imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jen do toho! Využijte pro plánování úkolů skrytý skvost – aplikaci Připomínky


Není nad to naplánovat si den, postupně odškrtávat všechny úkoly a pak jít domů užít si zasloužený odpočinek. Podívejme se, jak si co nejlépe zorganizovat svůj den, úkoly a návyky pomocí aplikace Připomínky!

V našich životech se to doslova hemží úkoly, od těch nejběžnějších, jako např. objednání se u lékaře, až po ty velkolepé, jako třeba napsání románu. Seznamy úkolů jsou nezbytnou součástí naší práce, rodinného i osobního života. I vy už jistě máte nějaký systém, jak si své povinnosti utřídit, naplánovat a postupně splňovat. Aplikace Připomínky na Macu může působit poněkud nenápadně, pokud ale oceňujete minimalizmus a jednoduchost, stane se vaším hrdinou, v kterém se pojí rozdělení úkolů s návyky a rodinným sdílením. Pojďme se tedy podívat, jak si pomocí ní můžete naplánovat své úkoly a povinnosti.

Připomínky od Applu

Když chcete příjemné a jednoduché řešení, držte se aplikace Připomínky. Verze pro Mac nabízí skvělé funkce, které z ní dělají silný nástroj pro organizaci úkolů. Jako nativní aplikace také přináší výhody bezchybné integrace se všemi zařízeními. Aplikaci na Macu berte jako své hlavní pracoviště a mobilní zařízení používejte k spravování úkolů a připomínek za pochodu. Odhalte chytré funkce Připomínek, které zatím možná unikly vaší pozornosti.

Požádejte Siri o vytvoření připomínky

Díky Siri a ekosystému Applu se rozdíl mezi úkolem a schůzkou v kalendáři, který guruové osobního rozvoje tak zdůrazňují, poněkud stírá. Můžete Siri požádat, aby nastavila připomínku na určitou hodinu nebo místo. Je to nejrychlejší způsob, jak zobrazit své úkoly na jednom místě. Buďme upřímní, je prostě skvělé mít vlastní asistentku vybavenou umělou inteligencí. Pokud jde o správu úkolu, největší výhodou zařízení Apple je, že práce s nimi je zábavná a příjemná, proto máme větší tendenci tyto nástroje používat. Dokonce i běžný seznam úkolů se může stát zdrojem high-tech zábavy.

  1. Aktivujte Siri pomocí fráze „Hey, Siri“ nebo podržte tlačítko plochy.
  2. Řekněte Siri, co vám má připomenout a kdy nebo kde. Například „Remind me to call dad at 7 pm.“ Nebo „Remind me to talk to Peter when I get to work.“ Příjemnou drobností je, že si můžete nastavit připomínku na příchod nebo odchod z určitého místa. Úžasný trik pro ty, kdo vždy zapomenou svůj pečlivě sbalený oběd nebo tašku do posilovny doma.

  1. Připomínku můžete také přidat k určitému seznamu. Například řekněte: „Add two pounds of flour, milk and eggs to the main shopping list.“ Pokud seznam neexistuje, Siri se zeptá, jestli ho má vytvořit.
  2. Když při surfování na internetu narazíte na zajímavý článek nebo produkt, požádejte Siri, aby vám obsah dané aplikace připomněla později. Můžete například říct: „Siri, remind me about this later.“ Když se vám zobrazí připomínka, jděte přímo do aplikace klepnutím na její symbol.

S pomocí Siri se můžete vysvobodit od připomínek, které se vám za pochodu neustále vynořují v hlavě. Praktická je zejména poslední zmíněná funkce: připomínky z jiné aplikace. Budu k vám upřímná: Kdykoliv jsme narazila na zajímavou informaci, udělala jsem si snímek obrazovky, uložila odkaz nebo ho poslala sama sobě jako vzkaz přes Facebook. Nedávno jsme vyklidila přibližně tři tisíce snímků obrazovky, výsledek několika let sbírání informací! Pomocí připomínek Siri z jiných aplikací bych udělala pořádek mnohem dřív. Když máte všechny informace na jednom místě, je větší pravděpodobnost, že s nimi něco uděláte, a také o nich můžete snadněji rozhodovat.

Co se všemi těmi sesbíranými informacemi, když už si konečně sednete za stůl? Nastává ten pravý čas dobře je uspořádat.

Dejte jim řád!

Pokud se celkový počet vašich úkolů pohybuje mezi 30 až 50, jejich uspořádání je možná příliš velké sousto a spíše se stane způsobem, jak prokrastinovat a oddalovat jejich naplňování. Ti z vás, kteří jsou opravdu zaneprázdnění a bojují na několika frontách, můžou mít na svém seznamu sto i více úkolů. Nenechte se ale pohřbít touto obrovskou kupou povinností, dejte jim strukturu a začněte je naplňovat.

