imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

iPad s macOS, MacBook s procesorem ARM | Komentář


Apple s iPadem a Macem stojí na křižovatce. I když může být vše rychle zpátky v pořádku, stejně tak se nám svět může převrátit naruby. Zase po čase si jdeme zaspekulovat o budoucnosti iPadů a Maců…

Pojďme se nejdřív podívat na aktuální situaci kolem těchto dvou produktů a na jejich největší problémy. Začněme iPadem. Nejnovější iPad Pro vyšel nedávno a bez přehánění můžeme říct, že jde o skvělý kus hardwaru s brutálním výkonem. Je extrémně silný, vypadá skvěle, příslušenství udělalo další krok kupředu a displej je díky nejnovějším technologiím famózní.

Nicméně se stále nedokáže dostat za hranici pouhé konzumace zábavy.

Apple neustále opakuje, že jde o zařízení, jež zvládne nahradit počítač. Nicméně se znovu a znovu ukazuje, že na přímou výměnu za laptop či desktop to stále není. Důvodem není ani síla hardwaru, ani výkon – hlavním problémem je software, který Apple na pozadí využívá. Dokud nebudete moci k souborům a složkám přistupovat zcela bez omezení nebo nezvládnete používat aplikace na pozadí, chybí skutečným profesionálům opravdu důležité vlastnosti. To ani nemluvíme o tom, že na App Storu jednoduše nenajdeme vše a možnost instalovat aplikace „zvenčí“ také chybí.

Na druhé straně máme Macy, zejména tedy MacBooky. V jejich situaci platí přesně to opačné, co zmiňujeme u iPadu. Je tu skvělý operační systém, jenž zvládne dělat stovky věcí. Díky Mojave je navíc už zase stabilní, přináší řadu skvělých funkcí a profesionálních aplikací. Nicméně musíte mezi jednotlivými modely vybírat opravdu pečlivě, abyste nemuseli prodat barák, ale zároveň vám laptop zvládl pohánět i ty nejnáročnější programy, jež používáte.

Připomeňme si věčnou pravdu, kterou David Lee ve videu níže připomíná: skutečně skvělý produkt je skvělý díky harmonii softwaru a hardwaru. Vezměte si jako příklad iPhone – můžeme se hádat o vysokých cenách, ale bez váhání lze říct, že produkt nabízí skvělý balanc mezi hardwarem a softwarem. I s podstatně menší baterií a RAM zvládá oproti konkurenci nabízet výborný produkt a držet se jako jasný lídr na trhu.

Vzorec je tedy dán – Mac má skvělý software, ale čelí obtížím kolem hardwaru. iPad má pak skvělý hardware, ale limituje ho software. Cíl je také dán: oba světy by se měly nějak propojit, abychom získali iPad s excelentním softwarem a MacBook s úžasným hardwarem. Podle současných informací je však jediný technický způsob, jak reálně tohoto cíle dosáhnout:

tak, že Apple u Maců přejde na architekturu ARM.

Proč? Jednou z největších překážek vývoje Maců je Intel. Externí společnost, kterou Apple nedokáže ovládat a nemůže jim říct, kdy má co vydávat, co vyvíjet a navíc si za čipsety říká o relativně hodně. Jde o problém, který však nemá jiné řešení – vše je totiž vystaveno na jejich architektuře. Zatím.

Apple má s ARM mnohem lepší zkušenosti. Přestože ani zde není Apple výrobce, všechny čipsety série A designuje. Vše pak přesně odpovídá potřebám jejich strojů, stejně tak je kvalitní i zážitek a výkon: Apple ve svých reklamách na iPad Pro nelhal, když tvrdil, že má A12X výkon jako většina laptopů s čipy od Intelu. Architektura ARM je tak dána, je tu zkušenost, dokonce vše stojí míň, Apple by se zbavil závislosti na Intelu a americká firma by se nemusela s výkonem omezovat.

Není náhodou, že se poslední dobou začaly objevovat spekulace o tom, že Apple u procesorů Intel úplně vynechá a raději přijde s vlastním řešením. Přechod by pochopitelně nebyl bezbolestný a úspěch by nezávisel pouze na Applu. Přejít by mohl celý macOS, na ARM by se mohly postupně předělat všechny jeho aplikace, ale to by nestačilo. K přechodu by se museli připojit i samotní vývojáři.

Na iPadu jsme se každopádně dočkali (více méně) plnohodnotného Photoshopu. Jestliže jde o verzi pro iPad, musí jít o ARM verzi. Je tedy vidět, že jistá šance tu je – profesionální nástroje by se daly přenést. Jestliže by Apple přesvědčil větší hráče, menší by je následovali a ekosystém by se osvěžil. V ideálním případě by vyřešil aktuální limitace.

Nakonec bychom tak měli produktovou řadu Maců, kde by byl hardware v perfektní rovnováze se softwarem. Díky tomu bychom dostali plynulejší a lepší výkon, přičemž bychom se nemuseli vzdát oblíbených programů. Na druhou stranu bychom tu však měli produktovou řadu iPadů, kde bychom se mohli snadno dočkat desktopových aplikací jen s další malou investicí. Win-win situace.

Dobře, jasně, šlo by o zásadní změnu kurzu, která není Applu úplně vlastní. Často se podobných změn spíš obává…

Co myslíte vy? Podělte se v komentářích o svůj názor!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.