imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jsou tu macOS Mojave, watchOS 5 a nejnovější tvOS – Apple WWDC 2018


Ani letos není WWDC pouze o mobilním operačním systému. Vedle iOS se novinek dočkávají také macOS, watchOS a tvOS. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější inovace.

macOS Mojave 10.14

Přešli jsme od hor k poušti, nový macOS nese označení Mojave. Myšlenka vznikla na základě toho, že pouště nejsou krásné jen ve dne, ale jsou nádherné i v noci – přichází totiž i Dark Mode. Podle předváděcího dema jde o skutečně pěkné řešení, přestože je obrovská škoda, že se tmavý režim nedostal i do iOS. Dynamická plocha pak bude měnit pozadí ze světlého na tmavé podle denní doby.

Jak už to tak bývá, plocha bývá zaplavena celou spoustou složek a souborů. U Mojave mohou lidé s OCD dojít naplnění – nová funkce „komínků“ umožňuje organizovat soubory na ploše do různých balíků podle jednotlivých parametrů.

Finder: Máme tu nový náhledový režim, který se jmenuje Gallery View. Díky němu lze pohodlněji procházet fotky, editační funkce budou přístupné na bočním panelu. Finder navíc získal i funkce automatizace. Kliknutím jednoho tlačítka můžete svým dokumentům přidat vodoznak, podobných chytrých funkcí je však více. Základní úpravy půjde konečně dělat skrz Quick Look. Fungovat zde bude metoda, kterou známe z iOS, editace tak bude rychlejší a jednodušší.

Continuity Camera: Stylová funkce. Stačí v macOS kliknout pravým tlačítkem, otevřít fotoaparát na iPhonu a do právě upravované fotky můžete jednoduše přidat fotku z mobilu.

Skrz aplikaci Home se u Macu objevuje další „nová“ aplikace. Od teď můžete svou chytrou domácnost spravovat z Macu. Byly vylepšeny bezpečnostní možnosti, stejně tak prohlížeč Safari. Například budete moci na webových stránkách vypnout tlačítka, která jsou podobná tlačítkům „Líbí se mi“ z Facebooku. Byla zlepšena i situace kolem využívání dat o chování uživatelů, ta teď třetí strany budou mít mnohem náročnější získat.

Na následující novinku jsme také čekali dlouho – Apple se konečně podíval na Mac App Store, jenž byl poslední léta docela zanedbávaný. Platforma byla od základu předělána a podle dema můžeme říct, že směrem k mnohem lepšímu. Uvidíme však až na vlastní kůži. Jak jsme očekávali, změny přiblížily desktopovou verzi obchodu blíže té z iOS – skvělá změna! Dokonce časem přidají i Microsoft 360 a Adobe Lightroom.

Vývojem si prošla i podpora eGPU, vývojářských možností u využití strojového učení (Create ML API, Core ML 2) a Metalu. Podle zmíněných informací teď budou mít vývojáři mnoho příležitostí, snad jich co nejvíce využijí.

Craig Federighi nakonec zodpověděl jednu velice důležitou otázku – oznámil, že ke slučování obou systémů nedojde, jelikož jsou s aktuální podobou macOS naprosto spokojeni. Dlouhé roky nicméně pracují na tom, aby byla jednodušší konverze aplikací z macOS na iOS a naopak. Vývojáři by tak měli mít co nejméně práce s případným portováním na druhý systém. Oficiálně se stal reálným i Project Marzipan – přesně podle Gruberova odhadu dorazí v roce 2019.

watchOS 5

Nové fitness funkce: Výzvy, odměny a další fitnessové funkce jsou pěkné, ale jen do určité míry. Pochopitelně dorazily nové typy pohybu, jež hodinky zvládnou sledovat, jako třeba jóga nebo procházky. Mnohem důležitější je novinka v podobě tepového upozornění – během tréninku můžete sledovat svůj tep, přičemž si lze nastavit rozmezí. Ideální třeba pro hubnutí díky aerobnímu cvičení.

Od teď lze navíc hodinky využívat k zlepšování osobních vztahů, alespoň tak nám to přednášející podali. Ve skutečnosti se bavíme o funkci Walkie Talkie – ano, hodinky nově půjde používat jako vysílačku.

Siri Watch Free se stala chytřejší, vedle dalšího se dočkala i podpory Zkratek. Navíc bude zobrazovat informace z aplikací třetích stran. Nyní už navíc nebudete muset říkat magické „Hey Siri“, na hodinky stačí rovnou mluvit.

Dorazily i interaktivní notifikace, případně webový obsah, jenž půjde číst či rozkliknout. Pro watchOS 5 se objevuje i podcastová aplikace. Vedle toho má dorazit další obrovská várka funkcí, více se o nich jistě dozvíme v nadcházejících dnech. Nepůjde však pravděpodobně o tak důležité inovace.

tvOS

Do Apple TV 4K dorazila podpora Dolby Atmos, mluvilo se i o krásném 4K a HDR obsahu. Knihovny budou u filmů s podporou aktualizovány na podzim. Zlepšení se dočkala televizní Aplikace, ale představili jen několik podprůměrných věcí – dohody se zahraničními poskytovateli TV, jednodušší přihlašování k službám (Zero Sign-On) a spořič obrazovky (Aerial), jenž ukazuje fotky mezinárodní vesmírné stanice ISS (to bylo asi nejlepší z oznámení). No, tady nás úplně nenadchli, upřímně nejsme ani spokojeni.

Jak už je zvykem, finální verze systémů se k uživatelům dostanou na podzim, první bety budou pro vývojáře dostupné po Keynote. Jak se vám novinky líbí?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.