imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iOS 11 představen


Stejně jako obvykle, i tentokrát Apple na WWDC představuje novou verzi svého iOS, konkrétně iOS 11. Vývojářská beta verze je dostupná od dnešního dne, ale na oficiální vydání si budeme muset počkat až s nadcházejícím iPhonem, který by měl dorazit na podzim. V systému se objevilo několik novinek, které jsme vám sesbírali do této novinky.

Prezentace odstartovala skvělým videem, kde Apple decentně poukázal na to, jak moc na vývojářích – pro něž je WWDC primárně – závisíme. Apple je pyšný, že má 16 milionů vývojářů tvořících aplikace, číslo pak den ode dne rychle roste.

Na konferenci dorazili lidé ze 75 států světa, nejmladší účastník je Yuma, 10letý chlapec z Austrálie, který začal programovat v šesti letech. Dnes má na App Storu již pět svých aplikací. Nejstarším účastníkem akce je potom 82letá vývojářka.

01_ios_11_introduced

Hned na začátku Tim Cook prozradil, že půjde o nejlepší WWDC v historii. Nemyslíme přitom, že by příliš přeháněl, jelikož se nám před očima rodí skutečně skvělá WWDC.

iOS 10 dosáhl na 96 % spokojenosti zákazníků a hned 86 % všech uživatelů má na svém zařízení nejnovější verzi systému. To je v porovnání s Androidem 7 úplně jiný svět – jako by to naznačovala verze androidího systému, jen 7 % všech uživatelů má nejnovější systém od Googlu. Tim Cook se nezdráhal na tento obrovský rozdíl poukázat s velkým úsměvem.

Zprávy

Konečně, konečně, konečně! Zprávy budou synchronizovány a uploadovány do iCloudu: najdete zde všechny předchozí zprávy i na novém zařízení. Navíc díky skvělé kompresi nezaberou moc místa. To je to, co lidi potřebují, ne nové balíčky samolepek.

Apple Pay

Apple představil svůj nový způsob přímého platby. Díky ní budete moci dělat vzájemné platby třeba na eBay; velká škoda, že nebude dostupná celosvětově. Představeny byly i platby mezi uživateli, dokonce i skrze iMessage. Apple vydá tuto možnost Apple Pay i pro další messangery, například pro WeChat, nejoblíbenější aplikaci svého druhu v Asii. Doufáme, že se brzy dočkáme i v Evropě.

02_ios_11_introduced

Siri

Virtuální asistentku od Applu nyní využívá 375 milionů zařízení, ve 21 jazycích, v 36 zemích. Apple prozradil, že hodně zapracoval na výslovnosti, Siri bude schopná používat pro stejný text různé tóny, umělý hovor tak bude vypadat přirozeněji.

Ani výsledky hledání nebudou stejné, jelikož Siri bude na stejnou otázku hledat různé odpovědi v závislosti na tom, co chcete.

Jde stále o beta verzi, ale Siri bude schopna i překládat a číst výsledky nahlas. Můžete se například zeptat, jak si zarezervovat stůl pro dva v čínské restauraci a aplikace vám pomůže dotaz přeložit a přečíst personálu, který neumí česky (resp. spíš anglicky, vzhledem k vlnám podpory). Nejdříve bude podpora pro nejoblíbenější jazyky, bohužel se nám tak první vlna určitě vyhne.

03_ios_11_introduced

Apple upravil i algoritmy pro učení: kontext a chování uživatele budou mít přímý dopad na výsledky. A to není vše. Siri se přesune do všech vašich zařízení. A co se naučí na iPadu, dokáže využít i na iPhonu.

Vylepšené algoritmy vypadají neskutečně. Když jste se například dívali na fotky Reykjavíku ve svých fotkách a ve zprávách plánujete výlet, začnete od té doby dostávat tipy na tematické články a když se budete chtít podělit o zážitky s přáteli, aplikace Messages pak využije nové prediktivní klávesnice a poradí vám s tím, jak správně napsat názvy jednotlivých islandských sopek.

04_ios_11_introduced

Kamera

Na iPhonech se každý den vyfotí přibližně bilion fotek. (Jak tohle ví?) HEVC z důvodu lepší komprese nahradí kodek H.264. Apple spolu s tím vydává Depth API.

