imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iPhone XS Max – Maximum všeho | RECENZE


iPhone XS Max. Zařízení s největším displejem v nabídce telefonů od Applu se do prodeje dostalo před více než měsícem. Testovali jsme ho delší dobu, podle nás je dlouhodobé používání v reálných podmínkách zcela klíčové.

Když píšu tuto recenzi, přemýšlím, co bych si o 6,5“ displeji pomyslel před pěti lety a co by na něj řekl Steve Jobs, který u iPhonů nejvíce věřil 3,5“. To druhé se již nikdy nedozvíme, ale vím přesně, jak moc jsem neměl rád obrovské telefony já.

Za pět let se nezvětšily mé dlaně, kapsy ani mi nevyrostly prsty. Rozhodně bych řekl, že obrovské iPhony – pokud bych jimi pohrdal, označil bych je za tabletofony – jsou úplně špatnou vizí. Pokud bych však přidal těch několik funkcí navíc, které s větší verzí telefonu přišly a které berou v potaz očekávání uživatelů na trhu v roce 2018, mluvil bych trochu jinak.

Jak jsem zmínil, před pěti lety se mi myšlenka větších smartphonů nelíbila. Nyní má však iPhone XS Max zcela jiný význam. Máme tu 6,5“ zařízení s OLED displejem a obrovskou baterkou. Oproti menšímu bratříčkovi to znamená o hodinu delší výdrž. V praxi to znamená, že při běžném používání lze telefon mít dva pracovní dny bez nutnosti nabíjet. Jestliže se pak pouštíte do větší akce (focení, natáčení videa, iMessage, hudba…), vydrží vám až do ranního světla po dlouhé noční party.

Teoreticky baterka s kapacitou 3174 mAh neznamená proti konkurenci nic zvláštního. OLED displej není ničím novým, tentokrát však dostáváme nadřazenou verzi. Je tu 3D Touch a Face ID, jež mimochodem stále nefunguje v režimu na šířku. Nepřekvapivě je tak iPhone XS Max extrémně dobrým zařízením.

Všechno to zní skvěle, ale opravdu to stojí za obětování menší velikosti? Otázka mě napadá rok co rok. Jestliže bych si měl před lety koupit verzi Max, raději bych sáhnul po menší variantě a telefon nabíjel třeba třikrát denně. Tehdy jsem však měl hodně omezená data, nesledoval videa na cestách, nepoužíval svůj telefon pro práci a neposlouchal hudbu ze streamovací služby.

Dnes je mé využití mobilních dat dvacetkrát větší a vedle psaní zpráv používám svůj telefon na milion dalších věcí. Mé chování se kompletně proměnilo, což dává zařízení s větším displejem mnohem větší smysl. Stal se iPhone XS Max méně pohodlným na používání? Musíte jej vzít do ruky a rozhodnout se sami.

Větší displej má výhodu v tom, že na něm máte více většího obsahu, což třeba psaní zásadně ulehčuje. Jestliže si máte vybírat ze současných vlajkových lodí, zvolil bych větší variantu. Ano, iPhone XS je dost drahý telefon, XS Max má ještě odvážnější cenovku. Podle mě je ale navýšení ceny odpovídající, pokud vezmeme v potaz všechny výhody. Ale jde o můj pocit…

Vedle toho, že se vám do ruky dostane ultimátní mašina, působí telefon při držení opravdu prémiovým dojmem. Navzdory velikosti mi telefon perfektně sednul do ruky. Můžete ho ve stejnou chvíli držet pohodlně i pevně. Použití Face ID dává velký smysl, jestliže byste měli při odemykání dávat prst na konkrétní místo a pro ovládání pak nepoužívali gesta, pracovalo by se s telefonem mnohem náročněji.

I když tak telefon držíte výše než ve spodní části, stále jej lze snadno bez obav držet a používat. Přestože je hardware totožný s menší variantou, dávají dva palce navíc iPhonu XS Max statut nadřazenějšího modelu. Váha navíc pomáhá k tomu, že je smartphone o něco méně kluzký. Skleněný povrch a ocelový rámeček kloužou o dost méně než hliník u starších modelů. Použité materiály navíc prémiovému pocitu ještě přidávají.

Telefon dělá nádherné 4K fotky při zachování malé velikosti souboru. Barvy na vás z displeje vyskakují a skvělou zprávou je, že i přes příchod pokročilejších funkcí kamery zůstává její ovládání snadné. Množství megapixelů je stejné jako u iPhonu X, nicméně nám narostla jejich velikost. V případě horších světelnostních podmínek tak dokážete tvořit ještě krásnější fotky.

Z mnoha pohledů je iPhone XS Max nejlepším telefonem, který kdy Apple udělal. Svou úvodní skepsi kolem velikosti a barvy jsem zahodil po pár vteřinách. Přesto si myslím, že nejde o telefon pro každého. Jedním důvodem je pochopitelně cena – iPhone XR má prakticky všechny nové funkce a obdobně velký displej za mnohem příjemnější cenu. XS Max je ale zařízení pro lidi, kteří potřebují Maximum. Od displeje, od baterie, od designu. Jestliže nejste velký fanda do technologií nebo vysoký manažer, měli byste si koupi dvakrát rozmyslet.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.