imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak vytvořit a používat tajnou, neviditelnou složku


Díky Unixovému základu operačního systému Mac OS X může provádět velmi jednoduše velmi efektní triky. Snadno můžete zcela zneviditelnit například celou složku tak, že bude bez problémů stále přístupná systémovým nástrojům (to znamená, že bude bez problému zazálohována systémem Time Machine), ale běžný uživatel ji nikdy nenajde.

V tomto tipu si ukážeme, jak na pracovní ploše vytvořit tajnou složku s názvem TAJNA_SLOZKA a jak ji rychle a elegantně skrýt.

Jak na to – vytvoření tajné složky
 1. Vytvořte na pracovní ploše vašeho Maca složku nazvanou TAJNA_SLOZKA a nakopírujte do ní soubory, které chcete skrýt,
 2. otevřete aplikaci Terminal,
 3. zadejte následující příkaz a potvrďte jej stiskem klávesy Enter:
  cd Desktop
 4. do terminálu dále zadejte příkaz a také jej potvrďte klávesou Enter:
  mv TAJNA_SLOZKA .TAJNA_SLOZKA
 5. Hotovo!
slozka_pred_ukrytim slozka_po_ukryti prikaz_k_ukryti

Vaše složka i s obsahem zmizela z plochy i ze všech aplikací. Lze ji vypátrat pouze prostřednictvím terminálu – pokud ovšem víte, co děláte a co máte hledat.

Celý tento tip totiž vychází z pravidla, že v Unixu jsou soubory a adresáře začínající tečkou považovány za skryté a Finder je tak při zobrazení zcela ignoruje, i když na disku stále jsou. Ovšem třeba Time Machine, která funguje na Unixovém základě, poslušně tuto složku odzálohuje.

Jenže jak s ní pracovat? To, že je neviditelná, totiž znamená, že o ní nevědí ani aplikace. Tedy můžete příslušnému souborovému dialogu vnutit přímo celou unixovou cestu po stisknu klávesové zkratky Cmd + G, to však není pro běžného uživatele nic pohodlného. Proto jsme pro vás připravili jednoduché řešení.

Jak na to – zobrazení tajné složky
 1. Stáhněte si od nás tento archiv a rozbalte jej,
 2. najdete v něm jednoduchou aplikaci nazvanou jednoduše Skrývač,
 3. pokud ji spustíte, stačí již jen klepnout na tlačítko OK a aplikace poslušně zobrazí vaši skrytou složku.
 4. Pokud ji spustíte podruhé, udělá přesný opak – složku opět skryje.
 5. Hotovo!
aplikace_skryvac_s_moc_peknou_ikonkou dialog_aplikace_skryvac

Ovšem pozor, aplikace zobrazí nejen vaši skrytou složku, ale plošně všechny unixové skryté soubory. Nelekněte se jich a prostě je ignorujte. Určitě s nimi nezkoušejte manipulovat.

Jak na to – trvalé zobrazení tajné složky
 1. Otevřete aplikaci Terminal,
 2. zadejte následující příkaz a potvrďte jej stiskem klávesy Enter:
  cd Desktop
 3. do terminálu dále zadejte příkaz a také jej potvrďte klávesou Enter:
  mv .TAJNA_SLOZKA TAJNA_SLOZKA
 4. Hotovo!

Poznámka: na doprovodných screenshotech jsme skrývali složku s názvem Test. Je tedy jen na vás, jak se bude vaše tajná složka jmenovat. Jen v případě, že nerozumíte základům Unixu a příkazové řádky, nepoužívejte v jejím názvu mezery ani znaménka s diakritikou. Pokud by se vám některý z kroků nevydařil, nezapomeňte ukrývat jen soubory, které nebudete v budoucnu potřebovat. :)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!