imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Jak unikají největší tajemství Applu


Touha lidí získávat informace o nových zařízeních se nemění, stejně jako fakt, že informace prostě unikají. Jak se ale stane, že informací uniká stále víc a víc?

Kdo si 12. září sedl před televizi nebo monitor, aby si pustil Keynote Applu, mohl cítit drobnou pachuť. Přibližně dva týdny předem jsme totiž věděli úplně všechno: tři nové iPhony, nové Apple Watch, nové barvy a větší displeje. Přestože Apple přinesl i řadu dalších témat a informací, hlavní věci jsme prostě znali.

Bavíme se o názvech telefonů, úložištích a dalším – vše, co průměrného uživatele může přinutit k přechodu. Šlo o „nejprozrazenější“ konferenci vůbec? Když vezmeme v potaz její povahu, můžeme říct ano. Co mohlo uniknout, uniklo. Pokud ale vezmeme v potaz reakci uživatelů, není ani v top 3.

Na konci srpna nám autoři 9to5Mac připravili největší úniky. Rambo se minulý rok ukázal, že není zaměřený pouze na HomePod a jeho pobočník Chance Miller sdílel exkluzivní fotky iPhonu Xs, iPhonu Xs Max a čtvrté generace Apple Watch. Všechna zařízení měla zajímavé novinky spíš uvnitř než zvenčí.

Když se ohlédneme do minulosti, i tehdy bylo mnoho úniků. Je jich dokonce tolik, že si je můžeme pro přehlednost rozdělit – podle reakcí uživatelů, podle přijetí novinek a podle faktoru neuvěřitelnosti v rámci Applu. Máme tu nejlepší trojkou.

3. Obrovský update designu iPhonu X

Apple loni posunul iPhony do zcela nové dimenze. iPhone X měl zásadní dopad na trh a získal si srdce řady uživatelů, přestože měl zásadní změny designu a používal Face ID. Ikonický vzhled nám nejdříve prozradil Guilherme Rambo, jenž jej vyhrabal v kódu HomePodu. Design okamžitě přebrali různí čínští výrobci telefonů. První informace naznačují, že se ostrůvku pro senzory dočkáme i u nového Pixelu od Googlu.

Věděli jsme také, že dorazí Face ID. Biometrické rozpoznávání totiž prozradilo plány Applu už víkend před Keynote. Opravdu bychom chtěli vidět tvář Tima Cooka, když se dozvěděl, že léta připravovaný design a funkce jsou venku před oficiálním oznámením. Technologičtí redaktoři pochopitelně nenechali nic jen tak a o všem svět informovali do nejmenšího detailu.

2. Celoskleněný iPhone

Tady se musíme vrátit do roku 2010. Už je to pěkných pár let, kdy Apple šokoval veřejnost první zásadní změnou designu na „prostě ho nedržte takhle“. iPhone 4 byl hrdě prezentován Stevem Jobsem. Telefon se zbavil vzhledu držáku na mýdla a přešel k ostrým hraným se skleněnými panely na přední a zadní straně.

Přestože už máme vzpomínky trochu děravější, čas jasně ukázal, že pochybovači o úspěchu iPhonu 4 neměli pravdu. Vedle skandálu právě s „prostě ho nedržte takhle“ šlo o nejlepší a nejkrásnější iPhone, který kdy Apple vyrobil. Pro mnoho Evropanů šlo navíc o první iPhone, jelikož se sem jako vůbec druhý dovážel.

Jen pro doplnění: ten rok unikly i fotky připravovaného Magic Trackpadu, jenž vyšel o něco později.

1. Odhalení obřího iPhonu

Ne, nejde o obří iPhone 6 z roku 2014, jenž se stal jedním z nejúspěšnějších telefonů od Applu vůbec. Bavíme se o roku 2010, kdy se na světlo světa dostaly informace o prvním iPadu. Tři týdny před Keynote věděli ve Wall Street Journalu, že Apple představí zařízení nové kategorie a že bude mít opravdu gigantický displej.

Tehdy trh s tablety již existoval, výrobci však nedokázali popsat, k čemu je takové zařízení dobré. Říká se, že Steve Jobs zařízení ještě před představením ukázal Waltu Mossbergovi – žurnalistické legendě, s níž měl skutečně dobrý vztah.

Prohledali jsme internet, abychom našli informace o příběhu, který si většina z nás pamatuje. Nepodařilo se nám však najít jakékoliv jasné důkazy, navíc původní článek nebyl podepsán Waltem Mossbergem. Je pravděpodobnější, že vše řídil zpovzdálí, už tehdy totiž kolem Applu existoval slušný hype. Jobsova noční můra se proměnila ve skutečnost, deníku se novinka absolutně nelíbila. Mossberg byl ale jedním z těch, kdo iPad vychvaloval.

Jak se to může dít?

Ohledně úniku informací o iPadu promluvil pro Mac Observer jeden z bývalých komunikačních pracovníků Applu. Bývalý zaměstnanec prozradil, že čas od času někdo z komunikačního oddělení považuje za odpovídající něco málo odkrýt. Je to pro firmu výhodné, protože:

  • to vzbudí zájem zákazníků o nový produkt,
  • vidí, jak budou lidé reagovat na ceny, protože Apple se u novinek pohybuje na co nejvyšší hraně,
  • to nutí konkurenci panikařit,
  • hype zajistí maximální pozornost technologických redaktorů.

Kontrolované úniky jsou velice tajným a intimním procesem. Společnost interní informace nesdílí s nikým konkrétním, informace prostě jen tak vyřknou během hovoru. Žádné maily, žádná pošta, jen rychlá výměna mezi dvěma stranami na telefonu. Informátor také dodává, že se Velký Únik iPadu mohl odehrát až po burzovním uzavření trhu. Apple si rozhodně nezahrával s tím, aby zvyšoval hodnotu akcií.

To však neznamená, že všechny úniky pocházejí od Applu. Dnes se to děje vcelku výjimečně, nevíme ani, zda jde stále o aktivní činnost americké firmy. Technologické novinky jsou zajímavé pro všechny bez potřeby dalšího pošťouchnutí. Produkty Googlu či Samsungu také každoročně unikají, to samé se děje u Xiaomi, Huawei či GoPro.

Otázka však zůstává, zda to bylo tak velké i dřív? Byly přednášky zajímavější, protože jsme tolik nevěděli? Ve skutečnosti unikaly důležitější informace, a většina z nich nebyla schválně. Dnes se ukazuje, že pro specialisty není problém vystopovat všechny důležité věci. A lidé pochopitelně milují spekulování na internetu. Apple přijmul, že jde o základ hypu, i když dělá vše pro to, aby úniky zastavil.

Zdroje: Steve Jobs od Waltera Isaacsona, Wall Street Journal, The Mac Observer, 9to5Mac, AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.