imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iOS 8 klávesnice: Fleksy


 

Systém iOS 8 přinesl spoustu inovací. Jednou z největších je zpřístupnění externím vývojářům. Ti nyní mohou vytvářet skvělé aplikace, které naplno využijí potenciál vašeho telefonu. Rychle po uvedení nového systému se na povrch prodraly klávesnice pro iPhone a iPad, které jsou známé z telefonů s Androidem, Jednou z těch úspěšnějších je například Swype. Většina z nich je zatím jen v angličtině. Fleksy je tak první, která obsahuje jazykové mutace pro malé státy, mezi které se řadí i Česko.

První verze Fleksy vyšla ihned po oznámení iOS 8. Obsahovala však řadu chyb v několika jazycích, zejména pak v angličtině. Vývojáři rychle zareagovali a tento týden vypustili aktualizaci 4.0.2, která problémy vyřešila.

Než se dostaneme k samotnému rozboru klávesnice, je potřeba připomenout, jak si ji v iOS 8 můžete nainstalovat. Nejrůznější klávesnice vytvořené externími vývojáři jsou, stejně jako jiné aplikace, dostupné přímo z App Store. Poté už je jen stačí stáhnout.

Pojďme si konečně ukázat, co je ta Fleksy zač. Udajně se jedná o nejrychlejší klávecitatsnici  na světě používanou v mobilních zařízeních, kterou lze využít pro pokročilé nastavení funkcí a gest. Kromě toho obsahuje celou řadou barevných témat, se kterými vaše zařízení dostane úplně nový kabát.

Fleksy si zakládá na tom, aby uživateli nabídla jen ta tlačítka, která při psaní opravdu potřebuje. V menu aplikace si jednoduše zvolíte velikost, barvu i rozložení kláves. To můžete upravovat libovolně během samotného psaní, stačí vertikálně přejet dvěma prsty a z obsáhlé klávesnice, na kterou jste zvyklí, jsou jen tří řádky písmen bez jakýchkoli jiných nepotřebných kláves. Chcete udělat mezeru? – Jednoduše přejeďte prstem po vyznačeném řádku zleva doprava. Pro smazání slova nebo celého textu můžete přejet v opačném směru. Jestli jste zvyklí psát na mobilu tečky, čárky, otazník a jiná znaménka, stačí udělat gesto pro mezeru dvakrát za sebou. Změnu slova nebo znaku provedete vertikálním přejetím.

fleksy

Pokud jste několik let zvyklí na klasickou Apple klávesnici, jen těžko budete přecházet na novou. Každopádně jestli někomu nevyhovuje standardní možnosti, má od teď spoustu možností. Sám jsem klávesnici vyzkoušel a překvapivě mi vyhovovala. Psaní je rychlejší a na gesta si zvyknete během několika hodin. Překvapil mě dokonalý slovník, který lze libovolně doplňovat při psaní.

Jsem si jistý, že si Fleksy najde cestu k mnoha uživatelům, kteří tuto změnu jen uvítají.

Za 0,89€ se rozhodně vyplatí.

Stažení

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.