imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Kdy dostane iPhone USB-C?


Přijde někdy doba, kdy se vespod iPhonu objeví místo současného Lightning konektoru USB-C? V následujícím článku se na tuto možnost podíváme a rozebereme výhody a nevýhody každé z obou technologií.

Všichni víme, že budoucnost tkví v bezdrátu, jediným problémem je, že v budoucnosti zatím nežijeme. Také chápeme, že pro vykopnutí podobných technologií potřebujeme přesně firmy jako Apple, ať už se nám novinky líbí, nebo ne – což je samo o sobě dobře. Je také úžasné, že máme na trhu lidi, kteří se riskantní krok nebojí udělat. Ti, kdo však nakonec z těchto riskantních kroků nesou následky, jsou uživatelé. Nemluvíme teď ani tak o faktu, že jen některé produkty jedné značky můžeme nabíjet skrz Lightning konektor. Zvykli jsme si a je to v pohodě, tedy dokud je vše kompatibilní se zbytkem ekosystému. Jenže s posledními updaty je tato jistota vrtkavá.

Když Apple u iPhonu 5 představil Lightning konektor, byla to v tu chvíli super zpráva. Zbavili jsme se 30pinového konektoru z roku 2003, jenž byl už v té době obrovský, a dostali jsme port, který je tenký a můžeme do něj zastrčit příslušenství jakkoliv chceme. Řada uživatelů si přesto stěžovala, protože do té doby nakoupené příslušenství, které občas stálo skutečně dost, se v horších případech stalo zcela k ničemu. V lepších případech bylo nutné propojit příslušenství skrz adaptér. Nicméně situace byla jasná: dříve nebo později bylo stejně nutné port vyměnit, dostali jsme tak aspoň pěkný a inovativní kousek.

01_iphones_and_usbcs

Apple na vlnu kritiky reagoval třemi způsoby. Prvním bylo jasné vyzdvihování výhod nové technologie. Druhým bylo zdůraznění, že chtějí vytvářet tenčí zařízení, což s velkým konektorem prostě nebylo možné. A třetí reakcí bylo ujišťování, že žádná obdobná změna v následujících letech nepřijde, takže si můžeme v klidu zvykat na Lightning konektor.

Když se podíváme na kritiku, jež se tehdy na americkou společnost řítila při změně na Lightning, můžeme ji velice dobře přirovnat k tomu, co se kolem Applu děje nyní. Stížnosti začaly někde kolem restartu série MacBooků, pokračovaly s odstraněním sluchátkového jacku u iPhone 7 a zatím končí snížením počtu konektorů u MacBooku Pro. Nicméně je velký rozdíl mezi těmito změnami a přechodem od 30pinového k Lightning konektoru. Kromě příslušenství třetích stran vše perfektně fungovalo i nadále, zařízení byla navzájem kompatibilní bez jediného problému. Tentokrát se však dočkáváme narušení Síly. Strkají k zařízením adaptéry, mluví o bezdrátovém připojení, ale k novému iPhonu 7 dostáváme divná sluchátka a nemůžeme nabíjet náš telefon spolu s naším profesionálním laptopem, pokud neuděláme pořádný výlet do obchodu s kabely. A to ani nemluvíme o ztrátě USB-A, čtečky SD karet nebo chybějící HDMI konektory, protože to je spíše problém vnějšího světa s Applem, nikoliv interní záležitost.

02_iphones_and_usbcs

Tři cesty nastíněné v předchozích odstavcích můžeme sloučit do jedné věci. Bezdrátové technologie jsou klíčovým cílem. Máme tu čip W1 a AirPods jako produkt na ukázku; to je důvod, proč se Apple zbavil sluchátkového jacku a je to důvod, proč je přítomnost bezdrátového nabíjení u dalších zařízení stále pravděpodobnější. Samo o sobě jde o skvělý cíl, zejména když nebudeme muset dělat žádné kompromisy v kvalitě, zatím jsme však na nic podobného – když se podíváme na aktuální Bluetooth technologii – nedosáhli.

Další cesty rozdělují technologie vedví. Máme tu každým-dnem-chytřejší USB-C a Lightning konektor představený před jen několika lety. Je tu možnost oba konektory spojit a vypadá to, že USB-C by v sobě mohl zahrnovat Lightning. Pojďme vzít do úvahy všechny argumenty a podívejme se, jak pravděpodobné je, že by se podobné spojení objevilo v blízké budoucnosti. Rovněž si ukažme, co bychom tímto spojením získali a ztratili.

