imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jaká je role iPadu mini v nabídce Applu?


Mnozí lidé si tuto otázku pokládají, jelikož kompaktní iPad mini nebyl modernizován celé 3 roky.

Původně byl iPad mini vstupním zařízením do světa tabletů. Šlo o nejpřívětivější volbu pro všechny, kteří nechtěli utrácet tolik peněz za iPad, ale stále chtěli kvalitní tablet. Trh nicméně neustále upadal a iPadu zmizela konkurence. Apple umístil iPad do nové dimenze, která podle něj mohla jednou nahradit klasické počítače.

Jednalo se i o můj první iPad a v rodině jsme měli více generací. Letos na jaře jsem vyměnil svůj iPad mini 3 za nový 9,7” iPad. Hned z několika pohledů se jednalo o výraznou změnu. Nový iPad je v porovnání s iPadem mini levný a výkonnější a podporuje dokonce Apple Pencil, což mi otevřelo nové možnosti. Na druhou stranu jsem tak nějak přišel o kompaktnost.

Phil Schiller byl také velký fanda prvního mini. Dnes by ale pro něj nebylo vůbec jednoduché takové zařízení prodávat.

První iPad byl představen v roce 2012 a byl považován za standard. Sice neměl Retina displej, ale velikost byla vůči poptávce dokonalá. Opravdu skvěle se na něm dalo číst a sledovat videa a filmy v letadle, ve vlaku nebo autě. Koncept jednoduše fungoval, přesto jsme neviděli nový iPad mini celé roky. Proč?

Apple se během let snažil udělat nové iPady co nejlevnější, ale se skvělým hardwarem. Letošní 9,7” obsahuje stejný procesor jako má iPhone 7, který je stále dostatečně schopný, ale byl odstraněn lesklý rámeček a Apple pracoval s levnějšími materiály.

Ačkoliv byl iPad mini 3 o generace za sérií iPad Air, zahrnoval Touch ID.

Recept je tedy prostý: vezměte dobrý hardware, za který nemusíte utratit moc peněz, vložte ho do existujícího, ale výrazně levnějšího šasi, a prodávejte za cenu, která je přijatelná pro většinu lidí. Apple by mohl tento recept klidně použít v případě iPadu mini, ačkoliv na trhu telefonů s obřími displeji by mohl sám na sobě parazitovat.

S opětovným růstem trhu tabletů se pravděpodobnost představení nového iPadu mini snižuje. Nicméně s tak malým cenovým rozdílem mezi kompaktní velikostí a 9,7” verzí by se přechod nemusel uživatelům ani vyplatit, zejména v případě chybějící podpory Apple Pencil. Jestli ale v Cupertinu uvidí potenciál takového zařízení zůstává otázkou, i když po něm existuje neutuchající poptávka.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.