imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak na časosběrné video?


Spousta lidí si zamilovala iPhone právě kvůli jeho kameře. Ostrost, kvalita a příjemné barvy, to jsou důvody, proč si jej pořídil nejeden grafik nebo fotograf.

Už méně známá je skvělá funkce zpomalení videa (slow motion), se kterou přišlo iOS 7. Komu by to nestačilo, letos se dočkal další novinky, kterou ocení nejen fotografové, kteří k vytouženému cíli používají drahá vybavení, ale i obyčejní uživatelé Applu. Vy, kdo vlastníte zařízení s iOS 8, můžete vytvářet skvělá časosběrná videa.

Pokud nevíte, co to časosběrné video je, jedná se o dlouhou sérii fotografií, které jsou snímány v pravidelném (dynamickém – viz níže) intervalu po dobu několika sekund, minut nebo i dní. Výsledné fotografie se poskládají a vytvoří zrychlené video. Při přehrání jsou krásně zobrazeny všechny změny, které se na místě fotografování odehrály ve zrychleném čase. Ať už
jde o záznam západu slunce, shromáždění fanoušků hokejového klubu nebo otvírání květů, vždy bude video poutavé díky svižně se měnící kompozici a atmosféře.

Jestli jste už rozhodnuti, že novou funkci zkusíte, stačí zapnout fotoaparát a v nabídce nad hlavním tlačítkem přerolovat úplně doleva na časosběr. Po kliknutí na spoušť začnete nahrávat video. Opětovným stiskem natáčení ukončíte, to se zpracuje a uloží do telefonu.

Zvýšit efektivitu výsledného videa můžete tím, že umístíte zařízení na pevný bod, ze kterého uvidíte celou proměnu scény. Čím delší bude nahrávka, tím větší budou časové rozestupy mezi jednotlivými snímky. Pro příklad – pokud natočíte 10-20 minut časosběrného videa, výsledná frekvence uložených snímků bude jedna fotografie za sekundu. Při přehrání videa vám pak bude připadat, že běží 30x rychleji.

Přesná tabulka časosběrného videa:
tabulka

Jistě si pokládáte otázku, jak může Apple předem vědět, kolik minut se chystám natočit a podle toho zvolit frekvenci ukládání fotografií? Odpověď je snadná.

Sekvenční fotoaparát snímá prednastavenou rychlostí 2 fotky za sekundu. Jakmile se však dostane k předem stanovenému času, začne snímat poloviční rychlostí (1 fotka za sekundu > 1 fotka za 2 sekundy > 1 fotka za 4 sekundy…). To by ale nestačilo, vzniklé video by působilo nevyváženě a děj by se zrychloval. Proto po sobě fotoaparát za zlomovým bodem uklidí a smaže každou druhou fotografii pořízenou do změny frekvence. To stejné udělá po každém kroku, kdy čas přesáhne dvojnásobek předchozího. Jednoduše geniální.

Apple na svém webu uvádí, že nejdelší video, které lze pořídit, je 30 hodin. Tak to pojďme vyzkoušet. Z tabulky si můžete lehce vypočítat, že každé vaše nahrané video se nakonec vejde do 20 – 40 sekund a bude přehráváno rychlostí 30fps, nic nečekaného.

Zdroj: Studio Neat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.