imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

macbook

Jak upravit zkratku CMD (⌘) + Q pro zavírání


Noví uživatelé Macu mohou mít problémy s mylným stlačením klávesové zkratky CMD () + Q, která ukončuje otevřené aplikace. Důvodem může být další zkratka CMD () + W, která je hned vedle, ovšem slouží k něčemu jinému.

Před pár dny jsme se věnovali rozdílům mezi klávesnicí pro Windows a Mac. Téma jsme zakončili kombinací CMD (⌘) + Q, která je sice poměrně užitečná, ovšem klávesa Q je hned vedle klávesy W.

Nezáleží na tom, v jakém jazyce vaše klávesnice je, tato dvě písmena se budou vždy nacházet hned vedle sebe a tudíž bude vždy velmi jednoduché se přehmátnout a místo jednoho okna nebo záložky zavřít celou aplikaci.

macbook klávesnice

Tento systém zkratek sice nejde jednoduše smazat, nicméně mu lze přiřadit jiný příkaz. Nejjednodušší je nastavit takový příkaz, který vám nic nepokazí, ale dá vám vědět, že jste zmáčkli něco, co jste nechtěli.

Skvělou volbou může být invertování barev. Nejdříve ji musíte aktivovat pod System Preferences > Keyboard > Shortcuts > Accessibility a zaškrtnout Invert colors. Nezapomeňte také nastavit zkratku na ⌘ + Q.

cmd + q

Pokud ovšem zkratku CMD (⌘) + Q pro uzavírání aplikací používáte, existuje ještě jeden způsob. Pomocí aplikace Karabiner si můžete nastavit klávesnici včetně zkratky CMD (⌘) + Q. Aplikace vám umožňuje si nastavit vlastní pravidla chování klávesnice.

Klikněte na Add rule a možnost Import more rules from the Internet. Najděte možnost Prevent unintended command-q (rev 2) a klikněte na Import. Přidat můžete až tři různá pravidla, berte ovšem na vědomí, že mohou sama sebe hierarchicky přepisovat. Pokud si tedy jako první pravidlo nastavíte, že pro ukončení aplikace zmáčknete dvakrát CMD + Q, a pod to pro ukončení aplikace podržení CMD + Q, platit bude první přidané pravidlo.

cmd + q

V případě podržení lze délku stisku kláves nastavit v záložce Parameters.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.