imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

mac

Jak optimalizovat úložný prostor na macOS


Nezáleží na tom, zda máte 128 GB SSD, nebo několika terabytové HDD, jedna věc platí vždy: úložného prostoru není nikdy dost. Proto macOS zahrnuje chytrou funkci, která monitoruje velikost dostupného prostoru na vašem disku a v případě nouze umí potřebné místo uvolnit.

Někteří uživatelé mají problémy s organizací obsahu svého počítače. Někteří dokonce věří, že jim půjde práce více od ruky, když budou mít všechny soubory uložené přímo na ploše. Jakmile ovšem volné místo dojde, tráví celé hodiny jeho organizováním.

hdd

Optimalizace úložného prostoru se vám vyplatí zejména v případech, kdy na něm máte nespočet fotografií, videí nebo dokumentů, které nepotřebujete ke každodenní práci. To znamená, že je ani nemusíte mít přímo na svém Macu, tedy offline. Detaily o využití úložného prostoru získáte kliknutím na About This Mac v Apple menu pod záložkou Storage.

Nepotřebné složky a soubry si můžete nechat automaticky uložit na iCloud a dočasně je smazat z pevného disku.

icloud

Pro nastavení této možnosti klikněte na Manage… a zůstaňte v menu Recommendations. V něm naleznete funkci Reduce Clutter, která vám pomůže roztřídit nepoužívané soubory, můžete si také zapnout automatické vyprazdňování koše. Mimo to lze nastavit automatické mazání filmů z iTunes po jejich zhlédnutí a synchronizaci s iCloud. A přesně o tu nám jde. Klikněte na tlačítko Store in iCloud.

Zvolte možnost Desktop and Documents a nastavte synchronizaci s cloudem. To umožní systému uvolnit nějaké místo v případě potřeby. Funkce funguje chronologicky a nahrávat začne nejdříve soubory, které nebyly používány delší dobu.

icloud

V případě fotografií a videí navíc před uložením na iCloud vytvoří systém nejdříve verzi v nižší kvalitě, která zůstane uložena na vašem počítači jako náhled.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.