imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak na iZařízení – iMessage a Facetime


Dvě z doplňkových služeb Applu, usnadňující komunikaci mezi vámi a vašimi blízkými – iMessage a Facetime. Co každá z těchto služeb umí a k čemu slouží? To vše se dozvíte v třetím dílu seriálu Jak na iZařízení!

Upozornění: Níže počítáme s účtem Apple ID. Pokud jej nemáte, mrkněte na náš druhý díl: vytvoření Apple ID

Co je to iMessage, jak funguje a jaké jsou výhody?

iMessage je bezplatná služba od Apple, zajišt’ující neomezené textové zprávy, které jsou kompatibilní s dalšími Apple zařízeními (např. iPhone, iPad, iPod Touch či Mac).

Fungují pomocí účtu Apple ID a frčí přes internet – jak přes Wi-Fi, tak přes data od operátora. Taková iMessage pak může klidně obsahovat i multimediální obsah.

Jinými slovy, převedeno do naší řeči (platí i pro Facetime):

Vlastníte iPhone, iPad, iPod Touch či Mac. Kdokoliv na druhé straně, třeba vaše manželka, děti, babička, vlastní také jedno z těchto Apple zařízení. Každý máte své vlastní Apple ID a jste jím přihlášeni v nastavení (jak na to viz. video níže). Jste připojeni k internetu přes wi-fi či data od operátora.

Výborně – v tom případě máte splněny podmínky a můžete si mezi sebou zasílat bezplatné zprávy iMessage, které mohou kromě textu obsahovat třeba i obrázek, hlasovou zprávu či video. Neomezená zábava právě začíná!

Dále, pokud máte více Apple zařízení, na kterých jste přihlášeni svým Apple ID, bude iMessage udržovat aktuální konverzaci na všech těchto zařízeních. Takže pokud začnete konverzaci na iPhonu, pokračovat v psaní můžete třeba na iPadu!

Navíc si můžete vytvářet celé konverzační skupiny; najednou tak lze odeslat vánoční přání třeba celé rodině!

A v případě nedostupnosti iMessage, si lze v jejím nastavení (pouze iPhone) zapnout volbu “Poslat jako sms” (jak na to viz. video níže). Takže pokud například vyčerpáte data od operátora a nebudete na wi-fi, pomocí výše zmíněné volby se taková textová zpráva automaticky odešle jako sms. Chytré, že?

Teď už víme, že by byla škoda iMessage nevyužít. Ale kde a jak ji vytvořit? A jak poznáte, že odesíláte opravdu iMessage? Odpověd je jednoduchá. Co Apple skvěle umí, je zakomponovat nové služby do postupu, který buď již znáte a používáte nebo je naprosto jednoduché jej začít používat. V případě iMessage jej všichni určitě znáte. „Jak to?“ říkáte si. Usmívám se a ptám se: „textovou zprávu jste na svém novém iPhonu již psali, že?“ No vidíte – postup pro iMessage je naprosto stejný! Možná jste si dokonce všimli, že některé sms zprávy mají i různé barvy: zelenou a modrou. Aniž by jste to věděli, používáte iMessage! Ale nepředbíhejme – pro nás, běžné začátečníky/smrtelníky, si postup vysvětlíme:

iMessage ikonaiMessage se odesílají přes stejnou aplikaci jako sms samotné – zelenou ikonu Zprávy (viz. obrázek vpravo).

Tam začnete psát zprávu tak, jak jste běžně zvyklí. Čili zadáte adresáta, napíšete text…

…a pokud máte vy i příjemce zprávy, splněny výše uvedené podmínky, odešle se zpráva jako iMessage. Jak to poznáte?

Bublina odeslané zprávy bude bud’to modrá (iMessage) nebo zelená (SMS).

iMessage zprávy vs. sms

Co je to Facetime, jak funguje a jaké jsou výhody?

Facetime je bezplatná služba od Apple, zajišt’ující hlasové hovory a video-hovory, které jsou kompatibilní s dalšími Apple zařízeními (např. iPhone, iPad, iPod Touch či Mac).

Podmínky, pro správnou funkčnost, jsou shodné jako u iMessage:

Vlastníte iPhone, iPad, iPod Touch či Mac. Kdokoliv na druhé straně, třeba vaše manželka, děti, babička, vlastní také jedno z těchto Apple zařízení. Každý máte své vlastní Apple ID a jste jím přihlášeni v nastavení (jak na to viz. video níže). Jste připojeni k internetu přes wi-fi či data od operátora.

Výhodou pak je značná úspora výdajů proti klasickým telefonním hovorům. Osobně Facetime využívám denně – z práce volám přítelkyni do její práce či domů. A když  potřebuji cokoliv názorně Facetime ikonaukázat, je ideální volbou video-hovor. Jen si to představte: vánoční svátky a Nový rok jsou za dveřmi. Přes video-hovor Facetime můžete zavolat svým bližním a nejen jim tváří v tvář poblahopřát, ale také ukázat vaše okolí. Dnešní iZařízení mají totiž 2 kamery. Jednu zepředu, zvanou Facetime, a druhou zezadu pro běžné focení, zvanou iSight. A během video-hovoru se mezi nimi můžete elegantně přepínat stiskem tlačítka na obrazovce. Jednoduché a účelné!

Navíc si, stejně jako u iMessage, můžete vytvořit seznam blokovaných uživatelů. Ti se vám zkrátka nedovolají ani vás nezastihnou přes iMessage či sms. Užitečné.

A jak Facetime zahájit?

Tentokrát tak můžete učinit ze dvou aplikací: Telefon (přes kterou standartně voláte), či Facetime (viz. obrázek vpravo). Vyberete volaného a… dál už to určitě zvládnete, vždyt’ je to intuitivní!

IMG_0188

A teď už si pojďme obě služby nastavit.

Jak na to se dozvíte přesně zde:

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.