V Připomínkách jsou k dispozici tři hlavní způsoby, jak rozdělit úkoly: můžete jim dát prioritu, seřadit je do seznamu nebo jim přiřadit datum splnění. O co více úkolů máte, o to více parametrů byste si měli vybrat, protože potřebujete více úrovní organizace. Ideálně budete mít na nejpodrobnější úrovni maximálně 20 až 30 úkolů. Na přibližně 100 úkolů vám bude pohodlně stačit jedno třídicí kritérium. Prakticky je na vás, jestli chcete úkoly řešit na základě urgentnosti nebo jejich typu. Jedním z omezení Připomínek je, že nemůžete vytvářet podřazené úkoly nebo projekty s více úkoly. Tento nedostatek ale můžete jednoduše kompenzovat chytrou prací se seznamy. Jak to přesně funguje?

Prioritu úkolu můžete nastavit na žádnou, nízkou, střední nebo vysokou. Když už jste svým povinnostem přiřadili prioritu, můžete zobrazit nejdůležitější nahoře tak, že kliknete v horní liště na Zobrazení > Seřadit podle > Priority. Pokud máte v Připomínkách otevřených několik seznamů současně, toto nastavení se uplatní na všechny.

Seznamy můžete přizpůsobit svým potřebám a strukturovat je jako projekty (dovolená v Paříži, zdraví, vaření, práce na volné noze, …) nebo podle kontextu (domov, práce, pochůzky, …). Seznamů můžete vytvořit tolik, kolik jen potřebujete, a – co je skutečné potěšení – sdílet je s dalšími lidmi. Geniální nástroj pro rodinné plánování! Pokud zápasíte se stovkami úkolů, začněte vytvářením seznamů a pak přiřaďte jednotlivým úkolům prioritu.

Opakované připomínky vám umožní vytvářet si návyky a značně si zjednodušit život. Vzorec opakování může být klasický na základě dní nebo měsíců nebo si můžete vytvořit vlastní, jako například vždy patnáctého v měsíci.

Další zajímavé triky

  • Přesouvání položek: Rychle přesuňte úkol z jednoho seznamu do druhého jednoduchým přetažením. Klikněte nalevo od kroužku nebo napravo od názvu.
  • Command + kliknutí: Vyberte několik položek současně.
  • Shift + kliknutí: Vyberte rozmezí položek.
  • Hromadná úprava: Vyberte několik položek, stiskněte Control nebo pravé tlačítko myši a můžete je editovat.
  • Úprava jedné položky: Dvakrát klikněte na položku nebo přejděte myší na úkol a klikněte na tlačítko „i“.

Přizpůsobte si Připomínky na Macu

Aplikace Připomínky má jedno okno, kde v bočním panelu vidíte seřazeny všechny své seznamy. Tuto nabídku můžete schovat nebo můžete otevřít několik seznamů současně, každý v jiném okně. Stačí dvojité kliknutí na boční panel nebo vybrat Okno > Otevřít seznam v novém okně. Je to nejlepší zobrazení, pokud je vaše plánování založeno na seznamech.

Zobrazení všech nesplněných úkolů v jednom seznamu je velmi pohodlné, pokud nechcete čekat na připomínky a řešíte své úkoly na základě jejich priority. Tomuto účelu slouží funkce Zobrazit dnešní den a seznam připomínek Naplánováno. V Zobrazení vyberte položku Zobrazit dnešní den a uvidíte všechny naplánované úkoly ve vrchní části panelu. Seznam Naplánováno zobrazuje každý z úkolů s přiřazeným časem. Ale pozor, pokud naplánujete příliš mnoho úkolů, váš seznam může narůst do odstrašujících rozměrů.

Připomínky na Macu mají drobný trik, jak zobrazit všechny úkoly naplánované na určitý den. Když kliknete na Zobrazení > Zobrazit kalendář, objeví se ve spodní části bočního panelu malý kalendář. Každé datum, na které připadá nějaký úkol, je označeno tečkou. Stačí na něj kliknout a zobrazí se daný úkol. Pamatujte ale, že tento kalendář není totožný s aplikací Kalendář, kde si ukládáte své schůzky a události. Existuje však způsob, jak integrovat Kalendář a Připomínky, takže se vaše naplánované schůzky a úkoly budou pohodlně zobrazovat spolu.

I když naplánované události v kalendáři a úkoly jsou častokrát velmi rozdílné a podle toho se k nim i přistupuje, jejich základní účel je stejný. V dalším článku vám představíme několik aplikací, které integrují připomínky a kalendář a poskytnou vašemu plánování a produktivitě pomyslnou steroidní injekci.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!