Jsou tu i další nové funkce. Live Photos budou chytřejší a bude je tak moci používat ještě více uživatelů. Díky iOS 11 můžete vzít jeden obrázek, dokonce jej budete moci nastavit na nekonečné přehrávání (podobně jako gif), nebo si s ním můžete pohrávat dozadu a dopředu. Také bude možné nastavit dlouhou expozici a dělat tak krásné záběry.

05_ios_11_introduced

Kontrolní a Notifikační centrum

V budoucnosti bude Kontrolní centrum na jedné stránce se vzdušnějším uspořádáním. Ikonky se dočkají kompletního redesignu. Přepínače, posuvníky a tlačítka by mohla být ještě širší. Člověk si musí zvyknout, ale na první pohled vše vypadá dobře. Kolem upravitelnosti žádné informace nepadly, ale máme více 3D funkcí a každou funkci bude možné zpřístupnit zvlášť, třeba když posloucháte hudbu.

Úpravy se dočkala i Zamykací obrazovka a Notifikační centrum. Apple je navzájem kombinuje. Budou lépe dostupné a uvidíte i své předchozí notifikace. Jestliže je otevíráte často, tohle bude změna právě pro vás. Otázkou je, jak to bude fungovat v praxi.

06_ios_11_introduced

Apple Maps

I Mapy se dočkaly updatu. Nově v mapách uvidíte takové věci, jako třeba kde je check-in na letišti. Dostaneme i inteligentnější navigaci, která nám zobrazí třeba povolenou rychlost.

Apple se ostatně víc pustil do témat kolem řízení. iPhone nově pomocí Bluetooth detekuje, když nastoupíte do auta a následně (pokud mu to povolíte) zapne režim Nevyrušujte během řízení. V tomto modu se automaticky vypnou otravné notifikace. Takže žádné zvuky neustále vyrušující řidiče. Pochybujeme, že si režim povolí každý, ale Apple se snaží dělat řízení bezpečnější.

07_ios_11_introduced

Apple Music

Tady jsme se moc novinek nedočkali. Představili novou funkci známou ze Spotify – nově uvidíte, co poslouchají vaši přátelé. Přichází i Music kit. Ve streamovací službě Applu tak budou přístupné i aplikace třetích stran, něco jako Nike+ Run Club nebo Shazam. Home Kit od nynějška navíc díky standardu AirPlay 2 získá podporu reproduktorů, takže bude umět ovládat libovolnou připojenou soustavu.

Firma z Cupertina se pochlubila i číslem – Apple Music má nyní 27 milionů předplatitelů.

08_ios_11_introduced

App Store

Čísla ve zkratce: 50 milionů návštěvníků týdně, 180 miliard stažení a 70 miliard vyplacených dolarů od roku 2008, o tomto tématu jsme již psali v jedné z předchozích novinek. Vývojáři nově získávají možnost dávat updaty do várek a uploadovat je samostatně, čímž nezahltí infrastrukturu. Bude snazší i hodnocení aplikací.

App Store se dočká zcela nového vzhledu. Prohlížení bude svižnější s pěknými animacemi, obchod bude hodně podobný Apple Music: denní záložky, hry, další zvýrazněné záložky a doporučení na základě vkusu.

09_ios_11_introduced

Pod pokličkou

Příliš změn nepocítíme, ale Apple vydal celou řadu API, jež využívají umělí inteligence jménem Core ML. Vision API slouží pro rozpoznávání obličejů, Natural Languages API pak vývojářům zpřístupňuje využití možností jazyků.

Apple konečně na poli augmentované reality udělal první kroky. Předchozí odhady se potvrzují a vývojáři dostanou ARKit a Motion-tracking API. Demo vypadalo skvěle. Viděli jsme dynamické osvětlování, vesmírnou bitvu a pár dalších kouzel. Aby vše fungovalo perfektně, je třeba využít všech senzorů. Bude se tedy hodit iPhone 7 Plus, téma se pak rozhodně vrátí s představením iPhonu 8.

10_ios_11_introduced

Tak to jsou dnešní novinky, rozhodně jich není úplně málo. Bohužel jsme se nedočkali temného režimu a více upravitelného kontrolního centra.

Je za námi skutečně zajímavá WWDC keynote a všechny klíčové informace naleznete na této stránce. Jak se vám HomePod líbí?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.