imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Loučíme se s Angelou Ahrendtsovou, klíčovým lídrem Applu


I když ji technologie nezajímaly, patří mezi nejvlivnější lídry Applu posledních několika let. Mnoho lidí si myslelo, že by se mohla stát nástupcem Tima Cooka. Po pěti letech však neočekávaně Apple opouští. Je tu medailonek Angely Ahrendtsové.

Ráno přišla opravdu špatná zpráva – Angela Ahrendtsová v dubnu opustí Apple. Jako SVP pro retail a online obchod stála za přerodem jak kamenných, tak online obchodů ve firmě. V Applu na této pozici strávila pět let. Kdo je ale Angela Ahrendtsová, jak se stala jednou z nejvlivnějších žen Spojených států a čím si vysloužila pasování do titulu dámy?

Angela Jean Ahrendtsová se narodila v roce 1960 v Indianě. Maminka byla žena v domácnosti, tatínek byl byznysmen. Byla tak zrozená pro byznys. V roce 1982 získala titul v prodeji a marketingu na Ball State University. Následně se přestěhovala do New Yorku, kde snila o oděvním odvětví.

Angela Ahrendtsová s manželem zamlada

A tak to bylo. Pracovala pro výrobce podprsenek Warnaco a luxusní značky Donna Karan International a Henri Bedel, které se také zaměřují na ženské doplňky. Svou první pozici vedoucí získala v roce 1998 u Fifth & Pacific Companies, kde se později vypracovala až na SVP korporátního obchodu. Její cesta následně mířila do Burberry, londýnského domu módy, kde byla CEO.

Ve 46 letech Ahrendtsová dosáhla na prakticky vše, co si mohla vysnít. Od studia marketingu na univerzitě až po práci v jedné z nejrenomovanějších módních značek v Anglii. Byla tak úspěšným lídrem, že se dočkala i titulu dámy. Po 17 letech vztahu na dálku se oženila s mužem, kterého znala od základní školy. Měli spolu tři děti a žili v londýnském domě s více než 1100 metry čtverečními a třemi hektary pozemků.

Pak v roce 2014 opustila módní odvětví a podepsala smlouvu u Applu.

Šlo o nenadálý krok. Ahrendtsová v jednom z rozhovorů řekla, že ji technologie nezajímají. To samé prý řekla Timu Cookovi, když se jí zeptal, jestli nechce přijít do Applu. Na setkání šla z čiré zvědavosti. Brzy však naladili stejnou notu, zejména při rozebírání vize budoucnosti:

Když jsme se poprvé setkali, odcházela jsem ohromena, jde o muže míru. Úplně jsem milovala jeho integritu, jeho hodnoty. Nic, co kdokoliv napíše, řekne nebo udělá, ho nestrhne od toho, aby udělal správnou věc. Nejen pro Apple, ale i pro lidi v Applu, pro komunity, pro státy. Svět potřebuje víc lídrů jako je Tim.

Angela Ahrendtsová (vpravo)

Díky tomu se po 30 úspěšných letech v módním odvětví objevila Angela Ahrendtsová v technologické společnosti, i když jí technologie nic neříkaly. Tam se stala lídrem celého retailu. Jinými slovy se starala o všechny Apple Story a online obchod. A udělala skvělé kroky…

Nové rozložení a design Apple Storů je spojen s jejím jménem. K patnáctému výročí otevření prvního Apple Storu redesignovala hlavní obchod v San Franciscu, čímž nastavila příklad pro všechny další.

Hlavním konceptem bylo vytvoření komunitního prostoru. Vymazat hranice mezi obchodem a okolním prostředím. Aby z Apple Storů udělala místo, kam lidé přijdou, i když si nic nechtějí koupit. Místo, kde lidé rádi potkávají ostatní.

Vysázela tak stromy, všechny prostory více prosvětlila a provzdušnila. Přidala obrovské expozice a dřevěné obložení, z testovacích zařízení odebrala veškeré bezpečnostní kabely proti krádeži, aby jejich používání bylo ještě přirozenější. Mezitím vymyslela věci, jako je třeba Today at Apple.

