imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iPhone X se solárními panely za 5 tisíc dolarů


Konečně je tu pořádná vlajková loď, jež ideální volbou pro arabské šejky! Spojte práci Nikola Tesly, Steva Jobse a Elona Muska a dostanete iPhone X se solárními panely za 5 tisíc dolarů. Vyrábí jej ruská firma Caviar.

Snad nikoho jiného než Rusy by kombinace iPhonu X a solárních panelů napadnou nemohla. Vždycky jsme věděli, že se v nich ukrývá něco geniálního. Zatímco se konkurence snaží kopírovat design iPhonu X a pokouší se porazit mašinu na peníze jménem Apple, Caviar se rozhodl jít jinou cestou. Pěkně na pozadí tvoří speciálně upravené iPhony. Kolem jejich produktů se nenese hype, protože mají své Animoji či pozlacení (to je základní funkce), ale protože mají solární panely.

Nejdříve to může znít jako zajímavý nápad, komu se chce neustále zapojovat telefon do nabíječky? Překvapila nás však cenovka 5 tisíc dolarů, i když výrobce vyrobí jen 999 kusů. Plánovali udělat 99 kusů, ale byla po telefonech taková poptávka, že se rozhodli navýšit limity. Pokud bychom patřili mezi arabské šejky, taky bychom chtěli mít podobné zařízení, i když vyjde na více než čtyřnásobek ceny základního iPhonu X (který už sám o sobě není nejlevnější).

Zatímco jsme tedy snili o našem pohádkově bohatém životě, vzpomněli jsme si na nejdůležitější část tématu – telefonse solárními panely. Ano, LG mělo v roce 2009 podobný nápad, kdy na trh přineslo několik extrémně ekologicky přívětivých zařízení. Vytvořili tedy velký hloupý telefon s dotykovou plochou a příšerně ošklivým solárním panelem na zádech. Sice byl celý telefon úplně zbytečný, ale zase se balil do recyklovaných krabiček, byl tak úplně ekologický.

Šlo o nezapomenutelný produkt, ale je tu místo i pro podobný iPhone? Jestliže plánujete utratit kolem 5 tisíc dolarů na ekologický telefon jménem Tesla, určitě pro to musí být důvod. Vůbec první kus chce firma věnovat Elonu Muskovi. Pokud si však podobné zařízení chcete koupit, nabíjení se ale nezbavíte.

Nemáme přesné informace o tom, kolik můžete používáním tohoto modelu ušetřit elektřiny, ale pokusili jsme se hodnotu odhadnout. Před tím, než se ponoříme do hlubin matematiky, je zde několik faktů k solárním panelům:

  • Průměrná životnost solárního panelu je mezi 20 a 40 lety.
  • Solární panely se zásadně liší svou efektivitou (2-25 %), teoretický limit je však na 33,7 %.
  • Při využití záleží zásadně na úhlu dopadu slunečních paprsků (proto se dnes používají panely, které se v průběhu dne naklánějí směrem ke slunci).
  • Slunce za hodinu vyzáří tolik energie, kolik by celému lidstvu stačilo na roční spotřebu.
  • V krátkém období nejde o levné řešení, pokud navíc pravidelně měníte modely telefonu.

Představte si tedy, že jste uprostřed Sahary jen s kapesníkem na hlavě. Jen pro zábavu. Zazvoní vám iPhone, volá Abdul. Víme dobře, že pro využití panelů musíme držet telefon v ideálním úhlu k slunci. Najděte nejlepší možnost, jak s 18% efektivitou využít záření Slunce na povrchu panelu s úhlopříčkou o 5“. Nejde o ideální podmínky.

Panel o rozměrech 1×1,5 m zvládne zajistit 265 Wh, což vystačí asi na 40 hodin fungování 100W žárovky. Když se podíváme na 10W spotřebu iPhonu X, můžeme zařízení nabít asi 26krát. My však máme jen 5“ panýlek, což je asi 13 cm. Víme, že kapacita solárního panelu se přímo odvíjí od velikosti, máme tu tak výkon kolem 24,5 Wh.

To jsou jen odhady. Stačí to však pro 2,5násobné nabití telefonu, což je super. Celý den však musíte nechat svůj telefon na slunci pod co nejlepším úhlem. To není zdravé pro žádnou lithium-iontovou baterii. Navíc čas od času máte chuť telefon použít i trochu jinak, třeba… dát jej do kapsy.

Výsledek tedy vydělme deseti. Musíme vás zklamat, jestliže jste plánovali hodně ušetřit při nabíjení na slunci. Celoroční nabíjení iPhonu X spotřebuje kolem 5 kWh, což vyjde na pár korun. Pokud byste takhle měli ušetřit na investici 5 tisíc dolarů, museli byste jej používat aspoň 6 tisíc let. Můžeme tak s klidem na duši říct, že použití solárního panelu na zadní straně telefonu není úplně nejefektivnější.

Ale!

Do výpočtu jsme nedali to, že telefon bude mít jen 998 dalších lidí na celé planetě. Můžete si navíc požádat také o unikátní gravírování. Jen tiše doplňujeme to, že má iPhone X od Caviaru i Steven Segal. Nezapomínejte ani na balení. Zařízení dorazí v krabičce z hadí kůže a hedvábí. A jestliže to stále není dost, můžete si za 224 tisíc rublů objednat náhradní iPhone 8 se vzorem Trump X Putin.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.