imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jaký smysl by dával ohebný iPhone?


Jestliže technologický svět sledujete, musíte mít čas od času pocit, že jsou některé novinky představovány jen proto, aby byly. Když se však do zpráv ponoříte hlouběji, mnohdy se v hlavě objeví otázka, zda bychom něco (jako třeba ohebné displeje) nemohli časem využít. Pakliže si na ni pravidelně odpovídáte jasné „ne“, dejte nám šanci změnit váš postoj.

Ohebný displej? Navíc v mobilním telefonu? Ano, myšlenka ohebných smartphonů není jen ztřeštěnou představou sci-fi scénáristů, mezi vývojáři se již technologie objevuje dlouhá léta, jednou by se skutečně mohla podívat do našich kapes. Některé zprávy dokonce mluví o tom, že se Apple spojil s LG a již pracují na vlastním řešení. Jestliže si v souvislosti s tím myslíte, že už se nemá mobilní trh kam vyvíjet a že vývojáři chtějí přeplněný trh jen naplnit zbytečnostmi, možná byste se měli nad celou problematikou zamyslet ještě jednou.

Zaprvé tu ještě nebyl telefon s ohebných displejem, který by vstoupil do masové produkce. Vždy šlo jen o prototypy (klidně i ty v počátečních fázích vývoje), technologie si našla uplatnění v dalších odvětvích. Podívejme se třeba na současnou nabídku televizorů, jež svou tloušťkou dohánějí papír. Nejnovější zařízení z dílny LG je opravdu extrémně tenké, navíc relativně flexibilní. Přesto byste televizi nemohli srolovat jako noviny, vydrží toho docela dost. Na každý pád jsou ohebné displeje skutečností a již jsou mezi námi.

Televizory jsou však mnohem jednodušší zařízení než telefon, zejména při pohledu na technické vlastnosti. Nemusíte vymýšlet, kam s baterkou, jež zabírá velkou část prostoru, baterka je navíc klíčovou překážkou pro ohýbání – li-iontové články kroucení či přehýbání nesnesou, buď by se zničily, nebo by nastal efekt Note 7. Abychom to shrnuli, tak je ohebný displej možné i nemožné do smartphonu osadit.

To je paráda, ale to pořád neznamená, že bychom jej potřebovali. Když se nad tím zamyslíme, tak extrémně tenké televizory vypadají parádně a technologie jim umožňuje naplnit estetickou stránku věci. Díky flexibilitě je navíc displej mnohem odolnější. Nevíme ale, jak by si podobná televize dovedla poradit v testu odolnosti ve srovnání s tradiční televizí, u iPhonu by to stejně kvůli velikosti dopadlo o dost jinak. Když upustíte iPhone, poskáče si na všech rozích, následně se zastaví displejem dolů a jen čeká, až ho majitel s obrovskou obavou zvedne ze země.

Obecně jsou hrany zařízení mnohem náchylnější k poškození, displej praskne jen kvůli nešťastným pádům. Nicméně zařízení s flexibilním designem by bylo zásadně odolnější, a to více než nedávno představený skleněný iPhone. Použití skla je odůvodněno bezdrátovým nabíjením, v tu chvíli ale člověk už téměř nepotřebuje Lightning port. Tlačítko Home zmizelo, nemáme ani sluchátkový jack a nebylo by tak obtížné odstranit i zbylá fyzická tlačítka. Zbyl by nám pak masivní blok, který by byl mnohem méně zranitelný. Možná by to nebylo tak nepředstavitelné, kdyby Apple za pár let představil iPhone s ohebným displejem…

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!