imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

tim cook

Komentář: Apple WWDC 2018


Začátkem týdne proběhla každoroční vývojářská konference Applu. Na ní představil spoustu softwarových inovací. Nyní nadešel čas se nad nimi trochu zamyslet.

Hned jak Tim Cook odložil mikrofon, začali jsme pro vás psát souhrnné články a v dalších dnech jsme se k daným informacím vraceli. Níže naleznete náš osobní názor na celou událost a rozhodně se tedy nemusíte bát s námi nesouhlasit.

wwdc 2018

Sami jsme za ta léta viděli hromadu oznámení a keynotes Applu. Některá byla vzrušující, některá nudná, některá bohatá a některá chudá. Srovnávat tedy máme s čím. Kdybychom měli shrnout náš pohled na letošní WWDC, asi bychom řekli následující:

Konference byla skvělá.

Applu se téměř vždy podaří překonat naše očekávání. Když se keynote nemůžeme dočkat, jelikož se předem ví, že dojde k představení světového zařízení nebo softwaru, jsme nejvíce zklamaní. Dočkáme se totiž předem známých a tedy nudných oznámení. Nicméně pokud očekáváme nudnou a předvídatelnou keynote, vždy nás velmi mile překvapí. A přesně k tomu došlo i letos. Podle všeho se mělo jednat o nejnudnější keynote všech dob. Naštěstí tomu ale byla na míle daleko.

Základním předpokladem bylo, že se Apple poučí z chyb u iOS 11 a macOS High Sierra, sníží rychlost a místo funkcí se bude soustředit exkluzivně na stabilitu. To není vůbec špatný nápad, akorát to nedělá keynote tak vzrušující. Ani den před konáním jsme si nedokázali s jistotou představit, s čím se Tim Cook a jeho tým vytasí.

wwdc

Zajímavé je, že sice nepředstavili v podstatě nic úchvatného, ale i tak se jednalo o komplexní keynote. Zmíněné inovace musíme ocenit, i když nám puls nestoupal do žádných velkých výšin.

Neřekli bychom, že watchOS 5 a nový tvOS jsou něčím převratným. Kromě nové jógy bychom možná nebyli schopni ani vyjmenovat nějaké změny v watchOS 5 (ačkoliv automatický start cvičení je super). Nicméně iOS 12 a macOS Mojave jsou skvělé. Z pohledu uživatelských zkušeností může být Mojave nejlepší aktualizací od Yosemite. Pojďme se podívat na oba systémy blíže a zdůvodnit si naše nadšení.

iOS 12

V případě iOS 12 nás více než funkce zajímá spíše role, jakou bude hrát v historii systému. Minulý rok jsme psali sérii článků o historii iOS. Při dokončování série to vypadalo, že iOS pracuje ve tříletých cyklech. První verze je průkopníkem pokládajícím základy. Druhá verze se soustředí na funkce a co největší počet inovací. Nakonec třetí přináší stabilitu, kdy jsou všechny součástí složeny do dokonalého ekosystému. S další verzí se celý cyklus opakuje.

iphone x

iOS 12 do této teorie dokonale zapadá jakožto třetí fáze. Skromné inovace, ovšem promyšlený a vyzrálý koncept. Tím v podstatě končí příběh odstartovaný verzí iOS 10 (nebo možná už iOS 7). Příště tedy můžeme očekávat aktualizaci reprezentující celý jeden cyklus systému.

Podle nás dorazí iOS 13 s novým designem a funkcemi a pravděpodobně nebude tak konzervativní jako iOS 12. Tohoto klidného období bychom si tedy měli vážit.

macOS Mojave

Pro nás ovšem byl největší hvězdou večera macOS Mojave. Možná je nám macOS bližší než iOS, ale i z objektivního hlediska je velká pochvala na místě.

Nejprve je tu Dark Mode. Samozřejmě jde pouze o estetické vylepšení, i tak jde ale o více než užitečnou inovaci. Stejně jako je tomu u Dynamické plochy. Dá se bez těchto funkcí žít? Rozhodně. Je ale skvělé něco takového mít a obě funkce budeme s radostí používat.

Obdobně se těšíme na Stacks. Od představení funkce „komínků“ se jich nemůžeme dočkat. Plocha už nikdy nebude zahlcena všemožnými soubory a bude krásně čistá. Nové funkce Finderu, správa hesel, nový Mac App Store inspirovaný iOS, bezpečnější brouzdání v Safari atd. To vše tvoří neodolatelný systém.

Majove potvrzuje naši víru, že nejlepší software Applu není watchOS ani iOS, ale macOS. Samozřejmě i ten má své chyby, stále ale věříme, že máme k dispozici komplexní systém s hromadou funkcí, který je ale zároveň jednoduchý na používání. Nové inovace ho posunou ještě dál.

iphone x mac

Jednoduše řečeno nás WWDC mile překvapilo. Jestli se Applu podaří do září vychytat všechny mouchy a funkce budou užitečné i v praxi ukáže až čas, každopádně směr je správný. A doufáme, že na této cestě Apple zůstane.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.