imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak snadno posílat emotikony


Je zasílání emotikon vaší oblíbenou funkcí nového Touch Baru? Chtěli byste umět zadávat smajlíky rychle a bez procházení seznamů? Ukážeme vám dnes aplikaci, s níž se stanete mistry emotikon.

V současnosti je součástí každého updatu systému od Applu i obrovský balík nových emotikon, a to jak pro watchOS, iOS i macOS. Minule jich bylo dokonce sto. Jde o zcela jednoduchý koncept, kdy malé obrázky doplňují již léta naši každodenní elektronickou komunikaci. Ještě než se dostaneme k aplikaci, díky níž se naučíte zadávat libovolné smajlíky snadno a rychle, se pojďme podívat na původ emotikon.

01_easy_emoji_app

Fenomén emotikon se zrodil jako součást našich konverzačních návyků v Japonsku. První smajlík se objevil kolem roku 1998, a to pod hlavičkou japonského mobilního operátora NTT DoCoMo. První balík emotikon obsahoval až 172 charakterů a všemu tehdy dominovaly obrázky s počasím či z mangy. Tehdy šlo o veliký servis, jímž chtěl operátor získat výhodu na trhu. Roznětka se zažehla a v současnosti už máme tisícovky různých emotikon. Dokonce s nimi počítá i Oxford Dictionary, který v roce 2015 vyhlásil „obličej se slzami štěstí“ 😂 jako Slovo roku.

Rozhodně nejde o náhodu. Komunikace na chatech leží někde mezi mluveným a psaným projevem. Jelikož mluvený jazyk v sobě zvládá zahrnout i další informace (jako třeba intonaci), potřebujeme podobnou schopnost udržet i v psané podobě. Přesně kvůli tomu emotikony vznikly. Když mluvíte naživo, z hlasu, tónu a výrazu obličeje si posluchač odnese jasnou představu o tom, co a jak říkáte. Lze snadno rozeznat třeba ironii, vtipkování nebo sarkasmus. Každopádně když něco podobného napíšete, můžete snadno někoho urazit. Však sami posuďte: „Ty seš tak blbej“ vs. „Ty seš tak blbej :D“. Ve druhém případě je evidentní, že je podtext úplně někde jinde než u prvního. Mimo jiné můžete podle podoby emotikony rozeznat i stáří pisatele – starší generace tíhnou k tomu, že fungují na starších verzím smajlíků :-), zatímco mladší generace se nebojí své emoce vyjádřit v grafické podobě 😄😇😝👊.

02_easy_emoji_app

Po malém pohledu do minulosti pojďme již k procesu zrychlení. Základní metodou je otevření malého okna pomocí kombinace CTRL+CMD+SPACE, díky níž můžete vybírat z nejlepších emotikon. Každopádně tento krok přeruší proces psaní a není zrovna pohodlným řešením. Ten, kdo používal Slack, ví moc dobře, jak snadné může psaní emotikon být: prostě napíšete dvojtečku, začnete psát jméno smajlíka a na obrazovce se vám objeví doporučení, z nichž pak můžete kliknutím potvrdit.

03_easy_emoji_app

Bezplatná aplikace Rocked funguje naprosto stejně, jen trochu univerzálnějším způsobem. Nabídka se objeví kdekoliv, kde zrovna píšete – v Pages, iMessage, na Facebooku nebo v jiné aplikaci pro poznámky. Jestliže napíšete dvojtečku a začnete psát jméno některé z emotikon (v angličtině), můžete enterem potvrdit, jakmile naleznete tu kýženou. Je důležité připomenout, že pro použití aplikace ji musíte nejdříve schválit v System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Accessibility. Kdybyste chtěli ještě více možností, placená verze aplikace vám umožní používat své vlastní emotikony či gify.

Rocket je ke stažení zdarma na stránkách vývojářů.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.