imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Je tu šestá vývojářská betaverze OS X Yosemite


Během večera Apple zpřístupnil vývojářům šestou betaverzi OS X Yosemite. Da se říct, že přišla dle plánu, poslední pátá verze se totiž objevila přesně před dvěma týdny. Tentokrát však společně s Yosemite nedorazila betaverze iOS 8.

Novinky jsou prakticky všechny drobné změny grafiky, ikonek a podobných záležitostí. Rychlý přehled toho, čeho jsem si všiml:

1. Opět se změnila grafická odezva nastavení hlasitosti a podsvícení displeje či klávesnice
Toto bylo změněno i v předcházející betě. Tentokrát však došlo k výrazné změně a podobá se to více iOS. Podle mě vypadá snad tisíckrát lépe než předtím, i když – jak se tak dívám – jsou přítomné drobné chyby. Změnila se i zvuková odezva při změně hlasitosti.

Yosemite OS X beta 6
Vlevo starý HUD, vpravo nový.

 

2. Změnila se ikonka nastavení v Safari
Naposledy byly maké změny i zde, teď však bylo změněno skoro všechno. Naštěstí tu je i ikonka lupy, nevím jak se do minulé bety dostalo to bílé pixelové cosi.

OS X Safari Yosemite beta 6
Hore Safari v páté bete, dole nové ikonky.

 

3. Nové ikonky v System Preferences
Když už se chlapci v Cupertine pustili do kreslení ikonek, tak nemohli zapomenout na změnu ikony Nastavení Systému. I zde se změnilo téměř vše. Naštěstí zmizelo divné ozubené kolo všeobecných nastavení a objevila se ikona podobající se té starší.

OS X System Preferences Yosemite beta 6
Vlevo staré, vpravo nové ikonky.

 

4. Změněná ikonka baterie v Bar Menu
Ano, stále ikony. Podlouhlou, trochu neproporcionální ikonu baterie vyměnila o mnoho příjemnější verze. Jinak se zobrazuje i nabíjení. Podle mě je tento způsob o hodně rozpoznatelnější i hezčí.

Yosemite OS X beta 6 batériové jednotky
Hore beta 5, dole beta 6.

 

5. Nové ikony aplikací Font Book a Image Capture
Dvě aplikace dostaly nové ikonky – správce fontů písma Font Book a importér fotek z externích zařízení Image Capture. I hlavní okno lépe pasuje k motivu Yosemite.

Yosemite beta Book OS X Font 6

6. Návrat Do Not Disturb
Z notifikačního centra záhadně zmizelí Do Not Disturb mód je znovu zpět. Na záložce Today musíme rolovat směrem dolu aby se objevil.

Yosemite OS X beta 6 Nerušiť

7. Jiné pozadí Dashboardu
Namísto šedého čtvercového vzhledu nyní Dashboard získal pěkné rozmazané pozadí, pokud jej používáte jako zvláštní Space. Staré “retro” widgety na něm vypadají trochu divně.

Yosemite OS X Dashboard beta 6
Vlevo stará verze Dashboardu, vpravo nová.

 

+1. Nové pozadí
Do systému se dostali čtyři nové Yosemite pozadí. Pokud nemáte přístup k vývojářské betě, ale chteli by jste používat nové obrázky, odteď si je můžete stáhnout (jsou pěkně velké, některé mají skoro 6000 bodů na šířku).

Yosemite OS X beta 6 nové tapety
Čtyři nové pozadí v 6. bete!

 

Pokud by jste objevili ještě nějaké další změny – dejte mi prosím vědět v komentářích.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.