imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mac 101 pro nové uživatele


Přechod z Windows na Mac není tak hrozný, jak se může na první pohled zdát. Jak funguje Finder, jaké zabezpečení nabízí macOS a co nainstalovat? Přinášíme několik hodnotných tipů a triků pro nové uživatele Macu.

To nejhorší, co můžete udělat, je používat váš Mac stejným způsobem jako PC. Nejen kvůli logickým odlišnostem mezi macOS a Windows, ale také kvůli spoustě softwarů, které byly pod Windows nezbytné. Antiviry, kancelářské balíčky a přezrávače médií jsou v macOS zbytečné.

Co budete potřebovat?

Při nastavování počítače se vám určitě bude hodit kontrola pravopisu. Pokud často něcí píšete, je navíc velmi důležitá. Ačkoliv macOS umí česky, kontrola pravopisu už takovou samozřejmostí není. Pomoci vám ovšem může celá řada služeb, zdarma i placených.

My doporučujeme Dictionaries. Plná verze stojí 8 eur, což je něco málo přes 200 Kč. Aplikace je pravidelně aktualizována a její slovník můžete používat díky přednastavenému gestu pro Trackpad.

Přehrávač médií Apple QuickTime sice obsahuje pár chybiček, běžný uživatel si ale ničeho nevšimne. Pro Mac je dostupný také oblíbený přehrávač VLC se všemi funkcemi jako verze pro Windows. Pokud vám tedy nebude QuickTime z nějakého důvodu vyhovovat, můžete si v klidu stáhnout VLC, které navíc funguje na iPhonu i iPadu. Můžeme navíc zmínit i přehrávat IINA.

Většina používaných aplikací je dostupná i pro Mac, ale i zde se najdou nějaké výjimky (například 3Ds Max). Pokud chybějící aplikaci ke své práci opravdu potřebujete, nemusíte nutně na svůj Mac instalovat Windows, ale postačí vám jejich virtuální verze přes program Parallels. Většina uživatelů sice tuto možnost potřebovat nebude, je ale dobré vědět o ní alespoň vědět.

Pro práci s archivy .rar vám poslouží aplikace UnRAR. V ideálním případě vám přátelé posílají archivy ve formátu .zip, v reálném světě tomu tak ale bohužel není. UnRAR si můžete stáhnout na App Storu.

Co potřebovat nebudete?

Antivirus. Počet škodlivého malwaru pro Mac je minimální a díky povaze systému je skoro nemožné na macOS nějaký virus chytit. To je skvělá zpráva, jelikož pod Windows je dobrý antivirus základ. A i když se jedná o užitečný software, dokáže celé PC značně zpomalit. I pro Mac samozřejmě existuje řada antivirů, ale ty jsou většinou pro čištění nakažených souborů před jejich sdílením.

Něco podobného platí i pro Microsoft Office. Většina lidí nějaký kancelářský software potřebuje. Měli byste ale vědět, že s nákupem Macu si nekupujete pouze hardware, ale také operační systém a celou řadu dalšího softwaru jako například iWork Suite (Pages, Numbers, Keynote).

Tyto programy umí pracovat i s rozšířeními Microsoftu. Mohou se sice v některých detailech lišit, pokud ale pouze otevíráte soubory .docx, nebudete mít žádný problém.

Pokročilé systémové aplikace nedoporučujeme, jelikož by mohly způsobit vážné škody. Pokud trváte na formátování a změnu systémů, nejjednodušší je disky naformátovat na exFAT. Tím předejdete nastavení vašeho pevného disku pouze pro čtení. Jestliže hledáte profesionální řešení, použijte Paragon.

Slovníček

Spotlight: zabudovaný vyhledávač macOS. Umožňuje vyhledávat soubory i jejich obsah. Ve zprávách, e-mailech a dokumentech tak můžete vyhledávat jakýkoliv text.

Finder: macOS prohlížeč. Práce s okny je v macOS jiná. Finder navíc nelze úplně zavřít. Nabízí nespočet funkcí.

Time Machine: zabudovaná bezpečnostní záloha. Pomocí Time Capsule můžete vytvářet automatické Time Machine zálohy. K tomuto účelu můžete využít také externí disk, na kterém se může záloha vytvořit po každém jeho připojení.

Mission Control: zde můžete ovládat všechny probíhající služby a aplikace. V liště uvidíte všechny vaše plochy a Dashboard. Můžete si zde také uspořádat vaše aplikace a okna. Navíc si můžete svou obrazovku rozdělit na dvě části. Do Mission Control se dostanete stisknutím klávesy F3, nastaveným gestem na Trackpadu, nebo na Magic Mouse.

Option/alt (⌥) a CMD (⌘) klávesy: Klávesa Command (⌘) nahrazuje CTRL z Windows. Option/alt má několik funkcí přesahující klasickou klávesu alt.

Activity Monitor: jiný název pro Task Manager.

Často používané klávesové zkratky

Command (⌘) + Q: Zavření aktivního okna
Alt (⌥) + Command (⌘) + Esc: Vynucené ukončení
Command (⌘) + Space: Spotlight search
Ctrl + Command (⌘) + Space: Emoji search
Shift + Command (⌘) + 4: Screenshot výběru
Shift + Command (⌘) + 4 + Space: Screenshot aktivního okna

Veškeré klávesové zkratky naleznete zde.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.