imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iPhone dvouoký


Nejnovější verze největšího iPhonu dostala do vínku spoustu skvělých vlastností, mezi nimiž září především zdvojený fotoaparát. Podívali jsme se mu v redakci pořádně na zoubek.

Pro spoustu pravověrných fanoušků Applu jsou iPhony s přídomkem Plus tak trochu nechtěnými dětmi. Do světa, ve kterém jsou čtyři palce úhlopříčky displeje ideálním rozměrem, se dostala přerostlá obluda, která vše obrátila naruby.

Přitom velké iPhony jsou s námi již více než dva roky. První příslušník této velikosti byl představen devatenáctého září roku 2014 společně se svým menším bratrem. Šlo o telefony iPhone 6 a 6 Plus, z nichž ten první nabízel úhlopříčku o velikosti 4,7 palce, větší pak přišel na světlo světa s velkým displejem o velikosti rovných 5,5 palce. To je rozměr, který se již blíží některým tabletům, jež začínají svými rozměry na sedmi palcích.

Právě tato velikost posouvá iPhone z řady Plus do trochu jiného světla než ostatní sourozence. Svou velikostí a především plochou displeje totiž dokáže při běžném použití nahradit i menší tablet. Víme to z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti četných uživatelů: po pořízení iPhonu s přídomkem Plus většinou přestáváte potřebovat k běžnému životu iPad. A platí to především v případě, že používáte menší iPad mini.

V zahraničí se pro telefony tohoto typu a této velikosti vžilo nehezké označení phablet. Složenina je to sice podivná, ale zato výstižná. Určuje, kam iPhone Plus patří a kam míří. Na pomezí mezi mobilními telefony a tablety.

iphone7-gallery3-2016

Zvuková smršť

Nejnovější iPhone 7 Plus je již třetí generací jablečného telefonu z této třídy. Po již zmíněném iPhonu 6 Plus přišel před rokem (konkrétně 9. září 2015) jen mírně vylepšený iPhone 6s Plus.

Z pohledu exteriéru se toho na první pohled příliš nezměnilo. To však neznamená, že by Jony Ive a jeho tým seděl celý rok ve svých ateliérech se založenýma rukama. Drobných změn, kterých si všimnete spíše až při podrobnější obhlídce, se na telefonu událo docela hodně.

Změn doznaly především plastové pásky oddělující antény od zbytku kovového těla. Zatímco dříve vedly napříč zadní stěnou a nehezky ji rozdělovaly, nyní vedou po hraně spodní a horní části a nepůsobí vůbec rušivě. Především u tmavých variant pak nejsou viditelné téměř vůbec.

K přepracování došlo i ve spodní části. Jak již jistě víte, Apple odsud odstranil klasický sluchátkový konektor. Zato však iPhone 7 Plus obsahuje dva reproduktory, a je tak schopen stereofonního zvuku. A jak je již tradičně u Applu dobrým zvykem, zvuk je jedním slovem výborný – tedy samozřejmě na podmínky mobilního telefonu.

Apple se vám absenci tohoto konektoru snaží kompenzovat nejen novými dodávanými sluchátky zakončenými konektorem Lightning, ale i subtilní redukcí. Jejím prostřednictvím snadno připojíte k telefonu jakákoli běžná sluchátka. Redukce je opravdu malá, lehká a při používání nikterak nepřekáží. Při našem testování se ani nepotvrdila obava, že vypadnutím při poslechu se redukce odpojí a telefon spadne na zem. Stejně jako v případě klasického zvukového kabelu zůstane telefon v takovém případě viset na Lightning kabelu. Ale aby nic nebylo tolik růžové, přeci jen máme pocit, že klasický sluchátkový konektor kladl větší odpor a byl tak jistější pojistkou proti náhodným poškozením pádem.

iphone7-gallery5-2016

Zvuk dodávaných sluchátek je srovnatelný s předchozí generací a pro běžného uživatele bude dostatečný. Dodávaná redukce pak také zvuk žádným výrazným způsobem nedeformuje, a to ani při použití kvalitních uzavřených sluchátek.