Argumenty PROTI

Jedním z hlavních protiargumentů je, že bychom tu měli krátce po sobě další změnu hlavního konektoru. To by opět přineslo – zčásti oprávněnou – vlnu kritiky. Zatímco 30pinový konektor byl na trhu skoro deset let, Lightning je tu s námi pouze čtyři roky. Všechno zakoupené příslušenství, jež využívá této technologie, by se opět mohlo stát bezcenným (pokud bychom tedy znovu nevyrazili nakupovat různé adaptéry).

03_iphones_and_usbcs

To by pro Apple nemusel být vyloženě problém. Zaprvé už změnit tolik portů, že by konečně mohli kápnout božskou a říct, že byly všechny změny v rámci přechodu na jeden integrovaný port a všechny stížnosti z aktuálních dvou řad by se jen rozšířily na tři. Zadruhé se Apple nikdy nebál udělat malou tsunami, která mu v dlouhém období přinese úspěch a zisk. Jen si vzpomeňte na změny u disket, optických mechanik nebo FireWire-Thunderboltů. Chvíli byli kritizováni, pak se ale ukázalo, že měli pravdu.

Dalším důvodem proti je, že se oba porty relativně dost liší ve velikosti a v tomto porovnání Lightning konektor vede. Snažili jsme se ponořit hodně hluboko do minulosti, ale moc příkladů, kdy by Apple přecházel z tenčího na tlustší, jsme nenašli – zejména pak ve chvíli, kdy změna neměla žádné výhody z pohledu výkonu. Vždyť i ten Lightning byl vytvořen k tomu, aby se daly dělat tenčí zařízení. Je pravda, že má USB-C prakticky stejnou délku, ale je širší než Lightning, což je v očích Jonyho Iva pravděpodobně smrtelný hřích. Nicméně předpokládejme, že by se s touto změnou firma vyrovnala.

Přijde tak na řadu třetí argument proti: cena. Lightning port si Apple vynalezl sám, což znamená, že všechny peníze z licencí jdou přímo americké firmě, zejména od výrobců příslušenství se značkou „Made for iPhone“. A řada lidí tento punc chce, protože na trhu pravděpodobně nenalezneme ikoničtější zařízení než je iPhone. Kdyby však Apple přešel na univerzální konektor, podobná aura (a peníze) příslušenství by zmizela. Přestože firma nikdy neprozradila, o jak velkou částku se jedná, pravděpodobně jde o víc, než čeho by se chtěla jen tak zbavovat. Na druhou stranu je možné, že by Apple ztracený příjem získal někde jinde, pokud by se vážně rozhodl pro změnu.

04_iphones_and_usbcs

Argumenty PRO

Teď se podívejme na argumenty pro změnu. Přestože je řešení skrz Lightning dost pokročilou technologií (například do kabelů přidávají čip, který rozeznává zařízení a zvládne předejít případnému zkratu), USB-C je ještě o trochu pokročilejší. Zná prakticky všechny triky Lightningu, zná více standardů a samozřejmě je daleko univerzálnější, čili jej mohou (a měly by) využívat všechny firmy. Díky Intelu například umí zahrnout i Thunderbolt 3, jak můžeme vidět na nových MacBoocích Pro. Firma o řešení skrz USB mluvila podobně, jako by mluvila o Prstenu z Pána prstenů: jeden port vládne všem. Přes krásu všech podobných tvrzení musíme uznat, že nešlo o žádné přehánění. USB-C slouží pro všechny technologické potřeby, a to pravděpodobně nejsme ani zdaleka u konce jeho vývoje.

05_iphones_and_usbcs

V současnosti zvládne podporovat následující standardy: USB 3.1, Thunderbolt 3, DisplayPort, MHL a super MHL, HDMI, DVI-D, VGA a dokonce i komponentní video. Umí posílat proud tam i zpátky (takže externě připojené zařízení může být jak nabíjeno, tak nabíjet), a to vše při 100 wattech. Když se podíváme ještě hlouběji, umí to řadu věcí hned najednou. Takže třeba můžeme nabíjet najednou jak 2016 MacBook Pro, tak třeba monitor LG 5K UltraFine, zatímco posíláme 4K 60Hz video (do čtyř monitorů v sérii), posíláme audio a dokonce provádíme i dvoucestné posílání dat ve vysoké rychlosti mezi různými USB zařízeními. Tohle všechno zvládne jeden tenoučký kabel, zatímco vám zbývají další tři konektory na podobné taškařice.

