imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak by se měly jmenovat budoucí iPhony?


Marketingoví experti Applu pracují na plné obrátky. Vymysleli snad všechna možná číslování, v září se ale dostane jen na jedno. Jak se budou nové iPhony jmenovat?

Začněme několika fakty. Na 99 % přijdou v září 3 nové iPhony. 5,8palcový následovník iPhonu X, větší 6,5palcový bratr a 6,1palcový model ležící někde mezi nimi s LCD displejem a za méně peněz.

Dále tu máme iPhone 7, přeskočený iPhone 7s, iPhone 8, přeskočené iPhony 8s, 9 a 9s a nakonec iPhone 10 psaný s X. K nim ještě všechny možné verze Plus a pár dalších variant. Když si všechna tato fakta v klidu projdeme, zjistíme, že zmínění marketingoví profesionálové stojí před velmi těžkým rozhodnutím:

Jak nadcházející tři iPhony pojmenovat?

Určitě nepůjdou číselně zpět a chybějící 7s tak nedorazí. Vysoce nepravděpodobné se zdají také vynechaná čísla 8 až 10. Uživatele by totiž jen a pouze mátlo. Navíc by se těžce pokračovalo i s řadou X.

O důvodech pojmenování iPhonu X jsme již psali. Apple se nechtěl na trhu postavit pod konkurenci a zároveň nesměl konkurovat sám sobě. Nemohl tak nechat iPhone X porazit iPhone 8, ale zároveň musel uživatele informovat, že se jedná o high-end model, který z aktuální produktové řady vyčnívá.

Ačkoliv se X vyslovuje jako „deset“ a ne „x“, zmíněný problém vyřešili jednoduchým použitím římské číslice. Bylo by totiž poněkud zvláštní, kdyby se vedle iPhonu 8 objevil ještě iPhone 9 nebo 10. Takto si ale mohl dovolit postavit vedle 8 další high-end model a zároveň mu vytvořit svou vlastní kategorii.

V té době se jednalo o více než vhodný krok, nicméně dnes by se na něj jen těžko navazovalo. Číslo 10 navíc poukazovalo na jubileum. Další používání římských číslic by nebylo moc vhodné, jelikož většina uživatelů by je zřejmě nedokázala přečíst a střední model by do tohoto obrázku ani moc nezapadal.

S použitím arabských a římských číslic se tak dostali do slepé uličky.

Podle nás vede z této situace jen jedna logická cesta: zbavit se číslování. Podobně jako u iPadů. Stačilo by od sebe nějak rozlišit tři nadcházející modely. LCD model by se mohl jmenovat jednoduše iPhone, následovník X by mohl být iPhone pro a větší bratr iPhone Pro Plus. Nebo tak nějak. Následující generace by se mohly rozlišovat rokem vydání nebo přímo slovem generace. Například iPhone Pro 2023 nebo iPhone Pro (2. generace).

Jak podle vás Apple své nové iPhony pojmenuje?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!