imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak na aktualizace v macOS Mojave


Nejnovější verze operačního systému macOS Mojave přináší spoustu drobných změn, z nichž mezi nejužitečnější patří změna systémů konfigurace aktualizací. Apple totiž začal striktně oddělovat aktualizace samotného operačního systému a aktualizace aplikací.

Ale že to trvalo! Způsob aktualizací v posledních verzích operačního systému macOS byl vše, jen ne logický. Když jsem představoval Maca nějakému novému uživateli, musel jsem mu velmi často vysvětlovat, že aktualizace operačního systému najde v aplikačním obchodě Mac App Store. Mezi aplikacemi se vyskytovaly i aktualizace systému.

Že byl tento systém matoucí, si uvědomil i samotný Apple a v nejnovější verzi svého operačního systému určeného pro své počítače zcela přepracoval stávající systém. Oddělil od sebe aktualizace operačního systému a aplikací. Může tak snadno automaticky aktualizovat svůj operační systém a přitom ostatní aplikace ponechat neaktualizované.

Jak na to

Aktualizace operačního systému nyní najdete na tom nejlogičtějším možném místě: mezi ostatními konfiguračními možnostmi přímo v Předvolbách systému. Otevřete jej (klepněte na logo Apple v levém horním rohu okna a poté zvolte položku Předvolby systému. Ve třetí sekci klepněte na ikonu nazvanou Aktualizace softwaru.

V samostatném dialogovém okně pak uvidíte, zda je váš počítač aktuální, nebo jestli je k dispozici nějaká nová aktualizace. V našem případě jde o zcela aktuální verzi operačního systému macOS Mojave 10.14, která byla naposledy aktualizována v úterý 25. září 2018 v 19:59.

Pokud chcete, aby se váš počítač aktualizoval zcela automaticky, měli byste zaškrtnout položku Automaticky Mac aktualizovat ve spodní části okna.

Relativně bohaté jsou také možnosti konfigurace. Když v tomto okně klepnete na tlačítko Pokročilé v pravé spodní části okna, najdete zde více možností, jak upravit chování aktualizací systému. Vidíte, že mám povoleno automatické vyhledávání aktualizací (položka Vyhledávání aktualizací) i automatické stahování nových vydání systému (položka Stahovat nově dostupné aktualizace).

Položky zabezpečující automatickou instalaci těchto aktualizací (položka Instalovat aktualizace macOS) však mám vypnuty. Chci, aby počítač zjistil novou aktualizaci a automaticky ji stáhl, avšak mám požadavek, abych si mohl vybrat, kdy ji budu chtít do počítače nainstalovat. Na druhou stranu ale potřebuji, aby se bezpečnostní aktualizace i tak nainstalovaly automaticky, proto mám také ještě zaškrtnutu položku Instalovat systémové soubory a bezpečnostní aktualizace.

Pokud chcete automaticky aktualizovat rovněž aplikace zakoupené prostřednictvím obchodu App Store, nezapomeňte zaškrtnout také položku Instalovat aktualizace aplikací z App Storu.

Pro aktualizace samotných aplikací však musíte zamířit jinam. A ano, navedu vás přesně tam, kde byste očekávali: do aplikačního obchodu Mac App Store. V něm se přepněte na poslední položku v levém sloupci, jejíž název je Aktualizace. Zobrazíte tak seznam všech aplikací, u kterých jste nedávno provedli aktualizaci a i které na aktualizaci ještě čekají.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.