imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iphone

Jak dlouho vydrží produkty Applu?


Spousta lidí tvrdí, že produkty Applu jsou až moc drahé. Ostatní to omlouvají mnohem delší životností oproti produktům konkurence. Kde leží pravda? Statistiky hovoří jasně.

Pokud Applu rozhodně nelze něco vyčítat, pak je to používání kvalitních materiálů. Již od samého začátku se u všech svých produktů velmi pečlivě soustředí na kvalitu.

To vede k situaci, kdy zařízení Applu vydrží opravdu dlouho a daná investice se uživatelům z dlouhodobého hlediska vyplatí. Navíc můžete celé roky používat prvotřídní zařízení, které jen tak nezestárne…

iphone

Teoreticky to zní úžasně, co na to ale statistika? To bohužel nebude tak jednoduché, jelikož si Apple rád nechává přesné detaily pro sebe. Nicméně zpráva za poslední čtvrtrok tvrdí, že je na celém světě 1,3 miliardy aktivních zařízení. Analytik pro Asymco Horace Dediu si vzal do ruky kalkulačku a snažil se zjistit, jak se věci mají.

Nejdříve se snažil přijít na to, proč se tým Tima Cooka rozhodl čísla zveřejnit, když to obvykle nedělá. Podle něj by se mohlo jednat o důkaz fungující společnosti, což samozřejmě investorům rádi ukáží.

graf

Různé průzkumy spokojenosti uživatelů mohou být značně zavádějící, nicméně fakt, že se aktivně používá přes jednu miliardu zařízení, mluví sám za sebe. Apple se o několik čísel podělil v minulosti ještě jednou, když se mu podařilo překonat miliardovou hranici v roce 2016.

Nicméně se nejedná o ten nejdůležitější fakt Dediuvých výpočtů. Sečetl všechna prodaná zařízení Applu v historii, od toho odečetl 1,3 miliardy a vyšlo mu, že

více než dvě třetiny (64 %) prodaných zařízení Applu jsou stále ještě aktivní.

To není vůbec špatné. Akorát se ještě nejedná o důkaz jejich životnosti. K tomu si vytvořil Dediu vlastní model. Zkontroloval výsledky každého čtvrtletí a přišel s následujícím grafem. Dodává, že čísla nejsou z nedostatku zdrojů 100% přesná.

graf

Z grafu lze nicméně jasně vidět, že jestli se po celém světě prodalo 2,05 miliardy zařízení a 1,3 miliardy se stále používá, pak je vyřazených „pouze“ 750 milionů. Když si v grafu najdete bod, který představuje prodaných 750 milionů, lze z toho odvodit průměrnou životnost, jelikož se může jednat o zařízení, která již aktivní nejsou.

Jedná se o třetí kvartál roku 2013. To znamená 4 roky a 3 měsíce, což by mělo značit životnost produktů Applu. Je tedy vidět, že vysoká trvanlivost jeho zařízení není pouhý výmysl. Navíc musíme ještě započítat, že jsou softwarově podporována celé čtyři roky.

Na druhou stranu je potřeba zmínit, že tato čísla představují také několik sporných myšlenek. Zaprvé jsou v nich obsažena všechna zařízení od laptopů až po Apple Watch. Počítač přitom budete samozřejmě používat daleko déle než iPhone. Nemůžeme tedy tvrdit, že iPhone vydrží v průměru 4 a půl roku, i když to naše zkušenosti potvrzují.

iphone

Navíc v posledních letech rostl prodej exponenciálně. Je tedy možné, že polovina z 1,3 miliardy zařízení se používá teprve poslední 2 roky.

Jinak ovšem vypadají čísla reálně. Jak dlouho vydrží takové zařízení vám?

Zdroj: Asymco

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.