imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ive: „Problém je, kterou středu?“


Jony Ive, šéf designu v Applu, pronesl řeč o tvorbě a produktech Applu a vše zakončil citátem Steva Jobse.

Cambridge Union Society ve druhé polovině roku 2017 oslovila Stephena Hawkinga, zda by pod jeho jménem nemohla založit spolek. Cílem mělo být zdůraznění jeho příspěvku Cambridge, akademické obci a právům postižených lidí. Hawking měl pak v listopadu roku 2017 inaugurační přednášku spolku, šlo o jedno z vůbec posledních veřejných vystoupení před jeho úmrtím v březnu 2018.

Spolek dává ocenění klíčovým lidem z odvětví STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Charles Connor, prezident spolku, v září oznámil, že si první cenu za „nejvlivnější osobnost ve světe moderních technologií“ odnese Sir Jonathan Ive. Chief Design Officer Applu měl v souvislosti s předáváním řeč, kde se ohlédl za svou kariérou a řadou zajímavých myšlenek. Přeložili jsme pro vás naše oblíbené části. Jestliže si chcete z jeho řeči přečíst ještě více, doporučujeme navštívit článek Independent.

O prvních zkušenostech s Macem:

V roce 1988 jsem se u Macu podle mého názoru naučil dvě věci. Zaprvé to, že ho mohu ovládat. Miloval jsem ho, protože se stal velmi silným nástrojem, jenž mi pomáhal s designem a tvorbou. Zadruhé, což bylo po čtyřech letech studování designu trochu trapné přiznání, že reprezentuje, kým jste.

Dává najevo vaše hodnoty a předsudky, během používání Macu jsem cítil jasné a přímé spojení s lidmi, kteří Macintosh vytvořili. Vzpomínám si, že jsem byl tehdy pohnut zjevnou humanitou a péčí, jež ležela za funkční nezbytností.

O tom, že existuje „fundamentální konflikt“ mezi „zvědavostí a rozhodnutím a soustředěním se na nutnosti k řešení problému“:

Nenapadnou mě dva způsoby práce, dva různé způsoby bytí, které jsou tak rozdílné. Na jedné straně klást neustále otázky, milovat překvapení, přebírat věci se zvědavostí a na druhé straně být jasně odhodlaný řešit zjevně neřešitelné problémy, které dosud nebyly řešeny a nejsou k nim žádné reference. Tady se vše pochopitelně stane jaksi ironickým a neustále se nebezpečně přibližuje ke zcela absurdnímu.

Pořád má touhu tvořit:

Neustále mám úplnou úctu a jsem zcela okouzlen kreativním procesem. Miluji tu nepředvídatelnost a překvapení. Celý proces je úžasně strašidelný a tak nejistý. Ale miluji i pondělí, kdy tu není nic. Žádný nápad, žádná konverzace, místnost je tichá a nikdo rozhodně nic nekreslí. Prototypy jsou daleko v budoucnosti. V pondělí není nic, ale ve středu už ano. Je jedno jak částečně a předběžně. Problémem však je, kterou středu?

Ive svou řeč ukončil citátem Steva Jobse:

Přečtu vám něco, co mi můj blízký přítel a kolega, úžasný Steve Jobs, řekl před přibližně deseti lety. Podle mého je zakončení jeho slovy spíš než mými zcela odpovídající. „Je mnoho způsobů, jak být člověkem. Lidé vyjadřují své nejniternější pocity různými způsoby. Jedním z takových způsobů, jak lidé dokazují ocenění celého lidství, je vytvořit něco krásného a dát to mezi lidi. A nikdy ty lidi nepotkáš, nikdy jim nepotřeseš rukou. Nikdy neslyšíš jejich příběh nebo jim neřekneš svůj, ale nějak pomocí aktu vytvoření něčeho krásného s láskou a péčí zde něco přenese. Jde o způsob, jak zbytku našeho druhu ukázat, jak hluboko si ho vážíme.

Zdroj: Independent

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.