imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

ie chrome

Je Google Chrome novým Internet Explorerem?


Nedávno byl na portálu Verge vydán článek, podle kterého se může prohlížeč Googlu dříve nebo později ocitnout ve stejných problémech, které předznamenaly konec éry Internet Exploreru. Dominující postavení na trhu nemusí být z dlouhodobého hlediska tou nejlepší strategií.

Google Chrome je jednoznačně nejoblíbenější internetový prohlížeč na světě. Většina analýz mu přiděluje okolo 60 % tržního podílu. Ostatní, včetně Internet Exploreru (IE), Edge, Firefoxu a Safari jsou se svými cca 15 % na hony daleko.

Tom Warren, novinář pro Verge, se obává, že kvůli zmíněnému rozložení sil a neustálé ignoraci webových standardů se může prohlížeč Googlu ocitnout na stejné cestě jako IE. A z této cesty se jen velmi těžko vrací zpět.

Když se podíváme zpět do historie internetu, uvidíme, že IE dělal to stejné, jako dělá nyní Chrome. Microsoft se dostal s Windows na vrchol před necelými 16 lety. Za propagaci Windows XP utratil miliardy dolarů, které se mu ale rychle vrátily. XP se staly jedním z nejoblíbenějších operačních systémů všech dob s enormní uživatelskou základnou.

V té době ještě neexistoval žádný iPod, Gmail, YouTube a Microsoft neměl žádnou konkurenci. Mohl si dělat, co si zamanul. A taky dělal. Když převzal jedinou potencionální konkurenci Netscape, se svým Internet Expolererem 6 dominoval celému trhu internetových prohlížečů. Tou dobou byl internet ve fázi exponenciálního růstu a brouzdání po něm se rovnalo používání IE. Možná to bude znít neuvěřitelně, ale jednu dobu ovládal IE 6 až 90 % celého trhu.

Microsoft určoval brouzdání milionům uživatelů. Poté začal být nicméně tvrdohlavý. S růstem internetu se začaly vytvářet webové standardy, které vývojářům pomáhaly vytvářet webové stránky a aplikace, které fungovaly na různých přístrojích a pod různými prohlížeči. Microsoft nicméně těmto standardům nevěnoval dostatečnou pozornost a vývojářům jejich práci značně znepříjemňoval.

Museli vyvíjet pro IE a ne prostě všeobecně pro internet. Šlo o zlaté časy hlášky „Tento prohlížeč není podporován, zkuste IE“. Internet Explorer přežil s touto strategií celých 5 let, mezitím se ovšem začala zvedat nová vlna, která byla pro prohlížeč Microsoftu smrtící.

windows xp

Bývalí tvůrci Netscapu založili v roce 2004 společnost Mozilla Foundation a spustili svůj prohlížeč Firefox verze 1.0. Úplně nové panely a blokátor vyskakovacích oken přilákal velkou řadu uživatelů, stejně jako celostránková reklama v New York Times. Ta byla pro zajímavost financována crowdfundingově. Tím začala být novinka pro Microsoft opravdovou hrozbou.

Odpovědí byl IE 7 v roce 2006 s podporou panelů a tím měly všechny problémy zmizet. Jenže na podporu daných standardů se stále nedostalo. Bylo to vážně otravné a kritika byla čím dál hlasitější. Ozval se dokonce i Tim Tim Berners-Lee, tvůrce World Wide Webu.

Během války mezi IE a Mozillou začal Google rozšiřovat svůj obchod s vyhledáváním a reklamou. Ještě před spuštěním vlastního prohlížeče provozoval Google Toolbar. Jednalo se o doplněk pro IE a Firefox se zabudovaným blokátorem vyskakovacích oken (díky tomu byl oblíbený mezi uživateli IE) a efektivně propagoval služby Googlu.

internet explorer

V roce 2008 přišel konečně prohlížeč, který vrazil poslední hřebík do rakve IE. Google se soustředil na webové standardy a dokonce i první verze jeho prohlížeče prošla testy Acid 1 a 2, což je něco jako benchmark webových standardů. Vývojáři začali samozřejmě hromadně migrovat ke Googlu, protože vývoj webových stránek byl s možností používat standardy daleko praktičtější.

A přesně v tuto chvíli začala „přeměna“ Chromu v Internet Explorer. I když prohlížeč nikdy nedosáhl 90% tržního podílu jako IE, i 60 % stačí na to, aby se z něj stal tahoun trhu. A to samozřejmě znamená, že se vyvíjí zejména pro Chrome.

Dokud byla podpora webových standardů to nejdůležitější, neměl Chrome žádný problém. Pokud se ale podíváme na dnešní situaci blíže, lze pozorovat stejné příznaky, jako tehdy u IE. Čím dál častěji se objevují hlášky typu „pouze pro Chrome“ nebo „pro optimalizovanější operace použijte Google Chrome“. Dokonce i vlastní stránky Googlu jako Google Meet, Allo, YouTube TV, Google Earth, YouTube Studio Beta oficiálně nepodporují nativní prohlížeč Windows 10 ani Firefox.

internet explorer

Třešničkou na dortu je, že dnešní standardy vytváří sám Google. Vyvíjí a vyřizuje celý proces přes World Wide Web Consortium (W3C) sám. To ho staví do role velitele a pomáhá mu se stát standardem. Vytváří pravidla, které vývojáři poslušně dodržují a vyvíjí zejména pro Chrome.

A aby toho nebylo málo, Google vlastní ty nejoblíbenější webové stránky na světě. Patří mu Gmail, Google Drive, YouTube a samozřejmě samotný Google. Nezáleží na tom, kterou z nich otevřete, všechny vám budou neustále podsouvat Chrome.

google earth

Mezitím přešel z vyhledávače WebKit na Blink. To by samo o sobě nebyl problém, kdyby ovšem neprovedl několik změn a optimalizací, které způsobují na všech stránkách optimalizovaných pro Chrome vážné chyby u ostatních prohlížečů. Což dále nutí uživatele používat Chrome.

To ale neznamená, že to je pro Google to nejlepší. Společnost se dokonce snaží situaci trochu uvolnit. Členové týmu vyvíjející Chrome dokonce žádal lidi, aby vyvíjeli pro ostatní platformy.

Jeden z vedoucích mužů Googlu, Ben Gilbraith, se rozmluvil o budoucích plánech: „V roce 2018 se bude tým Chromu a celkově Google nadále soustředit na budování zvyků, které budou podporovat růst otevřeného webu“.

Zdá se, že Google na nastalou situaci zareagoval včas a dokáže se odvrátit od nárazu, který zničil Internet Explorer. Uvidíme…

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.