imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Když vezmete iPhone do moře a na cestu celém světě – Video


Co udělá skupina výzkumníků s iPhonem XS pod vodou v blízkosti největšího žraloka na světě? Natočí video, co jiného?

Během několika posledních dnů Apple nahrál na svůj YouTube kanál několik videí o dvou různých tématech: videa o použitelnosti iPadu v každodenních situacích a teď videa o fotoaparátu iPhonu XS. O videech o iPadu jsme pro vás již psali a druhou skupinu videí jsme nechali na víkend, protože jsou poměrně dlouhá.

The Reef – Pod vodou se žralokem velrybím

Žralok velrybí (také žralok obrovský) je největší žijící žralok na světě, který i přes svou obrovskou velikost (může dosáhnout délky až 21 m) není nebezpečný a živí se téměř výhradně planktonem. Tento druh žije ve vodách blízko rovníku a nemáme o nich moc informací. Nebylo pozorováno ani páření, ani výchova mládať žraloků velrybích. Nevíme ani, kolik jich na planetě žije, žijí jen v otevřených vodách, jen zřídka se dostanou do blízkosti pobřeží.

Je samozřejmé, že takové příležitosti se chopil Maldivský výzkumný program žraloků velrybích, protože mohou pozorovat žraloky zblízka. V krátkém filmu Applu nazvaném Reef (Útes) můžeme nahlédnout do života freediverů a jejich výzkumu této úžasné ryby. Navíc, vše bylo natočeno na iPhone XS:

Je zřejmé, že použili některé nástroje, které by se z dlouhodobého hlediska mohly hodit. Je třeba poznamenat, že i když jsou iPhony vodotěsné, slaná voda může snadno způsobit korozi, takže se určitě hodí pouzdro. Pod vodou pomáhají i čočky, které vypadají jako zvětšovací sklo. Zvláštní pouzdro také pomáhá freediverům, aby telefon drželi, a také se hodí stabilizátor.

Je opravdu úžasné, že kamera špičkového zařízení je schopna vytvořit tak skvělá videa. Tam je mnoho scén, kde máme pocit jako z filmového plátna. Můj osobní favorit je scéna začínající v 6:20, kdy freediver se vynořuje pro vzduch a můžeme vidět její tvář. Ano, mluvím o barvách, změnách barev, tlumeném světle a náhlé změně povrchu nad vodou…

Chtěl bych zdůraznit dvě zajímavá fakta, která jsou v tomto krátkém filmu jasně zřejmá. Ačkoli kamery iPhonu XS a XS Max nejsou za špatných světelných podmínek nejlepší na světě, nemluvě o tom, že od té doby společnosti Google a Samsung vydaly špičková zařízení s lepšími fotoaparáty, na vodních scénách můžeme vidět, že barvy zůstaly krásné i v tlumeném světle.

Další zajímavou skutečností je obraz. Nějaký čas jsme v kamerách mobilních telefonů hledali větší rozlišení a mimořádnou ostrost, ale nyní se začala měnit. V dnešní době jsou výhody drahých kamer odlišné: důležitější jsou barvy a dynamický rozsah. Namísto mimořádně ostrých, nepřirozených fotografií se filmoví tvůrci pokoušejí najít filmové obrazy – a jsem si jistý, že tento pocit iPhony ve videu poskytly. Tento efekt jde ruku v ruce s vodou, nemluvě o scénách v dešti na konci.

S Matkou Zemí se nežertuje

Pro srovnání: toto mnohem kratší video níže ukazuje zcela odlišné obrazy. V tomto videu vidíme, jaké barvy a jak ostré obrazy lze zachytit fotoaparátem iPhonu XS v podobě showreelu. Někdy jsou tyto snímky příliš ostré: vezměte si jako příklad scénu s padající lavinou. Toto video však určitě nabízí fantastické záběry z celého světa, a to vše za jednu minutu:

V případě, že se vám video líbí, podívejte se, jak bylo vytvořeno:

Výše uvedená videa od Appleudokazují, že v současné době není technologie vůbec považována za limit a záleží jen na talentu a energii, jak se může příběh vyprávět.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!