imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iphone x

Kdy vyjde veřejná beta iOS 12?


V posledních dnech se logicky množí dotazy, kdy bude možné si vyzkoušet iOS 12 a macOS, i když člověk není vývojář. Co tedy v následujících dnech očekávat?

Apple je proslulý představováním nových systémů na velkolepém jevišti, jelikož inovace nezajímají pouze novináře, ale také běžné uživatele. Jediným mínusem je, že po WWDC běžně následuje období beta testování a samotný systém oficiálně vyjde až v září.

Představte si, že už v létě víte, co dostanete na Vánoce za dárek, ale stejně si budete muset počkat až do prosince.

tim cook

Nelze se ale divit, že velké spoustě lidí se tak dlouho čekat nechce a raději využijí skvělé příležitosti, které nabízí beta verze. Stále se ovšem jedná o testovací verze, které mohou být relativně „riskantní“, jelikož mohou obsahovat kritické chyby. Testování beta verzí tedy můžeme doporučit jen opravdu zkušeným uživatelům, kteří jsou ochotni podstoupit všechna rizika s tím spojená.

Mezi betou a betou navíc existuje znatelný rozdíl. Vůbec první je vždy vývojářská beta. Jak určitě tušíte, je určena pro vývojáře s patřičným účtem, který není úplně zdarma. A jelikož ho většina z nás nemá, je naší jedinou nadějí veřejná beta, ke které už se dostane každý nadšený uživatel. Ta nicméně přichází většinou až po vývojářské verzi.

iphone mac

Přesné datum vydání veřejné beta verze samozřejmě nikdo neví. Ovšem na základě dat z minulých let lze ledacos vyčíst. Pojďme se tedy podívat, jak na tom bylo vydání daných verzí v posledních třech letech:

  • WWDC 2015, 8. června: iOS 9 a macOS El Capitan veřejná beta – 9. července
  • WWDC 2016, 13. června: iOS 10 a macOS Sierra veřejná beta – 7. července
  • WWDC 2017, 5. června: iOS 11 veřejná beta – 26. června; macOS High Sierra veřejná beta – 29. června (oficiální vydání proběhlo o něco později kvůli nepředpokládaným nepříjemnostem)

V roce 2015 jsme tedy museli od WWDC čekat na první veřejnou betu 31 dní. V roce 2016 to bylo jen 24 dní a v roce 2017 to byly přesně 3 týdny. Na základě nějakého průměru můžeme tedy předpovídat, že se veřejné beta verze iOS 12 a macOS Mojave dočkáme někdy kolem:

29. června.

Pokud se tedy nemůžete dočkat, můžete se předběžně připravit na doporučené zálohy. Dva týdny uplynou jako nic.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.