imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jony Ive promluvil o vývoji Apple Watch


Americký magazín Hodinkee (ne, podobnost s českým slovem „hodinky“ není náhodná) udělal rozhovor s vedoucím designérem Applu. Hlavním tématem byly pochopitelně Apple Watch. Z povídání se můžeme dozvědět řadu zajímavých informací z průběhu vývoje chytrých hodinek.

Je jedno, jestli se bavíme o novém zařízení nebo budovách Apple Parku, Jony Ive po stránce designu vede Apple dlouhé roky. Pochopitelně pracoval i na Apple Watch, o hodinkách jsme však dosud neslyšeli mnoho zákulisních informací. Magazín Hodinkee nyní dlouhým rozhovorem mezeru vyplnil.

Dozvěděli jsme se i mnoho informací mimo Apple Watch, jako například to, že první Ivovy hodinky byly Omega Speedmaster, jež zakoupil v roce 1992 na výletě do čtvrti Kowloon v Hongkongu. Byl ohromen faktem, že byly používány i během průzkumu vesmíru. Vždyť právě tento model nosil první muž na Měsíci. Hodinky ztělesňují optimismus, ambice a kuráž invence. Ive miloval i hodinky Nautilus od Patek Philippe, které označuje jako „bizarní, bizarní objekt“.

Apple Watch a Nautilus vedle sebe

Vraťme se ale zpět k Apple Watch. Jony Ive prozradil, že Jobse hodinky příliš nezajímaly, téma rozhodně nebylo na pořadu dne. Několik měsíců po úmrtí Steva Jobse roce 2012 se však projekt vrátil na stůl. Ve firmě se museli rozhodnout, kterým směrem půjdou. Vedení Applu se rozhodlo, že hodinky jsou dostatečně osobní, aby se z nich stalo nové a zajímavé příslušenství.

Celý proces navrhování byl úplně neobvyklý. Nebyly tu žádné reference, s nimiž by se dalo pracovat. Museli se při designování poradit i s externími odbornáky, což je ještě zvláštnější, jelikož si do té doby firma vše navrhovala zcela sama. Mezi konzultanty byli Will Andrewes (hodinář se čtyřiceti lety zkušeností), Jonathan Betts (emeritní kurátor v Royal Observatory), Dominique Fléchon (specialista přes antickou horologii), Grégory Gardinetti (historik Fondation de la Haute Horlogerie), Claudia Hammondová (spisovatelka a profesorka psychologie), David Rooney (Správce technologií a inženýrství v London Science Museum) a Chris Lintott (astrofyzik na University of Oxford).

Na Apple Watch se můžete dívat z pohledu specifikací – co umí a podobně – nebo se na ně můžete dívat tak, co by bylo možné dělat s takovou technologií, kterou máte neustále u sebe. Mnoho z nás má u sebe neustále telefon, ale nejsou k němu přímo připojeni. Představte si něco tak silného, co můžete mít pořád u sebe, jaké možnosti by to přineslo uživateli.

Příležitost je fenomenální. Zejména ve chvíli, kdy nechápete, kde přesně nyní po stránce technologií a možností jsme, ale kam míříme.

Podle Iva nebylo hlavním cílem Applu vyřešit problém pomocí Apple Watch, raději nabídli dobrou šanci. Vše, co dělali, bylo s touhou dosáhnout toho nejlepšího. Jako firma také chtěli zdůraznit svou relevanci. Proto se experimentovalo i s materiály, jako bylo zlato nebo keramika v případě modelů Edition. Tyto nové materiály mají jediný účel – rozšířit, co znamená Apple.

Podle designéra zdravotní funkce Apple Watch dokázaly změnit život lidí, což je mnohem větší úspěch než jen prosté konstatování výrobce třeba o tom, že mají hodinky s největšími příjmy.

Dobře známé hodinky Seiko, které nosil Steve Jobs.

Upřímně mě nejvíce motivuje zpětná vazba lidí, kteří věří, že jim Watch opravdu zlepšily život. Jde o privilegium pracovat na produktech, k nimž si lidé dělají vazbu a stávají se důležitou a pozitivní částí jejich každodenního života.

Zdroje: Hodinkee, MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.