imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

První iPod: je to již 13 let!


Jistě si vzpomínáte na časy, kdy jsme chodili ven nebo jeli do práce a jediný způsob, jak poslouchat hudbu, byl Walkman nebo Diskman. To mělo hned několik nevýhod.  U Walkmana byla volba skladby takřka nemožná nebo příliš složitá a hudba nebyla vždy v dobré kvalitě. U Diskmana byl vyřešen problém s kvalitou nahrávky, nicméně si sám pamatuji, jak při chůzi CD přeskakovalo. Kdo viděl film Jobs, jistě si vybavuje scénu, kdy rozčilený Steve hodil Diskman do koše. A co si budeme povídat, nikdo si s sebou nebral víc, než dvě kazety nebo dvě CD.

09.01.2001 Apple představil první verzi programu iTunes pro Macintosh. Jednalo se o první krok, který vedl k představení zbrusu nového produktu, iPodu. V době, kdy lidé chtěli pos
louchat hudbu na cestách, to byla naprostá revoluce. Steve Jobs nám iPod představil dne 23.10.2001. Následně byl 10.11.2001 zahájen prodej tohoto legendárního hudebního přehrávače. Velký zájem veřejnosti byl více než značný a jak už sám Steve Jobs říkal: „Nechci průzkum trhu, protože lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážeme.“ Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a již koncem roku 2001 Apple prodal 125 000 přehrávačů iPod.

iPod se začal prodávat s klasickým pevným diskem o kapacitě 5 GB, na který si uživatelé mohli nahrát až 1000 skladeb a užívat si tak až 10 hodin nepřetržitého poslechu hudby. Disponoval mechanickým skrolovacím tlačítkem. Úplně první verze byla podporovaná pouze na Macu. V červenci roku 2002 byl způsob ovládání nahrazen tzv. Solid-state touch wheel, prvním dotykovým ovládáním, které dobře známe z iPodu Classic, a zároveň byla navýšena  kapacita na 10 GB. Dále Apple přidal podporu pro PC.

Jak léta plynula, vývoj iPodu prošel řadou úprav. V roce 2003 v květnu vyšel první iPod s “Dock konektorem” s kapacitou 10-30 GB a později s kapacitou disku až 40 GB. V říjnu 2004 Apple vydal první iPod s barevným LCD displejem a kapacitou 30-60 GB. Nesl označení iPod Photo.

ipod2Pak hned v lednu 2005 přišel první iPod Shuffle. Ten se vyznačoval tím, že byl na tu dobu velmi kompaktní. Byl přímo vybaven USB konektorem, tudíž nebylo zapotřebí kabelu k jeho propojení s počítačem. iPody Apple obměňoval téměř každý rok. Zlomový okamžik nastal s příchodem iPhonu, kdy byl představen i revoluční iPod Touch s dotykovým displejem. Dá se říct, že iPodu se od té doby začalo dařit méně. iPhone pak v průběhu let totálně převálcoval iPod a hudební přehrávače se prodávaly méně a méně. Dnes už “rodinu iPodů” tvoří iPod Shuffle, iPod Nano a iPod Touch. Tento rok Apple ukončil prodej “legendy” iPodu Classic, který měl nezaměnitelný design. Tudíž se dá říct, že jestli vlastníte  iPod s klasickým diskem a “klasickým designem”, tak už dnes vlastníte raritu, která zanedlouho bude opravdu ojedinělá.

 

ipod3

  •  

    iMac Pro
    Apple Inc. (AAPL)

    Tohle už jste četli?

    Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.