imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Je tu nový Intel Core i9!


Intel na Computexu představil novou řadu procesorů. Vedle série Core X ukázal i nejnovější procesory Intel i9. Vývojový cyklus se tak oproti zaběhnutým pořádkům mění.

Intel připravil novou řadu Core X pro uživatele, kteří potřebují brutální výkon: procesory i5, i7 a i9 z řady X jsou doporučeny pro hráče a tvůrce obsahu. V těchto oblastech nemáte nikdy příliš mnoho výkonu, zejména když třeba fungujete ve 4k a pro jistotu svůj průchod hrou ještě streamujete.

01_new_intel_core_i9_chips_arrived

Intel však nezahálel ani u dosavadních procesorů – i u těch, které jsou určeny běžnému publiku, jsme se dostali k velice slušnému výkonu. Brzy si budeme moci vybrat z nabídky od čtyř- až do osmnáctijádrových kousků s 4 až 36 vlákny. Je to první případ, kdy Intel přišel s řadou procesorů pro běžné desktopy, jež se blíží řadě Intel Xeon. Zajímavostí je, že byla téměř celá řady vybudována na šesté generaci Intel Skylake, výjimkou jsou čtyřjádrové i5 a i7, které by měly být jakousi verzi Kaby Lake X.

Nejlevnější model z řady X – Core i5-7640X – aktuálně vychází na přibližně 242 dolarů, nejsilnější 18jádrový Intel i9 Extreme edition přijde až na 1999 dolarů. Dostáváme se tedy k řadě Xeon nejen výkonem, ale i cenou. Všechny modely ze série jsou postaveny na novém chipsetu X299 a motherboardy s tímto portem se na trhu podle Intelu objeví v řádu týdnů. Novou funkcí je i to, že firma procesory připravila i na taktování, s řadou X tak můžeme využívat i Turbo Boost Max 3.0.

02_new_intel_core_i9_chips_arrived

Současný pohled Intelu je takový, že zatímco můžete navyšovat výkon díky simultánní práci vyššího počtu jader, výkon na jedno jádro můžete maximálně navýšit skrz jeho jejich taktování. Tohle se však v naprosté většině případů netýká uživatelů Macu, čili není klíčové to zásadně řešit – Apple se o všechno stará jak po stránce softwaru, tak po stránce hardwaru. Váš počítač dobře ví, kdy má zvýšit výkon a kdy přejít do úsporného režimu.

I když nebývá zvykem, aby Intel počet jader zvyšoval o takové množství, musí se jednoduše držet s relativně novou řadou Ryzen od AMD, která uživatelům nabízí obdobné řešení. Vedle představení nové řady Intel i prozradil informace o blížící se 8. generaci procesorů. Budou se jmenovat Coffee Lake a oproti Kaby Lake by mělo přijít 30% navýšení výkonu (oproti původnímu 15% očekávání). Coffee Lake, jak nápadité…

03_new_intel_core_i9_chips_arrived

Na závěr ještě trocha informací tykajících se Applu. Firma změnila očekávané datum dodání 15“ Touch Bar MacBooků Pro do oficiálních online obchodů na 5. června. To je zajímavé, jelikož přesně v ten den začíná i WWDC 2017 a již dříve se v médiích otočily informace o tom, že by se měl na konferenci dočkat 15“ MacBook Pro drobného updatu. Jestliže jsou zprávy správné, mělo by dojít k nasazení 7. generace čipů Kaby Lake.

Zdroje: The Verge a Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.