imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jaké zprávy odstartovaly pád akcií Applu?


Tržní hodnota společnosti za posledních několik týdnů klesla o 300 miliard dolarů. Někdo tvrdí, že za tím stojí nová forma informování o výsledcích firmy. Může ale podobná změna vést k tak zásadnímu poklesu největší společnosti na světě? Jaká je situace, jestliže se podíváme na celý obrázek?

Během vysokoškolských studií jsem pracoval tři roky u banky, dva roky z toho jsem strávil jako analytik – ke světu čísel jsem tak měl opravdu blízko. Pochopitelně to neznamená, že bych byl expertem ve finanční analytice nebo zcela chápal fungování finančních trhů. Mé znalosti však mohou stačit k tomu, aby určil klíčové faktory, jež stály za nedávným pádem akcií AAPL. A jelikož se bavíme o enormní společnosti, budou se tu objevovat enormní čísla, jež zcela mění smysl i těch nejjednodušších věcí.

Před několika měsíci informoval Apple o tom, že se stal první společností, jež překonala tržní zhodnocení jednoho bilionu dolarů. Tržní kapitalizace je celková cena, která vychází, když vynásobíme počet vydaných akcií aktuální cenou. Jestliže se podíváme na několik posledních týdnů, oproti maximu se Apple dostal o 300 miliard níže. Mohou za tím stát špatné prodeje iPhonu XR?

Jak jeden z kolegů upozornil – podle mě mylně – může za tím být fakt, že Tim Cook v dalším kvartálním hodnocení nebude uvádět konkrétní čísla prodejů. Informovat bude pouze o obratu a zisku z každé kategorie. V reálu však s čísly najednou hýbe celá spousta věcí. Začněme článkem Thomase Gilberta a Christophera Hrdlicky z Wall Street Journal. V něm tvrdí, že:

Apple je hedge fond, který i vyrábí telefony.

To znamená, že budete při držení akcií Applu i vlastníkem v Braeburn Capital. Jde o dceřinou firmu Applu, která spravuje kapitál v hodnotě 244 miliard dolarů. To je 70 % všech aktiv Applu, což je obrovské číslo.

Apple se společností nakládá jako s hedge fondem. Šlo o pojem, který se používal u vysoce riskantních investic s očekávanou vysokou mírou zisku. Hedge fond se stará o exkluzivní fondy bohatých. Když dojde na Apple, bavíme se o základních investorech. Situace není tak překvapivá pro lidi z odvětví, redaktoři tento fakt mnohokrát zmiňovali. Apple je navíc v porovnání s dalšími vcelku transparentní. Když dojde na core business, je velmi riskantní navyšovat hodnotu. Skutečně doporučujeme nahlédnout do jejich článku a udělat si nějakou základní rešerší.

Zatím se však jen motáme v úvodu, o samotných akciích zatím nepadlo nic konkrétního. Jejich hodnota začala klesat na začátku října a trend pokračuje. Je pravda, že se pád o něco zrychlil po posledním telefonátu s akcionáři, ale v přímém spojení pád není. Ve skutečnosti jde o efekt několika věcí, které se náhodou potkaly v jednu chvíli.

Záplava spekulací

I my jsme informovali o zprávách, kdy některý z věrohodných zdrojů vypustil zprávu o navýšení nebo snížení prodejů. Analytici propady sledují následovně:

  • Velký dodavatel Applu hlásí špatná čísla, musí vyhazovat zaměstnance nebo zavírat výrobu.
  • Vzhledem k tomu, že jde o velkého dodavatele, pravděpodobně Apple snižuje objednávky.
  • Jestliže snižují objednávky, jsou jejich prodeje nízké.

K tématu měl Daniel Eran Digler skvělý článek – vřele doporučuji, i když je relativně dlouhý a složitý – v Apple Insideru. Ve článku popisuje problém a vyjmenovává současné dodavatele. Dobrým příkladem bylo, když na začátku jara Bloomberg pohřbil iPhone X kvůli tomu, že mělo oddělení Samsungu pro výrobu OLED panelů drobný pokles, přičemž šlo o výhradního dodavatele výročních iPhonů. Šlo o zásadní krok vedle, jelikož iPhone X překonal všechny rekordy a za poklesem oddělení stály horší prodeje S9. Do pohřbu iPhonu X se připojila i velká jména, jako je třeba Kuo. Později se vše ukázalo naopak.

