imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak by se vám nyní pracovalo s 25 let starým Photoshopem 1.0?


Pro platformu Macintosh byl poprvé uveden v roce 1990, tudíž mu bylo minulý měsíc 25 let. Ano řeč je o všem známém a populárním Photoshopu od Adobe. Tehdy ještě samozřejmě verze 1.0. Pro připomenutí starých časů se CreativeLive rozhodl oslovit osm profesionálů pracujících s Photoshopem, aby si na této verzí vyzkoušeli svou práci. Samozřejmě, že před zapnoutou kamerou.

Po pár minutách zjistili, že to v té době nebylo zrovna nejjednodušší.

Pouze jeden možný krok zpět? Žádný živý náhled? Je toto vůbec reálný život?

Video je samozřejmě vedené vtipnou a zábavnou formou, kde každý z osmi oslovených profesionálů viděl problém jinde. Zatímco oni vidí pouze rozdíly a chyby, které se ve verzí vyskytují, běžný člověk by si pravděpodobně všiml pouze podobností. Není fascinující sledovat tento vývoj?

Samozřejmě verze 1.0 není tak rychlá, jako ta současná a nenabízí tolik možností úpravy a technicky je na základní úrovni programu pro úpravu fotografií, který může dnes už trumfnout několik aplikací v našich smartphonech. Co si ale můžete všimnout, že prostředí ve Photoshopu se nějak radikálně nezměnilo ani po 25 letech.

Pro lepší představu vám asi zbývá podívat se na samotné video. Toho času byl tento software fenoménem a jeho design byl nadčasový. Jasně, že za 25 let prošel nějakými změnami (převážně k lepšímu), ale právě na tuto verzi se nezapomene, tak jako na první Mac. I díky tomu je Adobe Applem v grafickém designu.

A kdo z vás pracuje na Macu tak dlouho, že Photoshop 1.0 pamatuje z pod vlastní myši?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.