imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

dns apple

Jak po internetu surfovat rychleji a bezpečněji


Někteří z vás se s tímto pojmem možná ještě nikdy nesetkali, vězte ale, že DNS je součástí každodenního online života. Bohužel se nejedná o až tak zabezpečenou formu, na druhou stranu s menším vylepšením lze celou situaci napravit a dokonce můžete své brouzdání po internetu i značně urychlit.

Začněme krátkou lekcí z Wikipedie a nic.cz, jelikož ne každý přesné ví, co vlastně Domain Name System (DNS) znamená:

DNS (Domain Name System) je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě. Později ale přibral další funkce (např. pro elektronickou poštu či IP telefonii) a slouží dnes de facto jako distribuovaná databáze síťových informací.

Obdobným způsobem jako telefonní seznam funguje systém DNS (Domain Name System) pro IP adresy. Umožňuje přiřadit k číselné IP adrese určité symbolické jméno, tzv. jméno domény, které si uživatelé snadno zapamatují a dokážou jej i intuitivně napsat např. do webového prohlížeče (vím, že česká firma se jmenuje XY, do vyhledávače zadám www.XY.cz). Prohlížeč se podobně jako telefon podívá do “seznamu”, najde správný záznam a automaticky se připojí na IP adresu, odpovídající doménovému jménu a stránku uživateli zobrazí.

dns apple

Jinak řečeno si uživatel snáze zapamatuje doménu pod jménem například www.imagazin.cz než pod nějakým dlouhým číslem. Nicméně internet nepoužívá jména jako my, ale právě číselné IP adresy. DNS pak zodpovídá za jejich překlad mezi lidmi a sítí, čili k určitému jménu přiřazuje určitou IP adresu a naopak.

Tento protokol ovšem není úplně dokonalý. Vyvinut byl již v roce 1985 a v té době nebylo zabezpečení tak důležité jako dnes. Dalo by se říci, že se výzkumníci zabezpečením nezabývali vůbec. Přenos DNS je tedy obvykle nešifrovaný a nepodepsaný a dá se tedy snadno sledovat.

dns apple

To znamená, že prakticky kdokoliv může sledovat, jaké stránky na internetu navštěvujete, zejména pak váš poskytovatel internetu. V tomto případě vám nepomůže ani anonymní prohlížení, ani ikona zeleného zámku indikující zabezpečené připojení. V USA dokonce řešili skandál, že si poskytovatelé internetu mohli dělat s daty uživatelů, co chtějí. Navíc je ve většině případů brouzdání přes DNS poskytovatelů internetu poměrně pomalé.

Celá situace má ale snadné řešení. Vaše DNS nemusí nutně spravovat váš poskytovatel internetu, zvolit si můžete jakékoliv jiné. DNS serverů je spousta a jsou dokonce zdarma. Za zmínku stojí například Google, CloudFlare, Quad9, OpenDNS, Norton DNS, CleanBrowsing, Yandex DNS nebo Comodo DNS.

cloudflare

Níže vám ukážeme, jak nastavit iOS a macOS na DNS CloudFlare. To je i naší osobní volbou, jelikož je vhodný i pro běžné uživatele a podle portálu Medium je dokonce rychlejší než řešení Googlu. Jde pořád o relativně novou službu, nicméně je nepravidelně kontrolována a nezávislé zdroje tedy potvrzují, že služba neukládá vámi navštívené IP adresy.

Nyní už k samotnému natavení:

Na macOS:

 • jděte do Předvolby systému
 • klikněte na panel Síť,
 • klikněte na Wi-Fi (pokud se na internet připojujete přes wifi) a klikněte na Pokročilé
dns apple
 • zde klikněte na záložku DNS,
 • klikněte na tlačítko + a zadejte adresu 1.1.1.1. Klikněte na tlačítko + ještě jednou a zadejte záložní adresu 1.0.0.1.,
 • klikněte na tlačítko OK a je to. Od této chvíle bude všechna vaše webová aktivita probíhat přes DNS servery Cloudflare.
dns apple

Na iOS:

 • jděte do Nastavení > Wi-Fi
 • tapněte na ⓘ vedle názvu vaší wifi sítě,
 • tapněte na kartu Nakonfigurovat DNS a změňte nastavení z Automaticky na Ručně,
 • poté tapněte na tlačítko Přidat server a zadejte adresu 1.1.1.1 a 1.0.0.1. Pokud jste před tím zadávali nějaké jiné adresy, odstraňte je,
 • tapněte na Uložit a hotovo.
dns apple

Berte na vědomí, že na iOS můžete měnit DNS adresu pouze u wifi připojení. S mobilními daty toto nastavení nefunguje.

Nyní můžete po internetu brouzdat rychleji a o něco bezpečněji.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!