Podobný příběh se odehrál na podzim. Kvůli horším finančním výsledkům některých dodavatelů se mluvilo o špatných číslech nových iPhonů. Podle Apple Insideru za tím mohl být nedostatek ověřování faktů. Jde o pěkný názor, ale snadno člověk pozná, že jde hlavně o spekulace. Článek prochází případy firem Lumentum, Japan Display, AMS AG, Qorvo a Dialog. Skutečně se mi líbila zmínka o tom, že pokud je dodavatel úspěšný, zprávy informují o tom, kolik společností zásobují, jak se jim daří a že od nich bere i Apple. Když však přijde propad, jejich jediným popisem je „hlavní dodavatel Applu“. Už asi tušíte, kam mířím…

Pokles celého odvětví

Pokud chce člověk řešit čísla Applu, musí se dívat i na výsledky dalších členů trhu. Náhodně jsem vybral tři společnosti, které patří mezi konkurenci silně spjatou s Applem. Pojďme se podívat na jejich nedávné výsledky:

Domácí spotřebiče nejsou hlavní částí trhu. Přestože se stále objevují noví velcí zástupci, můžeme říct, že je trh naplněn. Je tu jen několik skutečných inovací. Musíme dodat, že životnost produktů se dál prodlužuje a můžeme je tak používat déle. Není to dobré pro trh, naopak z toho těží naše Země. Pojďme za telefony, které lze používat celou dekádu.

Bylo vcelku zázračné, že Apple tento podzim rostl. Po šesti měsících stagnace začal Samsung klesat. LG klesá od března – oproti původním ₩ 114 000 (jihokorejský won) jsou jejich akcie na ₩ 72 000. Huawei klesá od roku 2016 a pokles se zrychluje (obrázky jsou z Chinese Closed Stock Market, takže mohou být špatné).

Musíme čelit faktům. I když tu byl obrovský pokles, hodnota se snížila jen oproti číslům z minulého roku. Předtím jsme se bavili o nějakých 112 dolarech za akcii. To znamená, že za méně než dva roky nastal 55% růst na trhu, kde bankovní úspory a státní dluhopisy vykazují nulu.

Fundamentální vs. Technická analýza

Pro ty, kdo se s burzovními trhy a ekonomikou příliš nesetkávají, máme upozornění. Cena společnosti, jež je prezentována na akciovém trhu (aka tržní kapitalizace), reprezentuje teoretickou sumu, o které si investoři myslí, že ji firma v budoucnu vyprodukuje. Sumu tvoří analytici, kteří procházejí veškerá analytická data, což nazýváme fundamentální analýzou. V ideálním světě by se dala přesně určit cena akcie a snadno byste se pak rozhodovali, zda kupovat, či nikoliv.

Život ale není perfektní, je vcelku nebezpečný a ceny akcií se jen málokdy mění podle těchto fundamentálních informací. V této otázce hraje větší roli technický analýza. Tady je „šálek a ouško“ a tady je „hlava a rameno“. Nemá to nic společného s iPhony. Lidé, kteří skočí po jakékoliv zprávě, je rádi přehání. Věří, že se sazby změní na základě jejich přání.

Mohli bychom si myslet, že u tak velkých společností, jako jsou třeba Apple či Amazon, nedokáže pár spekulací nebo představení produktu nějak zásadně sazby měnit. Zatímco já sám mohu u malé firmy udělat takové rozhodnutí, jež očekávanou hodnotu navýší o 50 %, případně naopak.

V případě gigantů jako Apple neudělá představení nového produktu či libovolné zprávy 50% změnu jakýmkoliv směrem.

Ani kdyby Tim Cook představil ty nejlepší brýle na světě, nebo by se ukázalo, že všechny sekretářky ve firmě čekají dítě se svým nadřízeným, by tuto změnu nepřineslo.

Jak můžete tušit, spekulace mají mnohem větší dopad na sazby než na výkon firmy nebo změnu její ceny.

Osobně doporučuji, aby naši čtenáři brali novinky o cenách akcií, dodavatelských firmách a finančních výsledcích Applu asi podobně, jako berou novinky o patentech. Mohou být pravdivé, stejně tak může jít o pouhé spekulace. Stejně jako ostatní se snažíme spoléhat na osvědčené zdroje, ale i my můžeme udělat chybu. Z evidentních důvodů je kolem každé zprávy spousta šumu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.