imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak nahradit ikony v macOS Mojave


Jednoduchá, ale užitečná aplikace LiteIcon obdržela podporu pro macOS Mojave. Své vlastní ikony tak můžete nyní používat i v nejnovější verzi systému.

Zhruba před dvěma roky jsme vám představili jednoduchou aplikaci, díky které jste mohli snadno nahradit jakékoliv ikony v macOS, včetně ikon pro adresáře, systémové aplikace nebo aplikace třetích stran.

Názory na to, zda je to potřeba, se liší, každopádně si je ale nyní můžete snadno změnit. Aplikace LiteIcon totiž dostala podporu macOS Mojave.

Pokud hledáte slušný balíček ikon, můžeme vřele doporučit TigerCat, který si můžete stáhnout zdarma a navíc také podporuje macOS Mojave.

Pojďme si připomenout postup instalace:

Nejdříve si musíte vybrat, zda chcete nahradit systémové ikony, nebo vám budou stačit ikony aplikací třetích stran. V prvním případě musíte dočasně deaktivovat SIP (System Integrity Protection):

 • restartujte počítač,
 • při restartování podržte tlačítka CMD a R, dokud se nenačte Recovery,
 • v horním menu zvolte Utilities > Terminal a spusťte program,
 • zadejte následující příkaz:

csrutil disable; reboot

Pokud jste udělali vše správně, počítač se restartuje s potřebnými právy pro úpravu systémových souborů.

Poté otevřete LiteIcon a zbytek už je hračka. Stačí přetáhnout požadované ikony (podporuje všechny klasické formáty – png, ico, ocns), kliknout na Apply Changes, restartovat počítač a hotovo. Dávejte přitom pozor, aby byly ikony ve správném rozlišení, zejména na počítačích s displejem Retina, a že máte rozdílné ikony pro prázdný a plný koš.

Pokud nechcete u kalendáře statickou, ale měnící se ikonu jako s originálem, budete si ji muset vytvořit. Nejdříve je nutné vybrat ikonu, která má dvě verze, prázdnou a plnou. V tomto případě musíte operovat s ikonami ve formátu ICNS:

 • prázdnou ikonu pojmenujte jako App-empty.icns a plnou jako App.icns,
 • jděte do adresáře aplikace a vyhledejte ikonu kalendáře,
 • klikněte pravým tlačítkem a zvolte Show Package Contents,

 • jděte do Contents > Resources,

 • vyhledejte originální ikony stejného jména a zálohujte je,
 • zkopírujte vaše ikony a přepište jimi ty původní,

 • otevřete adresář Calendar.docktileplugin a jděte do adresáře Contents > Resources,
 • zde zkopírujte ikonu App-empty a přepište tu stávající,
 • do Terminalu napište příkaz killall, pokud jste udělali vše správně, uvidíte svou novou ikonu s aktuálním datem.

Pokud jste hotoví a nahradili jste všechny požadované ikony, aktivujte System Integrity Protection. Jděte do Recovery, otevřete Terminal a zadejte následující příkaz:

csrutil enable; reboot

Po restartu vás uvítá zabezpečený systém s novými ikonami. Berte ovšem na vědomí, že některé aplikace získají po aktualizaci zpět své původní ikony, čas od času tedy budete muset danou proceduru zopakovat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.