Až potud je tedy vše v pořádku. Nicméně stále si na nový pořádek nemohu zvyknout. Protože o zvyku to všechno je: svůj iPhone jsem byl zvyklý používat specifickým způsobem. Nabíjel jsem jej totiž převážně v redakci a můj den vypadal tak, že jsem při příchodu do práce telefon připojil kabelem k počítači (čímž jsem provedl zálohu i začal nabíjet) a současně do něj zapojil sluchátka, jejichž prostřednictvím poslouchám celý pracovní den hudbu.

Jde tedy o situaci, kterou se mi nedaří s iPhonem 7 Plus úspěšně replikovat. Nový telefon mohu buďto nabíjet, nebo poslouchat hudbu. Zkoušel jsem mnoho řešení a zatím nepřišel na žádné uspokojivé.

Zkoušel jsem používat bezdrátová sluchátka. Jejich problém je především v nízké výdrži, která mi nedokáže pokrýt celý pracovní den, a tak je musím průběžně dobíjet. I když tak činím v pauze na oběd a pak přes noc, jde o další starost navíc.

Zkoušel jsem si pořídit originální dock, který dovoluje iPhone současně dobíjet i mít připojená sluchátka. Ale nezvykl jsem si na něj. Jsem zvyklý při poslechu tu a tam přeskočit nějakou skladbu, tu a tam si nějakou přehrát vícekrát. S telefonem položeným na desce stolu je to snadné a pohodlné. S telefonem (natož takhle velkým) ve stojánku je to nepraktické a je třeba bedlivě hlídat sílu, kterou na ovládací prvky Spotify vyvíjím, aby se iPhone nepřevrátil dozadu.

Zkoušel jsem sluchátka připojit do počítače a hudbu poslouchat z něj. Ale nebylo to ono. Zvyk je železná košile, však to znáte.

Takže prozatím jsem k novému uspořádání poměrů v oblasti připojení sluchátek poměrně rozpolcen. Chápu, proč Apple k tomuto kroku přistoupil a co s ním sledoval. Kvituji s povděkem vylepšené reproduktory v samotném telefonu i designově dokonale působící spodní hranu telefonu.

Avšak na sdílení jednoho konektoru pro rozšíření i napájení si budu muset nějakou dobu ještě zvykat. Stejně, jako si doposud zvykám na jediný konektor na MacBooku. A přitom ideální řešením by pro mě byla kabelová redukce umožňující zapojit napájení a sluchátka současně. A věřím, že se jí velmi brzy dočkám.

Novinkou je odolnost telefonu vůči vodě a prachu. Jde o oblast, ve které Apple za konkurencí již hodně zaostával a je příjemné, že ji v případě sedmé řady opravdu dohnal.

iphone7-gallery6-2016

Tlačítko netlačítko

Při popisu vizuálních novinek jsme se oklikou přes externí sluchátka dostali k uživatelsky nejviditelnější změně. Vidíte, píši nejviditelnější, a přitom by bylo na místě spíše slovo nejhmatatelnější. Jde totiž o domovské tlačítko. O TO jediné tlačítko na přední stěně.

Ono totiž již není tlačítkem, ale je pevnou součástí přední stěny. Úplně stejně, jako již nejsou tlačítkem touchpady na moderních MacBoocích. Mechanika se vytrácí a její místo zaujímá haptika. Hmatová odezva, která dokáže bříška vašich prstů dokonalé zmást a přesvědčit je, že daný prvek skutečně stiskli i přesto, že se žádný pohyb nevykonal.

V prvních recenzích a dojmech sklízelo toto tlačítko spíše kritiku a vzbuzovalo rozpaky. Já jsem s těmito názory v přímé opozici a nemohu si ho vynachválit. Takhle to mělo fungovat již léta!

Díky haptice a absenci mechanické části se mi telefon lépe ovládá a reakce na stisknutí jsou daleko rychlejší než doposud. Při častém používání gest či při ovládání multitaskingu jsou reakce střelhbité. Velmi, opravdu velmi rychle jsem si na novinku zvykl a při návratu zpět k mému kmenovému iPhonu SE jsem s jeho mechanickým tlačítkem doslova trpěl.

