Upřímně bychom si odhadovat netroufli, i když jsou po podrobnějším rozboru jisté rozdíly vidět. Profesionální filmař vzal novou vlajkovou loď Applu na malé testování…
Ed Gregory obvykle natáčí snímky pro komerční účely, doma tak má kameru Canon C200, jež vyšla na přibližně čtvrt milionu korun. Jelikož zrovna dorazily nové iPhony, řekl si, že by mohl udělat porovnání. Šokující je, že očima laika najdeme na záběrech pouze minimální změny.
Abychom mohli nahrávky porovnávat, vzal Gregory gimbal a připevnil k němu jak Canon, tak iPhone XS. Ke kameře navíc připevnil objektiv Sigma Art 18-35/1,8, aby srovnal šířku záběru na iPhonu.
Obě videa vidíte níže, to hlavní začíná v 1:07. Sledujte a zkuste si tipnout, která nahrávka je pořízena kterým zařízením. Předpokládáme, že po tipnutí dokončíte sledování videa.
Vsadím se, že někteří z vás dokážou rozdíly najít. Jeden z našich kolegů v kanceláři si byl zcela jistý tím, že jde o druhé video, jež je pochopitelně na iPhone skutečně natočené. Pro nás laiky je však až zarážející, nakolik se obě videa shodují. Abychom ukázali celou pravdu, tak:
- přestože je tělo fotoaparátu skutečně profesionální, použitý objektiv Sigma Art je spíš průměrný. Na této úrovni filmaři používají lepší (to nám prozradil právě náš kolega, který se natáčením zabývá);
- přirozené a dobré světlo je silnou stránkou iPhonu, za jiných podmínek bychom rozdíly našli snáze;
- práce v postprodukci zásadně napomohla celkovému dojmu.
Je nicméně fascinující, že tak malé zařízení, které denně nosíme v kapse, dokáže něco podobného. Gregory navíc zmínil i dynamický rozsah, jenž je podle něj úžasný. Dodal také, že zatímco záběry na Canon potřebují hodně práce a zkušeností, v případě iPhonu úplně stačí nativní aplikace pro natáčení bez zásadního nastavování.

Gregory nakonec dodává věčnou pravdu, že:
obsah je výsledkem kreativity člověka, nikoliv zařízení, která využívá.
Zdroj: 9to5Mac