imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak co nejlépe nastavit Finder v macOS Mojave


Finder je základním nástrojem pro práci se soubory v operačním systému macOS Mojave 10.14. Pojďme se podívat, jaké možnosti konfigurace nám nabízí.

Nastavení chování aplikace Finder a zobrazení složek a souborů se nastavuje na dvou různých místech. Nejvíce možností najdete v Předvolbách pro Finder, který najdete v menubaru pod položkou Finder.

Konfigurační okno nabízí celkem čtyři záložky. První z nich je nazvaná Obecné a z velké části ovlivňuje chování pracovní plochy vašeho počítače. Pod položkou nazvanou Na ploše zobrazit tyto položky můžete zrušením zaškrtnutí vypnout zobrazení externích zdrojů dat na ploše. Tudíž pokud zde nechcete mít například vnitřní pevný disk počítače, zrušte zaškrtnutí položky Pevné disky. Stejné platí také pro Externí disky (zde se jedná především o kabelem připojené USB disky), externí paměťová úložiště (tedy o poněkud archaické CD, DVD a iPody) nebo o síťové disky připojené z jiných počítačů ve vaší síti (položka Připojené servery).

Podle mne nejužitečnější volbou na této záložce je rozbalovací nabídky V nových oknech Finderu se zobrazí:, která vám dovoluje nastavit, co máte vidět v každém nově otevřeném okně Finderu. Já chci, abych zde měl zobrazeny všechny připojené disky k počítači, proto zde mám zvolený svůj počítač. Namísto něj však můžete zvolit nějaké jiné úložiště z vašeho počítače.

Užitečná může být také poslední položka Otevírat složky na panelech místo nových oken. Já ji nastavuje pokaždé jinak: na notebooku s jednou malou obrazovkou tuto položku zaškrtávám, na pracovním počítači s několika připojenými monitory ji naopak vypínám.

Pokud jste při prvním spuštění Finderu klepali pravým tlačítkem myši v postranním panelu v zoufalé snaze zakázat některé ze zde zobrazených ikon, vězte, že tou správnou cestou je záložka Boční panel zde v dialogu Předvolby pro Finder.

Uvidíte tady všechny položky, které dokáže systém v levém postranním panelu ve Finderu a vy můžete velmi jednoduše prostřednictvím zaškrtávacích okének nastavit, která z nich uvidíte a která vám zůstanou zcela skryta.

Spousta dalších užitečných voleb se skrývá pod záložkou Pokročilé. Já osobně vždy zapínám položku Zobrazit přípony souborů, protože při procházení disky rád vidím, jakou příponu daný soubor skutečně má. Pokud používáte sdílený disk iCloud Drive, pak byste určitě neměli přehlédnou položku Zobrazit varování před odstraněním z iCloud Drivu. Mnohokrát vám zachrání nechtěné přesunutí souboru ze synchronizovaného prostoru iCloud Drivu na jiné úložiště.

Pokud do koše skutečně vyhazujete pouze nechtěné věci (anebo pracujete na počítači, jehož kapacita úložiště je opravdu velmi malá), pak by mohlo být užitečné zaškrtnutí položky Po 30 dnech vysypat koš. V takovém případě operační systém automaticky z koše odstraní všechny položky, které budou starší jednoho měsíce. Tedy úplně stejně, jako fungují složky s nevyžádanou poštou u spousty poskytovatelé poštovních stránek.

Uživatelé přecházející na Mac z jiných platforem často preferují zobrazovat nejdříve složky a teprve poté soubory namísto toho, aby složky byly promíchány se soubory dle pravidel aktuálního zobrazení. Abyste toto chování vynutili, zaškrtněte položku V oknech při řazení podle názvu v sekci Nejprve zobrazovat složky.

Tím bychom měli hotovo nastavení chování aplikace. Pro upravení vzhledu musíme zamířit jinam, konkrétně do Zobrazení -> Volby zobrazení. V dialogovém okně, které se zobrazí nad ostatními okny můžete nastavit zobrazení aktuálního adresáře. Pokud spustíte tuto možnost na pracovní ploše (tedy se všemi zavřenými okny Finderu), bude se toto nastavení vztahovat právě na pracovní plochu. Tak jako v našem případě.

Nastavit tady můžete Velikost ikon i Rozestup mřížky (tedy to, jak daleko od sebe jednotlivé ikony budou). Pokud chcete vidět místo náhledů souborů jen praktičtější ikony jednotlivých tipů, zrušte zaškrtnutí položky Zobrazit náhledy. Stejně tak zrušení zaškrtnutí volby Zobrazit podrobnosti může zpřehlednit zobrazení souborů a adresářů, i když za cenu menšího množství ukázaných informací.

Pokud vám přijde text pod ikonami příliš malý či naopak příliš velký, zvolte si správnou velikost pod položkou Velikost textu. A pokud stejně jako já nemáte rádi popisy ikon pod ikonami ale chcete je mít raději vedle, zvolte položku Vpravo v sekci Umístění štítku.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.