Za mě osobně je toto nové tlačítko největším přínosem nových iPhonů. Současně ale chápu vysokou míru subjektivity, a proto bych vám doporučil si jej nejdříve vyzkoušet v některém z obchodů, ve kterých jsou tyto nové telefony vystaveny.

Ještě, než se oprostíme od vnějšího vzhledu, se pojďme zastavit u displeje. Ten má stále úhlopříčku pět a půl palce a plné HD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 obrazových bodů. Je dostatečně jemný a subjektivně považuji jeho rozlišení za odpovídající použité úhlopříčce. Konkurence sice v některých svých modelech nabízí rozlišení ještě větší, nicméně subjektivně již nejsem schopen tyto rozdíly vnímat při běžném pohledu na displej z obvyklé vzdálenosti.

Vylepšení se však dočkal kontrastní poměr, který se dostal na hodnotu 1300 : 1. Pojďme si toto číslo dát do souvislostí s informací o kontrastním poměru kupříkladu iPhonu SE. Ten totiž nabízí hodnotu pouze 800 : 1. Vidíte ten výrazný rozdíl? Věřím, že ano a uvidíte jej také při srovnání obou displejů vedle sebe. Mimo to se zlepšil i maximální jas, díky kterému je telefon ještě lépe použitelný na slunci než doposud.

geminus40

Výkon počítače v kapse

Procesory od Applu patří k fenoménu v mobilní oblasti. Jejich výkon měřený pro jedno jádro je vyšší než výkon základních MacBooků Air. Konkurenční telefony se sice často dotahují na celkové hodnoty testů, nicméně k tomu potřebují osm jader, zatímco u Applu postačí jádra čtyři.

Nový procesor Apple A10 je totiž úžasný kus techniky. Obsahuje dvakrát dvě jádra, která se vzájemně v práci střídají anebo dokáží v případě potřeby táhnout za jeden provaz. Dvě z nich jsou ultravýkonná a jsou taktovaná na vysoké frekvenci 2,34 GHz. Dvě zbývající jádra jsou méně výkonná, zato jsou však neuvěřitelné úsporná.

iPhone pak mezi nimi přepíná podle potřeby. Při běžném používání bez nutnosti obrovského výkonu dvě silná jádra spí, nespotřebovávají žádnou energie a o vše se starají jádra úsporná. V případě potřeby výkonu –například ve hře či při zpracování fotek nebo videa – se tito dva siláci probudí a převezmou veškerou náročnou práci na sebe. Navíc mají k dispozici rovné 3 MB vyrovnávací paměti pouze pro sebe a celý procesor jako celek může používat další 4 MB rychlé vyrovnávací paměti. To jsou nadprůměrné hodnoty i pro svět stolních počítačů.

Ovšem procesor A10, to nejsou pouze procesorová jádra, ale i grafický akcelerátor. Ten je tvořen přímo šesti samostatnými jádry, které se starají o zpracování multimédií i zobrazování náročných herních scén.

Díky této skvělé výbavě je iPhone 7 Plus doslova ďábelsky rychlým telefonem, který svými grafickými schopnostmi můžete soupeřit s běžnými herními konzolemi. Ty z minulé generace dokonce výrazně překonává.

Na rychlosti celého telefonu se podepisuje také dostatek operační paměti. Máte jí k dispozici rovné tři gigabajty, zatímco menší model iPhone 7 si musí vystačit pouze se dvěma gigabajty. Tento rozdíl je příjemný především z důvodu vyššího rozlišení u testovaného modelu, protože grafický akcelerátor nemá k dispozici žádnou dedikovanou paměť a sdílí tak s procesorem centrální paměť celého telefonu.

