je také umístění digitálních stanic LinkNYC. Pomocí těchto multimediálních terminálů, které vypadají jako telefonní budky, můžete nabíjet zařízení, bezplatně hovořit a na 55palcových displejích hledat různé informace nebo zobrazovat mapy.

Inteligentní města nenajdete jen v USA, Čína má ještě zajímavější příklady. Umělá inteligence pomáhá deseti milionům obyvatel Hangzhou v dopravním provozu, například při zaznamenávání nehod. Od spuštění aplikace City Brain se průměrná rychlost vozidel v několika okresech zvýšila o 15 %, což dokazuje efektivitu organizace provozu v reálném čase. V autobusech ve městě Yinchuan mohou lidé platit pomocí identifikací obličejem a několik budov tuto metodu používá při vstupu. Hologram ve vstupní hale radnice vítá návštěvníky a odpovídá na všechny jejich otázky.

Pokud jde o Čínu, musíme zmínit i nevýhody tohoto systému. Stát se tolik spoléhá na tyto moderní moderní monitorovací technologie a sběr dat, že situace začala nabírat orwelliánskou podobu.

Nemusíte jít na konec světa, protože inteligentní města jsou i ​​v Evropě. Na letišti Heathrow v Londýně přepravují osobní přepravní lávky cestující z terminálu do terminálu. V Amsterdamu po celém městě instalovali senzory, které sledují dostupná parkovací místa a sbírají data na vyhrazeném portálu Dataportaal. Ve Stockholmu můžete najít futuristické koše, které jsou připojeny k síti a odesílají oznámení, když nastal čas je vysypat. V Barceloně předcházejí dešťové senzory zbytečnému zavlažování parků a v posledních několika letech bylo také vybudováno velké množství přístupových míst k WiFi.

Vídeň má od roku 2014 oficiální strategii inteligentního města, zaměřenou na energetickou účinnost a zvyšování kvality života. Jeden z podprogramů s názvem Power-2-Heat přeměňuje nevyužitou elektřinu na teplo a distribuuje ji do 20 000 domácností. Projekt WAALTeR pomáhá v péči o seniory pomocí digitálních nástrojů a služba Wien Gibt Raum usnadňuje rezervaci veřejných prostranství.

Existuje mnoho výjimečných iniciativ, ale musíme dodat, že skutečný koncept inteligentních měst nabízí víc než popelnice se senzory nebo hologramy. Kromě všech výše uvedených příkladů mají mnoho různých prvků, které tyto programy doplňují. Vyžaduje to výraznou spolupráci na úrovni vlády, ekonomiky a civilního sektoru.

Ale jasně vidíme, že svět je plný realizovatelných nápadů, které byly dříve pouze představami ve sci-fi filmech. Se současným tempem vývoje se život obyvatel těchto měst může drasticky změnit.

Víte o chytrých vynálezech ve vašem městě?

Zdroj: IoT World Today

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.