imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iOS 12 – „Snow Leopard“ mobilního operačního systému


Ti, kteří pravidelně sledují novinky kolem světa Applu, si všimli letošního zaměření na stabilitu. Něco podobného jsme již v minulosti viděli. Pojďme se podívat na to, jak se historie opakuje.

Axois a Mark Gurman potvrdili informaci, že Apple posune letošní nové funkce a zaměří se zejména na stabilitu svých systémů iOS a macOS. Vypadá to totiž, že je po něčem podobném mezi uživateli velký zájem. Z naší malé ankety vyplývá, že celých 92 % hlasujících dává přednost stabilitě před novými funkcemi.

Když se podíváme na software Applu, uvidíme za poslední měsíce hodně příhod. Zástupci z Cupertina to pochopitelně vidí také. Nesmíme zapomínat na to, že rozhodně nejde o první moment v historii Applu, kdy se do světla reflektorů dostala stabilita nových systémů. I když někteří připomínají ztrátu Steva Jobse a části věhlasu společnosti. Nicméně poslední podobné období měl na starosti právě sám Jobs. Nastupme na letadlo do minulosti, zaleťme si deset let dozadu a podívejme se, co se tehdy dělo kolem Mac OS X.

26. října 2007 vydal Apple Mac OS X 10.5 s kódovým označením Leopard. Systém patřil mezi nejdůležitější své éry. Šlo o obrovský update s více než třemi stovkami nových funkcí. Naprostá většina uživatelů se s hlavním systémem setkala ještě předtím, než se dostala k tehdy nedávno představenému iPhonu. Mluvíme tu o letech dávno před iPadem, o letech, kdy byl Mac OS X hlavní doménou Applu.

Jen o dva roky později se Apple rozhodl zaměřit na stabilitu místo přidávání nových funkcí. Vydal tedy upravenou verzi Leoparda, konkrétně Snow Leoparda. Nový systém uživatelům nepřinesl nic nového (kromě drobných úprav) a hlavní novinkou bylo, že neměl žádné velké novinky.

Dnes vidíme, že šlo o správný krok. Stále mezi uživateli panuje názor, že Snow Leopard byl skvělým updatem. V mnoha anketách zákazníci potvrzují tuto verzi systému jako nejstabilnější v historii Applu. Zářící hvězda společnosti pak byla doplňována o skutečné nové funkce. Když přišel nástupce Mac OS X Lion, lidé to brali jako krok zpátky. Aktualizace byla vydána pod vedením Steva Jobse, takže nemějme zbytečně růžové brýle. Podobné problémy existovaly i za jeho éry.

Byl Snow Leopard skutečně tak úspěšný? Upřímně řečeno měl podobné problémy jako High Sierra, ale čas nám vzpomínky trochu zamlží. Pojďme se podívat na několik příkladů. Třeba představení MobileMe – předchůdce iOS – nebylo tak hladké. Jobsův postoj k problému se dostal ven:

Týme,

spuštění MobileMe nebylo naším nejlepším momentem. Bylo tu několik věcí, které jsme mohli udělat lépe: MobileMe prostě nenaplňoval standardy Applu; jasně potřeboval více času a testování. […] Byla chyba spouštět MobileMe ve stejnou chvíli jako iPhone 3G, software iPhone 2.0 a App Store. Měli jsme toho na práci více než dost, vydání MobileMe se mohlo odložit bez následků.

Byl tu i závažný problém, který se objevil hned po představení Snow Leoparda. Kvůli chybě celé knihovny mohli zmizet Hosti, což je nepříjemná komplikace. Redaktoři za to Apple úplně rozcupovali, společnost musela problém veřejně vysvětlit a vydat rychlou opravu s na verzi 10.6.2. Prvních několik updatů obsahovaly hromadu oprav, technologičtí redaktoři mluvili o nestabilním-nespolehlivém systému a frustrovaní uživatelé chtěli přecházet zpátky ke starším verzím systému. Zní to povědomě?

Twitterový uživatel viděl budoucnost systému jasně, stejně tak i nadcházející reakci uživatelů. Řekl, že v budoucnu bude systém označován jako nejlepší verze OS X v historii. A měl pravdu! Proč? Těžko říct. Je tu velká míra nostalgie, vzpomínek na Steva Jobse a fakt, že Apple nemusel oslňovat každý rok.

Další systém – Lion – byl vydán za přibližně dva roky. V těchto dvou letech bylo hodně času na stabilizaci základů systému, který měl jednu chybu za druhou. Vsadili bychom se, že pokud by na verzi High Sierra bylo stejně času, snadno by tato verze překonala pověst Snow Leoparda.

Od Liona se však řada věcí změnila. Hlavní změnou byla nutnost Macu každoročně představovat něco nového, z čeho zákazníkům spadne brada. Zároveň však musí být zachována stabilita, což je zase o něco složitější. Proto podle nás udělal Apple správné rozhodnutí, když se rozhodl na chvíli zastavit a všechno lépe promyslet. Ti, kteří chtějí každý rok hromadu nových funkcí, budou letos trochu zklamáni. Nicméně víme, že s dobrým marketingem je možné prodat jako novinku prakticky cokoliv. Většina uživatelů pak bude nadšená ze zvýšení spolehlivosti.

To samé platí i pro iOS. Kdo si pročetl naši stručnou historii mobilních systémů od Applu, ten možná vzpomíná na opakující se tříleté cykly. Velký nový systém – funkce – stabilita. iOS 7 byl něčím novým, iOS 8 přinášel funkce (tehdy byl označován jako nejméně stabilní a nejchybovější systém historie) a iOS 9 se zaměřil na drobné úpravy a hlavně opravy. Jestliže budeme pokračovat stejně, od iOS 12 čekejme zaměření na stabilitu. Abychom sami sebe citovali, o iOS jsme psali:

Nicméně si myslíme, že by se Apple mohl držet svého zavedeného standardu a jednou za tři roky přinese velkou změnu systému. Když vezmeme v potaz, že iOS 7 přinesl právě po dvou třech letech největší změnu, při zachování stejného cyklu můžeme čekat od iOS 12 příští rok menší změny. Nějaký ten update Siri, drobné změny designu, bohem zapovězený Dark Mode, více AR funkcí a další.

Jaké tedy plyne ponaučení? Vcelku jednoduché. Před zatracením celé společnosti, plakáním nad ztrátou Steva Jobse a šokem nad cílem co nejvyšších zisků se musíme podívat do minulosti. Opakují se stále stejné vzory, které nám historicky již několikrát přinesly příjemné zítřky. Těšme se tedy, co nám Apple naservíruje v nejbližší budoucnosti.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.