imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jak zapnout pouze tmavý Dock a menubar v macOS Mojave


S příchodem operačního systému macOS Mojave přišel na naše počítače také kompletní tmavý režim. Jedním klepnutím tak můžete proměnit svá světlá okna v tmavá a naopak. Nicméně z nastavení zmizela jiná možnost: povolit pouze tmavý řádek nabídek a Dock a zbytek systému nechat netknutý. Poradíme vám, jak jej opět zapnout.

Sám patřím mezi uživatele, který se nejvíce líbil tento poloviční tmavý režim, který jsme znali ze starších verzí operačního systému macOS: tmavý byl pouze menubar, tedy řádek nabídek v horní části obrazovky, a systémový Dock včetně jeho ikon. Zbytek systému mám rád ve staré dobré světlé barvě, na novou černou jsem si doposud zvyknout nedokázal, přestože ji na jednom z redakčních počítačů mám zapnutou.

Naštěstí existuje způsob, kterým lze tento vizuální režim zapnout, přestože nám jej Apple nedovolí jednoduše zapnout pomocí předvoleb systému.

Abyste mohli tento režim zapnout, musíte mít nejdříve počítač ve výchozím světlém režimu. Otevřete tedy Předvolby Systému a klepněte v nich na položku Obecné.

Na prvním místě okna pod položkou Vzhled klepněte na položku Světlý.

Nyní otevřete aplikaci Terminál (stiskněte klávesnovou zkratku Cmd + Mezerník a napište její název do vyhledávacího políčka a potvrďte stiskem klávesy Enter) a zadejte do jejího okna příkaz:

defaults write -g NSRequiresAquaSystemAppearance -bool Yes

a potvrďte jej stiskem klávesy Enter.

Uzavřete okno Terminálu a odhlaste aktuálního uživatele: klepněte na logo Applu v levém horním rohu obrazovky a zvolte z kontextové nabídky položku Odhlásit uživatele.

Počkejte na odhlášení a zobrazení přihlašovacího dialogu, ve kterém se opět znovu přihlaste do počítače. Po chvíli se zobrazí pracovní plocha, která bude přesně taková, jakou ji chcete mít: horní řádek nabídek i rozbalovací nabídky budou krásně tmavé, pěkně tmavý bude i Dock s aplikacemi. Okna Finderu, operačního systému i aplikací však budou světle šedé, jako doposud.

Pokud byste kdykoli v minulosti chtěli vrátit chování systému do výchozího nastavení, otevřete opětovně Terminál, do kterého musíte zadat tento příkaz:

defaults delete -g NSRequiresAquaSystemAppearance

Po jeho odeslání je zapotřebí restartovat počítač a hle, vše rázem bude, jako dříve.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.