Systém, data i média jsou uložena ve vnitřním flash úložišti o velikostech 32 GB, 128 GB a 256 GB. Mimo těchto hodnot je mezi nimi také rozdíl v rychlosti. Zatímco dvě vyšší varianty jsou rychlostně srovnatelné, nejmenší dvaatřicetigigabajtová varianta je však přibližně o třetinu pomalejší. Apple tak zřejmě k osazení pomalejší paměti sáhnul z důvodu nezvýšit výrobní náklady telefonu ve srovnání s dříve zamýšlenou 16 GB variantou. Ono totiž pořízení rychlé 16GB flash paměti bude v nákupních cenách stát totéž co pomalejších 32 GB. Tímto se vlk (tedy uživatel) nasytil a koza (náklady na výrobu) zůstala celá.

Nicméně pro uživatele prahnoucí po úspoře nejde o nic závratného. Úložiště je sice pomalejší, ale pokud přecházíte ze staršího modelu a nepoložíte si všechny varianty vedle sebe, ničeho si subjektivně nevšimnete.

media

Optický zoom. Konečně!

Velkou novinkou tohoto telefonu je duální fotoaparát, ke kterému se teď a tady zachovám macešsky. Zmíním se o něm jen z pohledu běžného uživatele, zatímco náročnější fotografický můžete najít v aktuálním vydání SuperApple Magazínu, který můžete koupit ve všech prodejnách iStyle.

Takže pojďme na něj technicky. Oba zadní fotoaparáty jsou osazeny dvanáctimegapixelovým snímačem s optickou stabilizací obrazu. Jeden z nich poskytuje klasickou šíři pohledu, na jakou jsme zvyklí z běžných iPhonů. Druhý má pak zorné pole zúžené a ve srovnání s ním nabízí dvojnásobné přiblížení. Mícháním obrazů z obou fotoaparátů ve vestavěné aplikaci pak má uživatel k dispozici praktický dvojnásobný optický zoom a až desetinásobný zoom optický.

Použití zoomu je praktické a hodně příjemné, osobně bych však byl raději za přiblížení trojnásobné, které by ve spoustě situaci dávalo větší smysl.

Nový režim Portrét, který kombinuje obraz z obou fotoaparátů pro simulaci tzv. bokeh efektu (tedy rozostření pozadí za fotografovaným objektem) bylo v době přípravy tohoto čísla SuperApple Magazínu ještě ve formě betaverze a nepodávalo vyrovnané výkony. Proto se mu podrobněji vrátíme v některém z příštích čísel v době, až jej Apple vyladí a uvolní do ostrého nasazení.

iPhone 7 Plus však není pouze skvělý fotoaparát, je to i výborná videokamera. Video vypadá skvěle jak v běžném plném HD rozlišení, tak i při využití ultravysokého rozlišení 4K. Zde nás však mrzela absence schopnosti záznamu v tomto vysokém rozlišení s využitím snímkovací frekvenci šedesáti snímků za sekundu, ale pouze třiceti. Pro šedesát snímků za sekundu budete muset použít rozlišení nižší. Je skvělé, že i při natáčení videa můžete používat výhody optického přiblížení.

geminus27

Na co ještě čekáte?

iPhone 7 Plus si můžete zakoupit v pěti různých barevných odstínech. Mimo klasické stříbrné, zlaté a růžové zlaté přibyly také dvě tmavé varianty. Matně černá a lesklá černá. My jsme měli k dispozici matně černou variantu, která je podle mě nejpraktičtější pro běžné použití. Lesklá varianta je hezká a líbivá do doby, než ji vezmete do ruky. Velmi totiž na ní ulpívají otisky a je také více náchylnější ke škrábancům, zatímco matná varianta ničím ze zmíněného netrpí.

Závěr bude jednoznačný: pokud jste kompatibilní s telefonem této velikosti, rozbijte prasátko a pro iPhone 7 Plus si běžte. Budete jej milovat.

Apple iPhone 7 Plus

líbilo se: nové Home tlačítko, displej, fotoaparáty, výkon, podání zvuku
nelíbilo se: nemožnost připojení sluchátek a napájení současně
sa rating: 4,5/5
24 990 Kč (32 GB), 28 190 Kč (128 GB), 31 390 Kč (256 GB)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.