Zaměstnanci ji milovali. Milovali, protože pravidelně navštěvovala obchody, poslouchala povídání o jejich problémech. Hlavně se ke každému chovala jako k hlavnímu člověku prodeje, nikoliv jako k obyčejnému pokladnímu. Přístup Ahrendtsové nejlépe popisuje její vyjádření:

Rok jsme zakončili s největší retencí, jakou jsme kdy měli – s 81 %. A zpětná vazba [od zaměstnanců v Apple Storech] přichází, protože se cítí být součástí všeho. Cítí se jako jeden Apple. Necítí se, jako by tu byli jen jako někdo, kdo má pracovat se zákazníky. Nevidím je jako pokladní. Vidíme je jako výkonné zástupce společnosti, kteří se dotýkají zákazníků a produktů, které Jony [Ive] a tým za roky připravují.

Svou mzdu si tak opravdu odpracovala. Která mimochodem nebyla vůbec malá. Když v roce 2014 podepisovala smlouvu s Applem, vydělala si za rok 73.351.124 dolarů. To je téměř trojnásobek jejího nejlépe placeného kolegy Jeffa Williamse, který v roce 2014 jako COO vydělal 24.403.235 dolarů. Což je mnohem víc, než odměna Tima Cooka, jenž má 9,2 milionu dolarů ročně.

Není překvapením, že se stala nejlépe placenou vedoucí ženou v Americe, časopis Forbes ji pak hned několikrát zařadil do žebříčku 50 nejvlivnějších lidí světa byznysu. Mnoho lidí si myslelo, že by měla jednou v pozici CEO Applu nahradit Tima Cooka. To se ale jistě nestane. Podruhé v životě se Angela Ahrendtsová rozhodla pro velkou změnu. V 59 letech odstartovala něco nového. Co to je? Nevíme. Ale jedna věc je jistá…

po pěti letech tvrdé práce Angela Ahrendtsová opouští Apple.

oficiální zprávy Applu víme, že je její hlavní motivací hledání nového osobního a pracovního cíle a že ji na jejím místě nahradí předchozí VP Applu Deirdre O’Brienová. Pro náhlou změnu je několik vysvětlení, mezi nejčastěji skloňovanými jsou špatné výsledky nebo osobní konflikt.

Zleva: Deirdre O’Brienová, Tim Cook a Angela Ahrendtsová

Pravda se zatím ven nedostala. U podobné pozice by však jeden čtvrtletní výsledek neměl vést ke konci. Je tedy velmi pravděpodobné, že Angela Ahrendtsová opravdu jen hledá novou výzvu v klidnějším prostředí. Fakt, že posledních několik let pro ni bylo plné obrovských výzev a naplnění, by tuto teorii také podporovalo.

Posledních pět let pro mě bylo nejvíce stimulujících, plných výzev a naplnění v mé kariéře. Díky kolektivnímu přístupu celého týmu se retailu nikdy nedařilo lépe a ten tak dnes přináší Applu ještě lepší výsledky.

Mám pocit, že je ideální moment, když předat štafetu Deidre, jedné z nejsilnějších vedoucích Applu. Těším se, jak bude tento úžasný tým pracovat pod jejím vedením a jak budou dále měnit svět člověka po člověku a komunitu po komunitě.

Podle Tima Cooka byl čas Ahrendtsové strávený v Applu inspirující a plný energie a přeje jí v budoucnu jen to nejlepší. Stejně jako my. S jejím odchodem ztrácí firma skutečnou a charismatickou vedoucí, jejíž vize dlouho dobu definovaly, jaký je image Applu.

Deirdre O’Brienová

Ve stejnou chvíli je Deirdre O’Brienová s 30 lety zkušeností v Applu nejlepší možnou zárukou správného směřování Apple Storů. Jak kamenné, tak online obchody budou v těch nejlepších rukou.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.