imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak na Macu naformátovat USB flashdisk (OS X Yosemite)


Čistě naformátovat flashdisk nebo externí disk potřebuje čas od času snad každý. Jak to však provést na počítači s operačním systémem OS X?

Naformátovat flashdisk na Windows je poměrně snadné, vystačíte si s kliknutím pravým tlačítkem myši na ikoně disku v Průzkumníku. Na Macu nic takového nefunguje, musíte si přivolat na pomoc externí aplikaci.

Formátování disku
Formátování disku
Jak na to – formátování disku
 1. Otevřete aplikaci Disková utilita,
 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat. Avšak pozor! Pokud omylem vyberete jiný disk, můžete přijít o všechna data na něm uložená!
 3. V pravé části okna otevřete záložku Smazat,
 4. do položky Název zadejte jméno, pod kterým poté disk uvidíte ve Finderu,
 5. z rozbalovací nabídky Formát vyberte, jakým souborovým systémem chcete flashdisk opatřit. Formát MS-DOS (FAT) zvolte tehdy, pokud chcete maximálně univerzální použití na všech platformách, formát Mac OS rozšířený (žurnálovaný) pak v případě, že budete disk používat pouze s Apple počítači. Nejvhodnějším formátem je pak možnost ExFAT, který bez problémů přečtou jak Macy, tak i všechny novější Windows a na rozdíl od klasického formátu FAT netrpí na omezení maximální velikosti souboru.
 6. Klepněte na tlačítko Smazat.
 7. Hotovo! Váš flashdisk bude během několika chvil naformátován a připraven k činnosti.
Výběr formátu
Výběr formátu

Tady jen dodám známý fakt, že formátování odstraní všechna data z disku. Mějte to na paměti!

Může se však stát, že váš flashdisk má více diskových oddílů a vy byste chtěli mít pouze jeden. Nebo naopak jich chcete mít více. I toto není pro OS X žádný problém.

Změna
Změna množství diskových oddílů
Jak na to – změna množství diskových oddílů
 1. Počet oddílů
  Počet oddílů

  Otevřete aplikaci Disková utilita,

 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat,
 3. v pravé části okna klepněte na záložku Rozdělit,
 4. zde v rozbalovací nabídce Uspořádání oddílů vyberte počet diskových oddílů, které chcete vytvořit,
 5. bílé pole pod touto nabídku reprezentuje váš disk. Klepnutím na jednotlivý oddíl můžete nastavit v pravé části jeho název i souborový formát (viz. předchozí postup),
 6. velikost oddílu můžete změnit buďto zadáním číselné hodnoty do políčka Velikost, nebo jednodušeji tažením myší za předěl mezi jednotlivými oddíly. Vše funguje zcela proporciálně: zmenšováním jednoho oddílu dochází ke zvětšování druhého. A opačně.
 7. Změny uložíte na disk klepnutím na tlačítko Použít.
 8. Hovoto!
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.