imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak nastavit kontrolu pravopisu pro další jazyky na Macu


Většina z nás je občas nucena napsat e-mail, komentář nebo text v cizím jazyce a v takových případech je velmi vděčná za integrovanou funkci kontroly pravopisu. Víte, jak na Macu nastavit automatickou kontrolu pravopisu pro různé jazyky?

Aktuálně nabízí váš Mac jazykovou podporu pro 22 řečí. 7 z těchto 22 jazyků jsou různé varianty angličtiny. Najdeme tady například brazilskou portugalštinu, ale pokud jde o slovanské jazyky, zatím jenom ruštinu a polštinu. Při psaní textů v podporovaných jazycích, ať už v aplikaci Mail, nebo Pages, může váš Mac automaticky zkontrolovat pravopis – je to velmi praktická a pro většinu z nás naprosto nezbytná funkce pro jakýkoliv text, který má opustit váš počítač.

Jak nastavit kontrolu pravopisu pro další jazyky

Nastavit automatickou kontrolu pravopisu v jiných jazycích není na Macu nic složitého. Můžete to udělat v Předvolbách systému, stačí postupovat takto:

 1. Otevřete Předvolby systému (z menu Apple v levém horním rohu obrazovky).
 2. Vyberte položku Klávesnice, pak klikněte na Text v horní části okna.
 3. Otevřete rolovací menu Pravopis a přejděte dolů na Nastavit.
 4. Zaškrtněte jazyky, jejichž kontrolu pravopisu chcete nastavit, nebo je přetažením seřaďte tak, v jakém pořadí se mají kontrolovat.
 5. Klikněte na Hotovo.
 6. Otevřete znova menu Pravopis a vyberte Automaticky podle jazyka.

A je to, teď můžete zavřít předvolby klávesnice. Váš Mac teď rozpozná, v jakém jazyce píšete, a díky integrovaných slovníkům bude kontrolovat pravopis ve všech aplikacích, které tuto funkci podporují. 

Jak nastavit kontrolu pravopisu pro jazyky, které nejsou podporovány nativně

Ovládání cizích jazyků je nesporně výhoda, co však s naším rodným jazykem? Chybějící nástroje pro kontrolu pravopisu jsou pravděpodobně jedním z nejčastějších důvodů, proč mnozí uživatelé Macu nepoužívají Pages jako svůj primární textový editor. (A to je veliká chyba. Tato aplikace je chytrá, výkonná a pracuje se s ní skvěle.)

Pokud patříte mezi ně a potřebujete kontrolu pravopisu v jazycích, které nenajdete mezi 22 integrovanými slovníky, máme pro vás dobrou zprávu: český nebo jiný chybějící slovník si můžete snadno nainstalovat a tak využívat kontrolu pravopisu v celém systému. Podívejme se, jak na to.

Jak najít a přidat vhodný slovník

Operační systém macOS je kompatibilní se slovníky formátu aff/dic. Slovníky pro kontrolu pravopisu mají obvykle dva soubory. Soubor .dic je seznamem slov, soubor .aff je seznamem pravidel a dalších možností. Jediné, co musíte udělat, je najít dobrý slovník, stáhnout si ho a pak nainstalovat na svém Macu. Dva spolehlivé zdroje pro slovníky jsou slovníková rozšíření Openoffice a LibreOffice. Slovník pro kontrolu pravopisu češtiny si můžete stáhnout přímo tady.

Když máte slovník stažený, můžete jej rozbalit. Pokud má stažený soubor koncovku .oxt, jednoduše ji změňte ve Finderu a přejmenujte na .zip. Pak můžete zip balík normálně rozbalit. Dále postupujte takto: 

 1. Otevřete Finder a v horním menu vyberte Otevřít > Otevřít složku nebo stlačte klávesovou zkratku Cmd + Shift + G.
 2. Do vyhledávacího okna napište /Knihovna a klikněte na Otevřít.
 3. Otevřete složku Spelling. Pokud ji nevidíte, vytvořte ji kliknutím na Soubor > Nová složka.
 4. Přesuňte stažené soubory .aff a .dic do složky Spelling.
 5. Pak otevřete Předvolby systému > Klávesnice > Text > Pravopis a vyberte nově přidaný jazyk.

Pokud nový jazyk v menu Pravopis nevidíte, restartujete počítač a znovu jej vyhledejte v Předvolbách systému. Gratulujeme, pokud jste postupovali podle návodu, máte teď na svém Macu kontrolu pravopisu češtiny (nebo jiného cizího jazyka). 

Tip: V aplikaci Pages budete muset zapnout kontrolu pravopisu pro nový jazyk manuálně: vyberte Úpravy > Pravopis a gramatika > Zobrazit pravopis a gramatiku. Klikněte na rolovací menu ve spodní části okna a vyberte jazyk.

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!