Jak můžete vidět, nebyl tak špatný tah nahradit všechny porty na MacBooku Pro jen za USB-C, alespoň tedy z technologického pohledu. Mohou totiž zastat úplně všechnu práci. Bohužel i přes všechnu technologickou krásu může jít o problematický konektor, protože do něj třeba iPhone normálně nezapojíte. Bylo by tak win-win situací, kdyby Apple přesel k USB-C i na svých telefonech: ekosystém by byl plně kompatibilní a Apple by navíc udělal technologický krok kupředu. Navíc iPhone většina z nás zapojuje jen do nabíječky a do počítače, takže propojování se zbytkem věcí by pro řadu z nás nebyl problém, protože kdo k iPhonu skutečně připojuje čtečku SD karet nebo flashdisk. Apple by navíc změnou mohl podpořit svůj miliardový byznys i k dalším výrobcům třetích stran. A to je důležité jak třeba pro MacBooky, tak pro Apple.

06_iphones_and_usbcs

Kdy?

Otázkou tak zůstává, jestli Apple o této změně vůbec uvažuje. A pokud ano, tak kdy ji představí. Odpověď ani na jednu z otázek není jasná, musíme tak jen odhadovat.

S jistotou změnu neuvidíme už letos v září. Kolem iPhonu Pro/8/X/7s koluje tolik spekulací, ale všechny se točí kolem bezrámečkového OLED displeje, bezdrátového nabíjení, skleněného šasi apod. Případný přechod na USB-C nebyl součástí žádné ze spekulací, přestože by si něčeho podobného zdroje Kua nebo Gurmana určitě všimly. Ze stejného důvodu bychom se na změnu neměli těšit ani u nových iPadů.

07_iphones_and_usbcs

Nejoptimističtějším odhadem by tak mohl být konec roku 2018, což je pořád dva roky daleko. Možná budeme chytřejší, až se nám do rukou dostane letošní iPhone. Bude hodně záležet na tom, zda půjde o 7s, nebo o vyhlížený výroční iPhone. V prvním případě by se změna na konci roku 2018 stala mnohem reálnější, další model by spolu s novým designem přinesl i tuto velkou změnu. Jestliže by došlo na výroční iPhone, což je pravděpodobnější, USB-C by měl nejbližší šanci až v roce 2019 – kdyby totiž nebyl součástí iPhonu 8, s vysokou pravděpodobností by nebyl ani u iPhonu 8s. Šance by tak zůstala až iPhonu 9 na podzim roku 2019.

Máme tu ještě pár zajímavých zpráv, jež se objevily k příležitosti vydání AirPods. Podívejte se na následující fotku:

08_iphones_and_usbcs

Ano, nesedí perfektně. Nejde navíc o jedinou fotku, podobných záběrů máme na internetu víc a všechny ukazují to samé. Jak se to ale pojí s USB-C? No – zdířka velikostí odpovídá spíše USB-C než Lightningu. Je to prostě Lightning konektor se zdířkou o velikosti USB-C. Nemusíme pak jít tak daleko, když řekneme, že Apple skutečně uvažoval o nasazení nového konektoru u svých sluchátek, alespoň tedy v jednu chvíli jejich vývoje.

Proč nakonec zdířka takhle zůstala, to je otázka. Můžeme říct, že pod tlakem už prostě nezbyl čas na změnu, pokud by se neměl posunout čas vydání. Tuhle spekulaci nám však vyvrátilo představení AirPods 7. září, kdy sluchátka vypadala úplně stejně, čili měli dostatek času na podobnou změnu – do oběhu se sluchátka dostala až o čtyři měsíce později. Zejména když vezmeme v potaz, že byla celá sluchátka navržena a vyrobena během jednoho roku. Takto drobná změna by proto neměla být problém.

09_iphones_and_usbcs

Dokonce ani problém s designem není ideální odpovědí, nedokážeme si představit, že by si něčeho podobného Jony Ive prostě nevšiml, vzhledem k tomu, na jaké detaily kouká. Ať už za tím nakonec stojí cokoliv, důvod je pro nás nejistý.

Shrnutí

Když vše shrneme, myslíme si, že by byl USB-C konektor u iPhonů pro Apple skvělou volbou. Vše by navíc konečně začalo dávat smysl, a to od opuštění sluchátkového jacku až po nasazení konektorů u nejnovějších kousků série MacBook Pro. To navíc ani nemluvíme o magické budoucnosti, kdy byste mohli jedním kabelem propojit svou televizi, monitor, externí disk, flashku, cokoliv. Další generace by pak na Apple vzpomínaly:

Měli koule na to, aby to začali dělat takhle, a oni začali a jak skvělou volbou bylo, že se pro to rozhodli…

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.