imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Je Haptic Touch novým 3D Touch? Skoro


Když teď Apple zrušil 3D Touch, je čas vložit do iPhonu XR něco nového. Něco, co ve skutečnosti zas tak nové není…

Už mnoho let víme, že Apple dokáže skvěle hledat zajímavé marketingové cestičky. Proto je i novinka, která vypadá a zní skutečně stylově, nakonec jen pouze vzletné jméno pro „dlouhý stisk“.

Ano, jestliže jste již narazili na pojem Haptic Touch, neměli byste být tak překvapeni, protože to není nic převratně nového. Chybějící 3D Touch nějak musel být nahrazen, přišla tak skvělá chvíle na oživení gesta dlouhého stisknutí. Jedinou zásadní změnou je, že se o zpětnou vazbu postará Taptic Engine – to je opravdu něco, co dokáže pocit z používání funkce zásadně vylepšit.

Musíme dodat, že Apple z čela marketingového království nedokáže sesadit snad nikdo z konkurence. Dokonce se mu podle nás nikdo ani nepřibližuje. Aktuální pojmenování „nové funkce“ však může být trochu moc. Nemusíme smutnit, vyrovnáme se s tím a nakonec půjde o něco, co dobře nahradí odcházející 3D Touch. Můžete pomocí něj zapnout svítilnu ze zamknuté obrazovky, můžete díky němu hýbat kurzorem pohybem po klávesnici, k čemu jinému je potřeba?

Jak se ukázalo z úvodních testů iPhonu XR, současné řešení funguje bezchybně. Dokáže však převzít pouze ty věci, které dosud nevyužívaly dlouhý stisk. Je třeba zbytečné dlouho tisknout ikonky na ploše. Neobjeví se rychlé menu, gesto už od samého začátku využito pro přesun nebo odstranění aplikací.

Nemůžeme tak obecně říct, že kde fungoval 3D Touch, nahradí ho automaticky Haptic Touch. Když dojde na uživatelský zážitek, nezůstane stejný. Apple magazínu The Verge prozradil, že má novinka vcelku omezené využití, ale soustavně se testují a hledají nové způsoby, jak ji do systému dále zapracovat.

Jedinou otázkou tak zůstává, jak se na neustále rozrůstající seznam podobných gest a funkcí budou tvářit uživatelé. Nakolik se novinkám přizpůsobí a kolik z nich dokáže sledovat všechny zásadní změny.

Můžeme se tedy rozloučit s 3D Touch, přičemž jsme rádi, že přichází Haptic Touch, jenž zvládne mizející funkci téměř úplně nahradit. Téměř…

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!