imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak v macOS Mojave nastavit oprávnění pro kameru a mikrofon


Zapomeňte na přelepování kamery. Ukážeme vám jednoduchý trik, jak být v online prostředí naprosto v bezpečí.

Každý má alespoň jednoho kamaráda, který je „expertem na kybernetické zabezpečení“. Také jsem si naprosto jistý, že v každé kanceláři se najde alespoň jeden člověk, který má přelepenou webkameru, aby ho nemohl nikdo šmírovat. Nejsem si jistý, jak se tento zvyk rozšířil tak rychle, spíš bych se totiž bál odposlouchávání hovorů, než že mě někdo sleduje přes kameru.

Paranoidní kolegové mají štěstí, protože v macOS si můžete nastavit, které aplikaci obdrží přístup k webkameře a mikrofonu. Ještě než si ukážeme, kde toto nastavení najdeme, musíme poznamenat, že v macOS Mojave potřebují oprávnění všechny aplikace.

Možná jste na to zvyklí z iPhonu nebo iPadu, kde musíte dávat oprávnění aplikacím pro přístup ke kameře, mikrofonu a lokaci. Aplikace samozřejmě vyžadují AVFoundation API a aplikace pocházející od neznámých vývojářů umí zastavit čipy T1 a T2.

Spravovat oprávnění aplikací pro přístup k webkameře a mikrofonu můžete následovně:

  1. V Systémovém nastavení zvolte Zabezpečení a soukromí.
  2. Otevřete záložku Soukromí.
  3. V záložkách Kamera a Mikrofon můžete upravovat patřičná oprávnění.

A je to. Nyní už nebudete potřebovat žádné náplasti ani izolepu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.