imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iOS 12: Nová gesta pro iPad


iOS 12 zcela mění dosavadní způsob použití iPadu. Podívejme se na to, v čem přesně.

Po představení iPhonu X bylo prakticky jasné, že se testování různých gest dříve či později objeví i na iPadu. Nakonec to bylo spíš dříve, jen něco málo půl roku po vydání iPhonu X v listopadu loňského roku. Apple nyní oznámil, že prakticky celý systém navigace implementuje i do iPadu.

Co je skvělé?

Ti, kdo používali iPad již nějakou dobu, už dobře vědí o gestech, která na iPhonech chybí. Zatímco systém navigování z iPhonu skvěle fungoval pro iPad mini (nechybělo tlačítko Home), na větších iPadech už využití tak ideální nebylo. Zejména na 12,9“ iPadech Pro. Bylo tedy jasné, že Apple musí přijít s novými gesty, respektive s gesty z iPhonu X.

Co se změní?

Všechno. Dosavadní gesta zůstanou, bude nadále možné používat tlačítko Home, ale přidají se i všechna nová gesta. Jde tak o přípravu do budoucna.

  • Přejetím prstu od spodního okraje nahoru se taky kdykoli vrátíte na plochu.
  • Ovládací centrum otevřete přejetím od pravého horního rohu obrazovky dolů.
  • Pokud se chcete podívat na oznámení, přejeďte od horního okraje obrazovky dolů.
  • Pro zobrazení Docku přejeďte prstem nahoru od spodní hrany a zastavte pohyb.
  • Pro přepínání aplikací přejeďte prstem od spodního okraje obrazovky nahoru a podržte ho na místě.
  • Otevření nedávno používaných aplikací na ploše – přejeďte nahoru od tlačítka Home, následně přejeďte vpravo.
  • Otevření nedávno používaných aplikací v jiné aplikaci – přejeďte nahoru od tlačítka Home, následně přejeďte vlevo.

Na první pohled se nová gesta mohou zdát trochu matoucí, stejně jako v případě iPhonu X si však jsme jisti, že si na ně rychle zvykneme. Nesmíme zapomínat ani na to, že zde stále máme tlačítko Home k plnohodnotnému využití.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.